Франківська влада зриває проект “Дому Сірка” з облаштування притулку для тварин

  • Рік тому Івано-Франківська благодійна організація “Дім Сірка” виграла 100 тисяч гривень у телепроекті “Nescafe” “Ідея-X” на облаштування притулку для тварин. За умовами проекту, притулок вже мав бути відкритий, однак міська влада досі не виділила під нього землю, кажуть волонтери.

     

    Волонтери “Дому Сірка” привезли їжу для 120 собак у Павлівку

    Однією з умов участі у проекті була наявність землі під притулок. “Перед проектом нам виділили землю у Микитинцях, але коли ми виграли, землю чомусь забрали, є відповідне рішення”, – розповіла на прес-конференції голова БО “Дім Сірка” Наталія Когут. Перед конкурсом міська влада також пообіцяла волонтерам 30 тисяч гривень на зарплату двом працівникам притулку, які охороняли би територію та годували тварин, але тепер забула й про це.

    За виграні в “Nescafe” кошти волонтери придбали 20 вольєрів, кожен з яких розрахований на дві-три собаки, морозильну камеру для продуктів та морозильну камеру для ліків. Придбали також бокси для перевезення тварин, клітки та миски для годування. Освоїли майже 80 тисяч гривень. На решту планують придбати вагончик, де має жити сторож чи людина, яка годуватиме тварин. “Ми готові відкривати притулок хоч завтра, але нам немає куди з усім цим піти”, – скаржаться волонтери.

    У майбутньому притулку планували розмістити щось на зразок карантину для собак, відловлених з вулиці, які потребують лікування та стерилізації. Після усіх необхідних процедур уже здоровим, доглянутим собакам впродовж місяця знаходитимуть нових господарів. “Дім Сірка” успішно займається цією діяльністю вже два роки, тільки усіх хворих собак утримують в себе вдома самі волонтери. “Зараз у кожного з 20 волонтерів вдома по три-чотири собаки на перетримці”, – зауважує Наталя Когут. За 2013 рік “Дім Сірка” пролікував і прилаштував у нові домівки 350 бездомних тварин.

     За словами волонтерів, влада запропонувала їм розмістити притулок на території вже наявного приватного притулку у Павлівці, яким опікується самотній пенсіонер Юрій Чорний. “На жаль, ми не можемо там зробити притулок, – пояснює куратор лікувального напрямку “Дому Сірка” Людмила Малярчук. – По-перше, пан Чорний пообіцяв нам лише три сотих – цього не вистачить навіть щоб розставити 20 вольєрів впритул один до одного. По-друге, уся ця територія заражена ентеритом та чумкою, там зараз мешкає 120 собак, яких годує “Дім Сірка” за гроші, зібрані з благодійних скриньок.

    “Дім Сірка” два роки йшов до перемоги у проекті “Nescafe”, а тепер просто не має куди  покласти вольєри. За два тижні організації треба прозвітувати перед “Nescafe”, але волонтери попросту не мають де розмістити усе придбане. Якщо влада не піде назустріч, волонтери у розпачі готові розкласти вольєри під ратушею.

    Одним із варіантів виходу з ситуації для “Дому Сірка” могла би стати вже згадана земля у Микитинцях на території КП “Полігон ТПВ”. На цій території міська влада запланувала відкрити притулок для тварин у рамках проекту «SOS – співжиття людей та безпритульних тварин на польсько-українському прикордонні: Львів, Люблін, Луцьк та Івано-Франківськ», який здійснюється за рахунок коштів Європейського союзу. На даний момент вже розроблено ескізний проект реконструкції місця під притулок.

    Волонтери направили листа Віктору Анушкевичусу з проханням знову пустити їх на територію у Микитинцях. “Пропонуємо створити притулок змішаного типу, де волонтери будуть закуповувати та доставляти їжу для тварин, здійснювати прилаштування та проводити просвітницьку роботу. Щиро сподіваємося, що ви приймете нашу пропозицію і на прикладі Івано-Франківська ми покажемо, як влада і громадськість разом можуть плідно вирішувати суспільні проблеми”, – йдеться у зверненні “Дому Сірка”.

    “Коли вони тільки подавалися на проект і потрібна була земля, ми їм запропонували одразу землю у Микитинцях, але вони тоді відповіли, що вона їм не підходить, бо це дуже далеко і там немає комунікацій. Тоді був присутній також Юрій Чорний, і він пообіцяв їм виділити частину своєї землі. Вони погодились, і питання було знято. Тепер вони знову шукають іншу землю”, – розповідає Ігор Сенчук, заступник директора Департаменту комунального господарства, транспорту та зв’язку.

    Розглянути прохання “Дому Сірка”, ймовірно, можна буде після закінчення розробки документації, припускає чиновник. “Ми не проти їх туди пустити, але там не прокладені мережі, в міському бюджеті немає коштів на прокладання мереж і на виплату зарплати двом працівникам притулку, як вони просили”.

    Волонтер Вікторія Садовник, яка курує роботу з облаштування притулку у “Домі Сірка” дивується, що питання мереж тепер стало проблемою для міської влади: “Рік тому, коли нам погодилися виділити цю ж саму землю в Микитинцях – 18 сотих, Віктор Анушкевичус і Богдан Тимочко запевняли, що ми можемо там робити притулок, а з мережами проблем не буде, бо можна кинути кабелі з сусіднього заводу”. Потім влада різко змінила свою думку, і на засіданні комісії волонтерам запропонували землю у Павлівці на володіннях Юрія Чорного. “Ми не відмовлялися від землі у Микитинцях. Нам просто дали зрозуміти, що іншого нічого не буде. Юрист з цієї комісії тоді сказав: “Дівчата, маєте Павлівку – от і займайтесь нею. Ніякої іншої землі вам ніхто давати не буде”. Ми були змушені погодитись. У Павлівці теж немає мереж, і це теж далеко від Франківська, дивно що тепер нам закидають такі аргументи”.

    Масла у вогонь нового скандалу із землею під притулок для “Дому Сірка” вкотре долив Богдан Тимочко, директор КП “Полігон ТПВ”. Чиновник заявив в інтерв’ю міському телебаченню, що вперше чує про наміри “Дому Сірка” співпрацювати, мовляв, до мене ніхто не підходив і я про це взагалі нічого не знаю. Тимочко запевнив, що співпрацювати з волонтерами не має права, бо це “приватники”. “Дивно, що на камеру пан Тимочко про нас нічого не знає. Я особисто до нього підходила щодо притулку, – каже Віка Садовник. Нас дуже обурило, що він нас не знає і з нами не співпрацює. А про те, що тиждень тому ми відвезли у “Віварій”, його стерилізаційний заклад, 100 бірок для собак, закуплених за наші гроші, він забув?”

    Рік тому “головний гицель міста”, як позаочі називають Тимочка, вже отримав “китайське  попередження” від мера за свою публічну заяву, що місту не потрібні 100 тисяч гривень від “Nescafe” і притулок від “Дому Сірка”. Тимочко навіть припустив, що притулок, який хоче збудувати “Дім Сірка”, – це бізнес, який приносить доходи, бо організація збирає пожертви з благодійних скриньок. Якби чиновник хоч раз зайшов на сайт організації, то побачив би, як щодня волонтери змагаються за порятунок життя збитих автівками, викинутих на смітник,  залишених напризволяще тварин, як звітують про кожну гривню, використану на порятунок життя. Чи побачать мешканці Франківська таку ж прозору звітність про використання 225 тисяч євро, виділених Євросоюзом на облаштування притулку у Микитинцях?

    Цікаво, чи відгукнеться влада на чергову пропозицію волонтерів, які єдині у місті дійсно займаються годуванням, лікуванням, стерилізацією та прилаштуванням безпритульних тварин, жертвуючи на це власний час та гроші? Нагадаємо, влада щороку фінансує лише вилов, відстріл та часткову стерилізацію собак. Щороку у Франківську за кошти бюджету, а отже, звичайних громадян, вбивають 2500 собак, що в результаті ніяк не впливає на кількість безпритульних тварин, бо на місце кожної вбитої у місті собаки приходить інша, адже звільняється територія для проживання. Натомість, якщо собаку простерилізувати і відпустити назад, вона контролює свою територію і не допускає на неї нових тварин.

    Минулого року прокуратура провела перевірку КП “Полігону”, міськвиконкому та “ЄРЦ” і визнала дії міської влади із вирішення проблеми з безпритульними тваринами незадовільними. Чиновникам дорікнули тим, що вони не ініціюють питання про організацію притулків. Може, Майдан таки зробить переворот у головах чиновників, яким зручніше убивати?

     Наталка ГОЛОМІДОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!