Вибори Президента 2014: кандидати на старті кампанії

  • До ЦВК надійшло 46 пакетів документів на реєстрацію кандидатів. За результатами розгляду документів, зареєстровано 23 кандидати на пост Президента України. Такій же кількості відмовлено з причин невідповідності документів або ненадання документів про внесення грошової застави. Зокрема, низка кандидатів навмисно подавали документи, які підтверджували внесення грошової застави в неналежному розмірі (25, 170 грн. та інші суми). ОПОРА не зафіксувала порушень під час реалізації ЦВК своїх повноважень із реєстрації кандидатів на пост Президента України.

    На виборах Президента України фіксується тенденція до зменшення кількості кандидатів, які входять до складу політичних партій. Лише 52% кандидатів є членами партій, 70% кандидатів є самовисуванцями. Для порівняння: у 1999 році членів партій було 80%, самовисуванців лише 20%. Це свідчить про намагання значної частини кандидатів не асоціюватися із партіями та акцентувати увагу на індивідуальній громадсько-політичній позиції. Тим паче, рівень довіри суспільства до партійних існтитутів наразі низький.

    У 2014 р. вперше на пост Президента України не балотуються посадові особи вищих органів державної влади. Жоден кандидат не займає посаду в Кабінеті Міністрів, центральних органах виконавчої влади. У зв’язку із усуненням з посади Віктора Януковича, в цих виборах відсутній фактор передвиборчої кампанії чинного Глави Держави. Для порівняння, у 2010 р. у виборах брали участь Президент, Голова Верховної Ради та Прем’єр-Міністр. Відсутність у списку кандидатів вищих посадових осіб може сприяти зниженню адміністративного впливу на перебіг кампанії та її конфліктності, пов’язаної із звинуваченнями у зловживанні владою.

    Як і на усіх попередніх виборах, більшість кандидатів у Президенти є народними депутатами: Анатолій Гриценко, Петро Порошенко, Сергій Тігіпко, Олег Ляшко, Олег Царьов, Олег Тягнибок, Петро Симоненко. На цих виборах велика частина кандидатів є тимчасово непрацюючими, що пов’язано із ротаціями у владній вертикалі країни: Михайло Добкін, Юрій Бойко, Наталя Королевська, Василь Цушко, Дмитро Ярош, Зорян Шкіряк.

    Лише п’ять осіб мають досвід попередніх виборів Глави держави (Петро Симоненко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок та Сергій Тігіпко). Найбільш досвідченим кандидатом є Петро Симоненко, який брав участь у трьох виборах Президента України (1999, 2004, 2010 рр.)

    На найвищу посаду в державі балотується лише троє жінок: (Юлія Тимошенко, Ольга Богомолець, Наталя Королевська). Середній вік кандидата складає 50 років. Найстарший кандидат – 61-річний Петро Симоненко; наймолодший – 38-річна Наталя Королевська.

  • Усі претенденти, крім Вадима Рабиновича, мають вищу освіту. Здебільшого кандидати є уродженцями Донецької, Дніпропетровської, Харківської та Черкаської областей.

    Починаючи з березня, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, спрямовану на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!