Гиря в поміч

  • Ефективність вправ з гирею доведена часом – гирьовий спорт бере свій початок ще з давніх-давен. Він не втрачає популярності й зараз, адже такі тренування прості, бюджетні та ефективні.

     

    Робота з гирями – спорт для сильних чоловіків: він вимагає серйозних зусиль, а у відповідь загартовує характер і створює міцні м’язи. Серед плюсів гирьових тренувань – простота, безвідмовність і очевидний результат. «Один комплекс вправ з гирями часто порівнюють з десятьма тренуваннями зі штангою, що й не дивно. Ви можете переконатися в цьому самі, взявши будь-яку програму тренувань і спробувавши повторити її за допомогою гирі», – розповів «ГК» визнаний майстер з гирьового спорту та силового жонглювання гирями Богдан Гальчак. Свого часу надвірнянський спортсмен вразив усіх своїм віртуозним володінням гирями наосліп. 

    Очевидні переваги

    До переваг тренування з гирями слід віднести результативне нарощування м’язової маси, розвиток витривалості, зміцнення кістково-м’язового апарату, особливо зміцнення зап’ясть та ліктьових суглобів, а також позитивний вплив на серцево-судинну систему. Гирьові заняття сприяють формуванню активних м’язів, які «грають» під шкірою. На відміну від статичної м’язової «броні» бодібилдерів, гирьовики мають чітко окреслені рухливі м’язи. «Унікальність гирьових вправ полягає в тому, що в момент жиму гирі центр ваги приладу зміщується, і тому виникає імпульсивне бажання надати рухові додаткове зусилля, що дуже сприяє енергійному прокачуванню м’язової маси», – каже Богдан Гальчак. За його словами, пророблення м’язів у гирьовому тренінгу значно покращує результат при жимах стоячи і лежачи, при тязі на біцепс і на груди, при нахилі вперед, при прокачуванні найширшого м’язу спини.

    Від теорії до практики

    «Маючи у своєму арсеналі тільки одну гирю, можна на певний час забути про існування тренажерного залу, адже навантаження від гирьового спорту покращує обмін речовин нітрохи не гірше, ніж від традиційних силових вправ, а зниження ваги при правильному підході можна досягти за менший термін», – ділиться досвідом Богдан Гальчак. Побутує помилкова думка, що тренування з гирями примітивні та одноманітні. Навпаки, варіантів виконання вправ досить багато. Загалом, є два основних типи вправ: поштовх двох гир і ривок однієї гирі. Для кожної вправи рекомендують виконувати три підходи. Перший підхід – 30% від ваших можливостей, другий підхід – 80% від ваших сил і третій підхід – близько 50%. Вагу потрібно збільшувати поступово. Спортсмен може сам встановити свій крайній бар’єр, за яким слід підвищити навантаження: якщо вправа з гирями при дотриманні техніки руху долається більше 15 разів без особливих зусиль, то пора збільшувати вагу гирі. Раз на місяць треба влаштовувати іспит і виконувати ривок та поштовх на максимум ваших сил.



    Доступніше не буває 

    «Займатися таким спортом можна де завгодно – вправи з гирею вдома можна виконувати з таким же успіхом, як і в тренажерному залі. Зрештою, підійде будь-який клаптик рівної поверхні – вулиця, двір, гараж, а це означає, що витрати на абонемент у фітнес-центр не вдарять по вашій кишені», – переконаний рекордсмен з Надвірної. До речі, вартість гирі вас приємно здивує: не таке вже це дороге задоволення. Наприклад, 16-кілограмова коштує близько 300-400 гривень. «Свого часу я купував гирі й на металобрухті. Вони мені обходилися відносно недорого, потрібно було їх тільки відполірувати, – каже Богдан Гальчак. – Унікальність гирі ще й у тому, що це, по суті, вічний снаряд». Займаючись гирьовим спортом, ви економите й на інструкторові. Втім, як стверджує Гальчак, на початках все ж потрібно звернутися до спеціаліста, особливо, якщо мова йде про силове жонглювання гирями. Словом, тренінг з гирями не тільки змінить вас зовні, він дасть вам силу і розвине стійкість духу. Чи є гирьовий тренінг найкращою системою? Ні, але це простий і ефективний спосіб тренування, який легко впишеться в будь-яку систему.

    Довідка
    Правила гирьових тренувань
    Щоб силові вправи з гирями нарощували вашу силу, а не травми, пам’ятайте:
    – Не хочете отримати травму – робіть розминку.
    – Тренування м’язів «до відмови» – чудовий принцип збільшення інтенсивності вправ, але тільки не для гирьових тренувань.
    – Максимальна кількість сетів 1-3, повторень – 5.
    – Щодня і навіть кілька разів на день можна тренуватися лише з пропорційним зменшенням навантаження на м’язи.
            

     

         

    До речі

    Гирьові рекордсмени

    Одразу троє мешканців Прикарпаття носять почесне звання рекордсменів України, виконавши унікальні та віртуозні вправи з гирями. 

    Найбільшу кількість гирьових рекордів має електрозварювальник з Надвірної Богдан Гальчак, який жонглює гирями у вільний від роботи час. «Вирішив жонглювати із зав’язаними очима, бо цього ще ніхто не робив, – розповідає 34-річний рекордсмен. – Силове жонглювання – це не тільки мистецтво чи шоу, в першу чергу, це один з видів гирьового спорту». Наш земляк у 2012 році встановив одразу три офіційних рекорди. За 24 секунди він виконав 17 кидків з подвійним обертом. Окрім того, Гальчак без проблем жонглював гирями (по 16 кг) перед собою в різні боки. За 50 секунд Богдан зробив 24 кидки. Але найбільшим своїм рекордом він вважає виконання почергово 23 елементів із зав’язаними очима. Нині ж Богдан Гальчак проробляє на тренуваннях вже 40 елементів. У свою чергу, відомий рекордсмен із силового багатоборства Назар Павлів також має у своїй колекції рекордів досягнення з гирями. Він підняв гирю вагою 32 кілограми мізинцем (!) 22 рази поспіль.

     

    Має Прикарпаття і свого чемпіона світу з гирьового спорту. Франківчанин Андрій Махновський є дворазовим світовим переможцем, а також рекордсменом України.

    «Гирьовий спорт – заняття для справжніх, «сталевих» чоловіків. Це дуже інтенсивний вид спорту, на змаганнях за 50 хвилин треба показати результат. Тому на деяких тренуваннях за п’ять хвилин доводиться підіймати однією рукою три з половиною тонни. І це не просто підйоми. Кожен з них треба зафіксувати, інакше він не буде зарахований», – розповідає Андрій Махновський, який займається з гирями вже більше десяти років. За цей час він, тренуючись під керівництвом досвідченого наставника Ярослава Соколенка, встановив кілька українських рекордів, п’ять разів виборював першість в Україні, а також двічі перемагав на чемпіонатах світу та тричі – на чемпіонатах Європи. Останнє світове досягнення Махновського не може не вражати: за 10 хвилин йому вдалося підняти гирі 122 рази на змаганні у найпрестижнішій ваговій категорії понад 105 кілограмів.

    Третій прикарпатський рекордсмен – Володимир Андрейчук, інструктор спортивної роти Навчально-спортивної бази літніх видів спорту Управління спорту Міністерства оборони України — знана особистість у гирьовому спорті не лише України, але й світу. Уродженець Івано-Франківська – семиразовий чемпіон світу з двоборства, чотириразовий чемпіон світу з поштовху гирі, восьмиразовий чемпіон світу з ривка гирі, восьмиразовий чемпіон світу з поштовху довгим циклом, чемпіон Європи 2007 та 2008 років, чотириразовий рекордсмен світу, тринадцятиразовий рекордсмен України. Загальна кількість найвищих нагород чемпіона 26 золотих медалей. Сьогодні атлет посилено готується до свого чергового чемпіонату світу, який цього року пройде на початку травня в Узбекистані.

                                                                                                                                                     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!