Укуси кліщів загрожують інвалідністю, попереджають медики. Кожен п’ятий кліщ, якого дослідили протягом минулого року, виявився уражений бореліями. Як захиститися від кровосисних паразитів, як видалити кліща і що робити після укусу, радять лікарі-інфекціоністи.
Придбати собі кліща
Час активності кліщів – з квітня до вересня. Укуси хижаків можуть спричинити важкі патології і навіть призвести до інвалідності. Окрім хвороби Лайма, вони загрожують людині такими інфекційними захворюваннями, як вірусний енцефаліт та марсельська гарячка. Ці хвороби можуть призвести до глухоти, паралічу і навіть смерті
Побутує помилкова думка, що кліщі живуть на деревах. Та насправді місце проживання кліщів – ґрунт, з якого вони виходять, коли стає тепло. Потім вони піднімаються на траву та чагарники, але не вище 1,5 м. Сидячи на гілці або стеблі трави, кліщ терпляче чекає, коли повз нього буде проходити тварина або людина. Літати кліщі не вміють, і не стрибають, як блохи, але вони можуть впасти на тварину або людину зверху, розчепіривши лапки. Або чіпляються, якщо хтось зачепить кущ. На дітей кліщам нападати легше – адже вони нижчі на зріст.
Найчастіше кліщі полюють, тобто їдять, у квітні-травні, а потім – у вересні-жовтні. Активність хижаків підвищується при температурі +20 градусів Цельсія, а оптимальна вологість для них – близько 90%. У похмуру погоду кліщі активніші. А ось в сухі і спекотні дні вони не нападають – за такої погоди їхня активність знижується.
Людина, вкушена кліщем, не відчуває ніякого болю – відомо, що в слині паразита є знеболювальні речовини, пояснює лікар-інфекціоніст Марія Полко. Однак кліщі не впиваються у жертву миттєво: близько 15-20 хвилин вони шукають найкраще для себе місце, де шкіра більш тонка – у пахвових западинах, за вухами, на згині ліктя, на животі, в паху тощо. Саме тому краще за все працює такий метод профілактики, як взаємні або самостійні огляди відразу після прогулянки. До речі, кліщів варто остерігатися переважно у хвойних лісах та в ярах, на узбіччях доріг. Іноді людина не встигає виявити, що її вкусив кліщ, і не розуміє, чому захворіла – самці кліщів не присмоктуються надовго, як самки, а встигають «пообідати» і зникнути.
Слід знати, що людина може стати об’єктом нападу кліща, навіть не гуляючи в лісі чи в парку. Його може принести тварина, наприклад, собака з густою шерстю. Або паразит може опинитися в букеті лісових квітів, який принесуть із прогулянки рідні чи знайомі.
Подарунки від паразита
Лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар розповів, що ознаки захворювання можуть виявлятися не відразу, а через один-два тижні і навіть пізніше. У заражених кліщовим енцефалітом людей може бути загальна слабкість, температура, розлади шлунку і кишечника. При більш важких формах головний біль може бути сильним, температура підвищується, людина починає погано усвідомлювати те, що відбувається. Це означає, що віруси вразили центральну нервову систему, викликаючи запалення в головному і спинному мозку. Наслідки можуть бути незворотними – наприклад, стійкі паралічі. Так що лікувати енцефаліт потрібно при перших же ознаках зараження. Якщо цього не зробити, то людина може не вижити – енцефаліт дуже небезпечний.
Людям, які проводять відпустку або вихідні на природі, можна заздалегідь зробити щеплення проти вірусу кліщового енцефаліту. Перші два щеплення роблять з перервою 1-3 місяці, а третє – через 9 місяців або через рік. Коли після другого щеплення пройде 2 тижні, імунна система людини вже буде спроможна справитися з вірусом.
Після перенесення кліщового енцефаліту відзначається великий відсоток ускладнень – від 30 до 80% людей, що перехворіли вираженою формою енцефаліту, можуть тривалий час страждати на паралічі, особливо верхніх кінцівок. Іноді ускладнення залишаються на все життя.
Знати і захищатися
«Щоби захиститися від кліщів, треба дотримуватися певних правил поведінки. Коли йдете на відпочинок, виберіть світлий одяг з рукавами. Зі спреями варто бути обережними. Всі спреї містять у своєму складі речовину, яка має подразливу дію. Вони також можуть спричинити алергічну реакцію», – попереджає лікар.
Вирушаючи до лісу, потрібно надягати такий одяг, під який буде важко проникнути кліщу: високі чоботи та куртки з довгими рукавами, з манжетами на застібках. Головний убір повинен прикривати волосся і шию. Перебуваючи за містом, на дачі чи в місці привалу під час походу, скошують високу траву і вирубують низькі чагарники. Користуються спеціальними хімічними речовинами, що відлякують і паралізують кліщів, – репелентами. Медики також не рекомендують вживати сире коров’яче або козяче молоко в тих місцях, де тварини можуть стати об’єктом нападу кліщів.
Кліща, який впився в тіло, видаляють дуже обережно. Спочатку змащують уражене місце жирним кремом, вазеліном або просто олією – жир не дає кліщу дихати, і він послаблює «хватку». Приблизно через 20 хвилин кліща беруть пінцетом чи обв’язують нитяною петлею, повільно розгойдують і витягають. При цьому кліщ повинен залишитися цілим – якщо він зруйнується, віруси точно потраплять у кров, навіть якщо ще не встигли потрапити в кровообіг через його слину. Краще віднести кліща на аналіз, щоби виявити, які віруси в ньому є і чого чекати від укусу. У цьому випадку можна буде швидше почати лікування і зменшити ризик ускладнень. Якщо ви не збираєтеся цього робити, спаліть кліща. Тиснути його не можна, тому що при цьому віруси теж вільно поширюються. Обробіть місце укусу спиртом або йодом, а руки добре вимийте.
Як правило, кліщ, виявлений і витягнутий протягом перших годин після укусу або навіть протягом першої доби, не встигає заразити людину вірусом. Якщо ж пройшло більше часу, то потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Відтак варто приймати пігулки, якщо їх призначить лікар, навіть якщо при обстеженні кліща не знайшлися вірусів. Необхідно також контролювати своє самопочуття, температуру, оглядати місце укусу. При почервонінні потрібно показати ранку лікареві, оскільки можливе її інфікування.
Аналіз крові на бореліоз і енцефаліт можна здавати тільки через 10 днів після укусу – раніше він нічого не покаже. Якщо після укусу пройшло 3 тижні, то людина вже не захворіє енцефалітом; захворіти на бореліоз можна протягом місяця. Протягом 3-ох днів після укусу можна провести профілактику імуноглобулінами – робити це пізніше не має сенсу.
Рятівна хімія
Добре допомагають захищатися від кліщів спеціальні хімічні засоби. Є три види таких речовин: репеленти – відлякують; інсектицидно-репелентні – відлякують і вбивають; акарицидні – швидко вбивають кліщів.
З репелентів можна використовувати «Дефі-Тайга», «Галл-РЕТ», «Рефтамід максимум», «Офф! Екстрім» або «Біба». Всі вони наносяться на одяг, а також на відкриті ділянки тіла: шию, щиколотки, руки. Одяг, оброблений репелентом, відлякує кліщів до 5 днів, проте засіб може вивітрюватися або втрачати силу, якщо людина потрапить під дощ.
Репеленти добрі тим, що їх можна наносити на шкіру. Інші засоби захисту від кліщів на шкіру не наносяться, оскільки більш токсичні. Дітям можна захищатися за допомогою засобів, в яких кількість репеленту зменшено: «Ефкалат», «Піхтал», «Камарант», «Біба-гель» та інших.
Акарицидні і інсектицидно-репелентні засоби наносять тільки на одяг. Одяг при цьому не повинен бути на людині: його треба зняти, обробити, підсушити і знову одягти. Деякі засоби вбивають кліщів через кілька хвилин після нападу. Більш ретельно треба обробляти штани – саме до них кліщі чіпляються найчастіше. Варто також приділити увагу паскам на талії, манжетам і коміру.
Купуючи засоби захисту від кліщів, слід вважати на підробки: в останні роки вони стали з’являтися. Тому потрібно вимагати у продавця гігієнічний сертифікат і докладну інструкцію. Імпортні засоби повинні мати інструкцію українською чи російською мовою.
Марта ШКІРНЯК