Міська влада пообіцяла перевізникам, що підніме тариф до трьох гривень після виборів. Але вони не хотіли чекати і вийшли на страйк. Їх вистачило на два дні.
Просять та вимагають
Минулої п’ятниці франківські перевізники наче паралізували місто, не вийшовши на свої маршрути. Причому всі й одразу. Таким чином вони хотіли змусити владу прислухатися до своїх бід: ціни високі, тарифи низькі, а пільговиків, які їздять безкоштовно, стає все більше.
Перевізники створили колапс та допомогли заробити таксистам, які цього дня навіть тарифи підняли. А таких заторів, як того дня, Івано-Франківськ уже давно не бачив. Не пощастило франківцям і з погодою: цілий день лив дощ. Кому справи не «горіли», той повертався додому, а в кого було щось важливе, той змушений був якось добиратися. Тролейбуси, які цього дня рятували франківців від колапсу, отримали зайві дивіденди і збільшили виручку. Адже того дня навантаження на тролейбуси зросло в чотири рази. Заробили й приміські перевізники. Проте їх було не так багато, як би того хотілося франківцям.
Історія з підвищенням тарифу тягнеться ще з минулого літа. Тоді навіть відбулися громадські слухання на тему підняття тарифу до 2,5 грн. І, напевне, вони б його таки підняли, якби вистачило кворуму. Але міський голова Віктор Анушкевичус пішов на лікарняний, а без нього і його покровительства прийняти таке рішення було неможливо. Адже свободівці того року навідріз відмовилися голосувати за підняття ціни на проїзд. А їх у виконкомі рівно третина.
Після революції ціни ще більше зросли – як на паливо, так і на запчастини. Однак не стало солодшим життя і для користувачів громадського транспорту. Влада це про знає. Особливо ті, хто йде на вибори.
Впродовж останніх кількох місяців перевізники просять по-доброму і ультимативно вимагають підняти тариф та зменшити години для пільгового перевезення. Влада розуміюче киває головою і обіцяє підняти. Але коли бачить, що позитивних голосів не вистачає, то питання на розгляд не ставить. Робить це для блага перевізників. І це, напевно, таки краще, ніж поставити і не підтримати. Більше місяця тому на виконкомі мер пообіцяв, що в середині травня рішення буде проголосоване.
Зайнятий виборами?
Минулого четверга питання про підняття тарифів на перевезення та скасування пільгового проїзду у маршрутках на засіданні виконкому так і не розглянули. На заваді стала відсутність міського голови Віктора Анушкевичуса, який брав участь у передвиборчих дебатах. Не було на виконкомі і ще одного позитивного голосу – його заступника Руслана Панасюка.
Без них двох прийняти позитивне рішення було неможливо. Відтак члени виконкому висловили пропозицію розглянути це питання на другому засіданні. Пропозиція не набрала голосів. Тоді перший заступник міського голови Зіновій Фітель запропонував розглядати питання на першому засіданні, але й ця пропозиція не мала достатньої підтримки. Фітель попросив 10 хвилин, щоб порадитися з деякими з перевізників. Вони відмовилися, мовляв, усі хочуть слухати і висловлюватися.
«Якщо йти за вашим принципом, то питання не було проголосоване у порядку денному виконавчого комітету», – відрізав їм перший віце-мер. «Із завтрашнього дня перевізники планують не виходити на роботу, – пригрозив голова Асоціації міських перевізників Василь Бамбуза. – У зв’язку з тим, що перевізники бойкотують владу». «Дуже шкода, що нема міського голови, який нам обіцяв, – додала, виходячи із зали, перевізник Ольга Костів. – Але він зайнятий виборами. Маєте тролейбусне депо, хай возить».
Кілька десятків перевізників вийшли із зали засідань. Наступного дня всі вони таки дотримали слова.
Страйк «на ремонт»
Тож у п’ятницю та суботу перевізники страйкували. Але по-своєму: пішли на ремонт. Таким чином вони вирішили убезпечити себе від ймовірних санкцій. Адже прирівняли його до безперервної ходьби протестуючих мешканців по пішохідному переходу. І вирішили, що за це їх не будуть карати. А карати виконком погрожував розриванням договорів та оголошенням нових конкурсів.
«Якщо перевізники хочуть шантажувати владу, то я з цим не погоджуюсь, – сказав у п’ятницю Віктор Анушкевичус. – Я сьогодні дав доручення, щоб провести перемовини. Якщо така позиція шантажу буде продовжуватися, будемо вживати конкретні заходи, аж до розривання договорів і проведення нового конкурсу. І в умовах нового конкурсу буде суттєво зменшена кількість перевізників».
Напевне, перевізники сподівалися на те, що їх нарешті буде оцінено, рейтинг мера – понижено, а їхню роботу возвеличено. Але не сталося. Бо мер знову вийшов з води сухим, а перевізники вкотре отримали порцію бруду у свій бік. За якість, хамство, відсутність графіків, нечистоту транспорту і т. д.
Уже в суботу перевізники заявили, що запрошують міську владу до діалогу. І окрім підвищення ціни до трьох гривень та зменшення годин на перевезення пільговиків, вони вимагали встановлення на кінцевих зупинках туалетів і створення транспортних кишень для маршрутних автобусів. А щоб міський голова та виконком побачили їхнє запрошення, вони розмістили на автобусі напис: «Ми, перевізники, запрошуємо владу до діалогу». Перемовини за участю заступника міського голови Руслана Гайди відбулися. Тож у неділю, каже Гайда, більшість із них таки вийшли на маршрути.
До першого вересня – квитки
До речі, рішення виконком підготував велике – з 12 пунктів. У ньому йдеться не тільки про підняття тарифу до трьох гривень та зменшення годин для безкоштовного перевезення пенсіонерів (час з 11 до 14 год.), а й про якість.
Зокрема, виконком планує зобов’язати департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку забезпечити одночасне внесення змін до договорів та паспортів маршрутів. У змінах: до 1 вересня 2014 року перевізникам накажуть обладнати автобуси приладами GPS-моніторингу та двома відеореєстраторами, впровадити “обілечування” пасажирів і навіть обладнати автобуси іменними пристроями компостування визначеного зразка. Крім цього, виконком планує до 1 січня 2015 року обладнати зупинки інформаційними табличками з номерами маршрутів та розкладами руху автобусів.
Але після такої оказії навряд чи перевізники можуть сподіватися на повноцінну підтримку влади. Так чи інакше, вирішуватиме виконком. «Зрозуміло, якщо в цілому регіоні тариф становить мінімум 2,50 грн., то і ми могли б на ці 50 копійок підняти ціну, – вважає керівник департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак. – Бо всі ми розуміємо, що у 2009 році дизпаливо було по 7,50, а зараз по 15,60 грн. Але все залежить від членів виконавчого комітету».
Дорогу тролейбусам
Михайло Смушак прогнозує, що ціну у 3 грн. виконком не підтримає, навіть якщо департамент і винесе таке питання на виконком. Те ж саме стосується і зменшення годин для необмеженого проїзду пільговиків. Нагадаємо, що зараз пенсіонери в необмеженій кількості їздять безкоштовно з 10 до 16 години щодня, а перевізники хочуть возити їх необмежено тільки з 11 до 14 години.
«Думаю, що після страйку скорочення годин не буде, – коментує Михайло Смушак. – Напевне, залишимо все без змін. Крім цього, додамо додаткові вимоги до перевізників: квитки, GPS, контроль і т. д.».
За словами Михайла Смушака, міська влада тепер ще активніше займеться тим, щоб збільшити рухомий склад КП «Електроавтотрансу». «Будемо залучати дешеві кредитні кошти під 2,5- 4%, щоб поповнити кількість тролейбусів, – заявляє він. – Зараз ведуться перемовини щодо придбання в лізинг автобусів. Запланована зустріч, і якщо все пройде вдало, то вже найближчими днями в місті з’явиться два-три нових великих автобуси з низькою посадкою».
Крім цього, каже Смушак, влада буде працювати в такому руслі, щоб всі ключові маршрути належали комунальному підприємству. І тільки там, де «Електроавтотранс» не зможе забезпечити проїзд, будуть їздити приватні перевізники. «Зараз ситуація така: їде тролейбус і попри нього ще два мікроавтобуси, – зауважує Смушак. – І в тролейбусі їде дві людини, здебільшого пенсіонери. А має бути так: якщо маршрут «Електроавтотрансу», то він повністю забезпечений тролейбусами. І автобуси там не їздять».
Тетяна СОБОЛИК