2% українців мають хронічний гепатит С. На Прикарпатті щомісяця у 20 хворих діагностують гепатит В або С. Вартість лікування одного хворого – від 12 до 15 тисяч гривень на місяць.
Змінити стиль життя
Штамп «лагідний вбивця», а саме так називають медики інфекційне захворювання печінки на гепатит B або С, використовують часто. Ще частіше ми стикаємося з цим “лагідним убивцею” у побуті. Не очікуючи справжньої небезпеки.
«Це і переливання крові, і різноманітні оперативні втручання, і лікування у стоматологів, і проведення медичних досліджень, як-от фіброгастроскопія, і статевий шлях передачі вірусу. Манікюр, педикюр, пірсинг, татуаж, татуювання. Тобто усе, що призводить до пошкодження цілісності шкіри і слизових із використанням неодноразового інструментарію, несе в собі ризик інфікування вірусом гепатиту В чи С», – каже професор кафедри інфекційних захворювань Леся Пришляк.
Кожен, хто не чув про такий діагноз, не сприймає гепатит серйозно. Адже впродовж тривалого часу, від п’яти до п’ятнадцяти років, курсування вірусу в крові жодним чином не дає про себе знати. В той час вірус підступно руйнує організм. Негаразди зі здоров’ям виникають, коли починається майже незворотний процес – цироз печінки.
«Орган-мішень – печінка, крім того, відбувається ураження нирок, судин, гематологічні порушення, і навіть онкопатологія зумовлена вірусом гепатиту С», – продовжує лікарка.
Почути діагноз “гепатит” означає змінити стиль життя. Лише в нашій області офіційно зареєстровано понад 300 пацієнтів, хоча реальна кількість хворих, за словами фахівців, у рази більша. Бо гепатит не говорить, він нашіптує про себе, доки не виявиться один із симптомів. Рідко хто зважає на власну безпричинну слабкість, швидку втомлюваність, сонливість вдень, переміжну жовтяницю. На ці симптоми повинні звернути увагу лікарі загальної практики, їм слід запідозрити хворобу на ранній стадії та порадити хворому пройти лабораторне обстеження.
Якщо колись це була хвороба наркозалежних, то нині вони майже не помітні у загальній кількості інфікованих. В інфекційній лікарні палати переповнені, аби лягти на профілактичне лікування, треба записуватися заздалегідь. Дякувати Богу, що хвороба до ліжка не приковує. Терапію можна приймати та жити майже звичним життям.
Таких багато
«У мене були проблеми з зубами. Важка процедура у стоматолога, я втратив свідомість, аби прочистити канали, потрібна була спеціальна голка. Її лікарка шукала довго і знайшла в якомусь іншому кабінеті. Було багато крові, нагноєння. І після стоматологічних процедур у мене три дні була дуже висока температура. Все це відбувалось 18 років тому, мабуть, тоді мені занесли вірус», – розповідає Ігор Рудий. Чоловік хворий на хронічний гепатит С.
Його теперішня історія виживання почалась колись із простого лікування зубів. Вже за три місяці Ігоря забрали до лікарні, де поставили діагноз – апластична анемія. Перебіг хвороби був дуже складний, його лікували в Івано-Франківську, Львові, Києві. Щойно стан нормалізувався, лікуючий гематолог порадила здати маркер на гепатити. Пояснила, що всі, хто проходив процедуру переливання крові, мають високий ризик інфікуватися вірусом. Тоді про те, що стоматологія також сприяє передачі хронічних гепатитів, ще не говорили.
Коли постав вибір між лікуванням гематологічного захворювання та зростанням вірусної нагрузки гепатиту, лікарі прийняли рішення почати вірусну терапію. Це було три роки тому. Щомісяця Ігор купував ліки на суму понад 11 тисяч гривень. За півроку різко змінилася формула крові, повернулась апластична анемія.
«Третій рік противірусну терапію я не прохожу, лише вживаю препарати, що підтримують печінку та формулу крові. За методикою, яка є сьогодні, мені лікуватися не можна, організм не витримає”, – каже Ігор. На запитання, що робити, він відповідає просто: “Молитися… Таких, як я, багато».
Статистика зростає
Хронічний гепатит виліковний, щоправда, терапія довготривала та дорога. Час лікування коливається від півроку до двох. Вартість лікування одного пацієнта становить від 12 до 15 тисяч гривень на місяць.
«На жаль, не у 100% випадків лікування ми маємо його ефективність. При хронічному гепатиті С виліковність становить 65-73%. Дещо нижча статистика при гепатиті В – до 60%», – зізнається Леся Пришляк.
Вберегтися від вірусного гепатиту В допоможе вакцинація, кажуть медики. Вона дієва. Щеплення слід робити раз на п’ять років. Захистити себе від небезпечного гепатиту С неможливо. Такої вакцини не існує. Залишається покладатися на совість медичних працівників або дотримання норм санітарної обробки у закладах, де проходиш ті чи інші процедури.
Рятівна тростина – державна програма. В обласному центрі підтримувальну терапію наразі проходять 40 пацієнтів, ліки надходять вчасно, запевняють в обласному департаменті охорони здоров’я.
“Минулого року на терапію не заклали жодної копійки. Цього року – понад 600 тисяч гривень, це лише 10 відсотків від потрібної суми. Кошти великі — 6,5 мільйона гривень. Додатково такого лікування потребує 147 хворих на гепатит В та С”, – каже директор обласного департаменту охорони здоров’я Роман Мельник. Він визнає, що ця сума для обласної казни непосильна. Допомагають благодійні фонди та меценати.
Щомісяця в області додатково виявляють від 15 до 20 інфікованих гепатитом. Яка б програма не була прийнята, забезпечити всіх хворих безкоштовним лікуванням гепатитів В і С неможливо. Тенденція незмінна: щороку кількість людей, які потребують терапії, зростає.
Ірина ТИМЧИШИН