Звуки вулиці

  • Минулої суботи центральну частину Івано-Франківська накрила справжня музична хвиля, яка одночасно прокотилася провідними містами Європи, які об’єдналися задля святкування Дня вуличної музики. Грандіозне міжнародне дійство щороку збирає разом виконавців та колективи, що виявили бажання безкоштовно заграти й заспівати людям власну музику.

    День вуличної музики – міжнародне свято, ініціатором якого у 2007 році виступив легендарний литовський музикант Андрюс Мамонтовас. Щороку в третю суботу травня сотні виконавців найрізноманітніших музичних стилів збираються разом у центрі свого міста, щоб безкоштовно розважити людей власною музикою. Відтак аматори та віртуози, академіки та самоучки, початківці та зірки приєднуються до цієї ініціативи. Зауважимо, що День вуличної музики – це некомерційний проект, який в Україні взялася втілювати громадська організація «Логістичний штаб» своїми силами та за допомогою небайдужих ентузіастів, які підтримують талановитих людей, люблять музику і своє місто. Отже, 17 травня у Вільнюсі, Тбілісі, Ризі, Амстердамі, Копенгагені та інших містах Європи проходило свято Дня вуличної музики, яке цього року вперше завітало й на центральні вулиці та майдани Києва, Львова, Харкова, Одеси, Дніпропетровська, Ужгорода, Переяслава-Хмельницького, Тернополя, Чернівців та Івано-Франківська.

    Дарунок місту 

    Масштабне музичне дійство розпочалося опівдні, коли у сквері поблизу пам’ятника Адаму Міцкевичу відбулася презентація першого вуличного піаніно в Івано-Франківську. Як виявилося, яскраво пофарбований музичний інструмент став оригінальним подарунком мешканцям міста на честь проведення Дня вуличної музики. «Вуличне піаніно буде залучене не тільки під час проведення фестивалю, а й стане доступним для всіх до осені-зими, тож будь-хто у будь-який час зможе поділитися з іншими своїм талантом. Призначення цього арт-піаніно в тому, щоб кожен, хто має бажання, незалежно від своєї підготовки, отримав змогу дарувати людям музику просто неба», – розповіла співорганізатор фестивалю Людмила Лінник-Савка, яка відповідала також за класичну локацію свята, розташовану неподалік від обласної філармонії. Саме там, окрім струнних колективів та оперних співів, можна було почути й виступи дітей-музикантів.

    Масштабна програма

    Загалом, День вуличної музики проходив одночасно на шести франківських локаціях, розташованих в центральній частині міста. «У нас не було передбачено чіткої програми свята. Насправді все відбувалося імпровізовано, – розповіла координатор фестивалю Ірина Слободян. – Ми вирішили свідомо не вказувати місця та час виступів музикантів. У цьому й була фішка: не просто прийти на певного виконавця чи гурт, а, власне, поринути у вир вуличної музики». Зрештою, впродовж дня у дворику медичного університету крутилась електрона музика, а на «стометрівці», Вічевому майдані і площі Ринок можна було почути вуличних музикантів та віртуозів. У той же час фортечна галерея «Бастіон» перетворилася на кулінарний  ярмарок та виставку-продаж виробів хенд-мейд, а на площі біля стоматологічного факультету медичного університету студія танцю «MiAmore» навчала всіх охочих танцювати танго та сальсі.  

    Колорит свята

    «Хотілося встигнути послухати все, нічого не пропустити. Адже кожен знайшов щось для себе на цьому чудовому фестивалі», – саме такими словами можна було б узагальнити враження франківчан та гостей міста, яких, до слова, зібралося в цей святковий день чимало. Окрім виступів вуличних музикантів, своїми перформансами порадували й професійні музиканти, які в цей день грали безкоштовно на імпровізованих майданчиках. Мова йде, насамперед, про гурти «КораЛЛі» та «Перкалабські придатки», які потішили виступами «наживо» на “стометрівці”. Ввечері вони ж «запалювали» присутніх на гала-концерті, що відбувався на так званій рок-локації, розташованій на площі «Бастіону». Між іншим, сцена фінального концерту була також імпровізованою, адже сама концепція Дня вуличної музики – «бути ближчими до людей» – відкидала використання професійних сцен чи подіумів. Окрім вищезгаданих гуртів, до вечірньої програми свята приєдналися «Bemychocolate», «До останнього», «Патроничі» та «Blackseatbingo». 

    Найближчі плани 

    Нинішній фестиваль став прем’єрним як для Івано-Франківська, так і для одинадцяти інших міст України. Зокрема, у Києві в рамках святкування виступили Славко Вакарчук та «Біплани», Qarpa і неповторно гарячий гість з Литви Юргіс Діджюліс. Наступного року День вуличної музики обіцяє стати ще масштабнішим, впевнені організатори та волонтери. Зокрема, планується залучити ще більше якісної та експериментальної музики. «У процесі організації Дня вуличної музики народилася ще одна цікава ініціатива: залучити наше місто до світового проекту «Play Me, I’m Yours» – міжнародної акції імпровізованих концертів, під час яких на вулицях та велелюдних площах будуть встановлені арт-піаніно, на зразок того, що стоїть на площі Міцкевича, зіграти на яких зможе кожен охочий», – кажуть організатори. Варто додати, що фестиваль «Play Me, I’m Yours Ukraine» відбувається щороку в другій половині червня, триває 10-14 днів і закінчується гала-концертом із виступами професійних музикантів та переможців конкурсу піаністів-аматорів. Цілком можливо, що це свято музики завітає незабаром і в наш Франківськ. 

    Андрій МЕНІВ

    Довідка

    “Логістичний штаб” – це громадська організація, заснована на волонтерських засадах в ніч з 30 листопада на 1 грудня 2013 року, у самий пік революційних подій, як ініціативна група з допомоги Майдану, що покликана організувати раціональну взаємодію людей під час та після кризової ситуації. За короткий час “Логістичний штаб” створив десятки ініціатив та організував багато волонтерських проектів і, головне, сформував численну, активну та згуртовану команду фахівців, яка перетворює правильні ідеї на результативні проекти. Саме з ініціативи “Логістичного штабу” в Україну прийшов фестиваль, який обіцяє стати традиційним, – День вуличної музики.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!