Поради чемпіона: правильна розтяжка

  • Багаторазовий рекордсмен України, франківчанин, тренер фітнес-студії «Адам і Єва» Назар ПАВЛІВ продовжує ділитися секретами свого успіху. Сьогодні ми поговоримо про розтяжку та її вплив на результати тренування. 

    Розтяжкою м’язів, тобто гнучкістю, називається здатність суглобів здійснювати рухи, максимально можливі для їх амплітуди. Ця здатність насамперед залежить від еластичності м’язів, які прилягають до суглобів. Розтяжка м’язів є засобом для покращення еластичності м’язів та забезпечує більшу рухливість у суглобах. Якщо м’язи сковані, то амплітуда руху суглобів скорочується. Гнучкість необхідна як базовий елемент підготовки спортсменів у різних видах спорту, де потрібна велика рухливість суглобів, наприклад, у гімнастиці. Також є широке застосування розтяжки у силових видах спорту. 

    Збільшення еластичності м’язової тканини забезпечує активніше постачання її поживними речовинами. Це відбувається завдяки покращенню циркуляції крові в м’язах.

    Покращення циркуляції крові – це не єдиний корисний ефект, який гнучкість справляє на м’язову систему. Змінюється також функціональність самої м’язової системи. Атлети, які регулярно займаються розтяжкою, завжди показують кращі результати, порівняно з тими, хто не використовує розтяжку м’язів.

    Ще хотів би наголосити, що добра розтяжка корисна не тільки для збільшення сили м’язів, а й для здатності спортсмена продемонструвати свої силові показники. Наприклад, спортсмен з гнучкою спиною при жимі штанги лежачи зробить хороший високий міст, це допоможе йому перенести навантаження на нижню частину грудних м’язів, яка традиційно сильніша, і залучити найширші м’язи спини. При цьому результати в жимі будуть істотно вищими. При виконанні станової тяги гнучкість м’язів задньої поверхні стегна, спини і тазостегнових суглобів дозволить спортсмену зберегти спину прямою, підняти більшу вагу й уникнути травм хребта. 

    Із віком під дією регулярного силового навантаження м’язові волокна людини скорочуються. Скоротившись, вони вже не здатні розкрити свій природний потенціал, тому спортсмен буде просуватися до мети дуже повільно або й взагалі тупцюватиме на місці. Найгірше, коли він не може виявити причини застою в результатах і намагається всіма способами покращити свої силові показники. Саме це ставало причиною багатьох травм атлетів.

    Звідси можна зробити висновок, що м’язове волокно може бути досить потужним і вберігатиме від травми, якщо еластичність добре розвинена. Тому перше, що потрібно зробити, – це виділити у своєму тренувальному графіку час для вправ на розтяжку. Для того, щоб зробити м’язи гнучкими, а суглоби – рухливими, необхідно виконувати вправи на розтяжку. Вони призводять до збільшення довжини м’язів і сухожиль, а також забезпечують повне відновлення працездатності суглобів. Взагалі, повноцінне тренування, спрямоване на підвищення еластичності м’язів, повинно займати від 10 до 30 хвилин. Кожну позу розтягування потрібно утримувати впродовж 10-30 секунд і робити кілька її повторень. Розтяжкою найкраще займатися у спеціально відведений час, окремо від основного тренування, адже м’язи під час силового тренування накачуються кров’ю і стають більш «затисненими» і, отже, менш еластичними, ніж у стані спокою. З цієї причини неможливо повноцінно провести розтяжку м’язів після тренування.

    Без достатньо розвиненої гнучкості не реально виконати вправи високого рівня. Гнучкість також допомагає уникнути найбільш поширених спортивних травм: розтягувань і надривів сухожиль. Гнучкі м’язи і суглоби допомагають правильно виконувати вправи, збільшувати амплітуду рухів. Це, у свою чергу, призводить до підвищення ефективності і інтенсивності тренування. 

     

    Тренуйтеся, і ви обов’язково досягнете успіху!

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!