Ніч з 25 на 26 травня я провів в ОВК №83 – тій, яка вела підрахунок голосів по івано-франківському одномандатному виборчому округу. Там вирішувалася доля депутатського мандата.
Станом на другу ночі перемагав Олександр Шевченко. Пораховано 14 дільниць, левова частка з яких спеціальні – лікарні, пологовий будинок, геріатричний пансіонат… Відрив Шевченка від Анушкевичуса на той момент складав 400 голосів. У шефа «Буковеля» намітилась позитивна динаміка – він впевнено брав своє. Виграв кілька звичайних дільниць у центрі і навіть дільницю в районі, де мешкає чинний міський голова, – на Південному Бульварі. Анушкевичус святкував перемогу тільки на двох спеціальних дільницях – у дерматовенерологічному диспансері та обласній клінічній лікарні. Ближче до четвертої години ночі стало зрозуміло: іванофранківці обрали до парламенту Олександра Шевченка.
Щодо Віктора Анушкевичуса, то, окрім висловлення політичної недовіри мешканцями міста у день виборів, є ще варіант, коли громада банально бачить його не більше, ніж на посаді міського голови. Як би там не було, в статус «вічного мера» Віктор Андрюсович таки вжився, що зіграло з ним злий жарт на цих виборах, навіть попри недавні заяви, в яких Анушкевичус переконував, що не збирається балотуватися втретє на посаду градоначальника.
Набагато цікавіша боротьба на той момент велась за четверте-п’яте місця між Володимиром Чорноусом та засновником спільноти «Типовий Франківськ» Миколою Гавриляком. «Свободівець» Василь Попович впевнено тримався третім, а молодіжний лідер Максим Кицюк залишався недосяжним для конкурентів на шостій сходинці.
Зранку через збій в електронній системі підрахунку голосів ЦВК на івано-франківській ОВК утворились черги з членів ДВК міста, які привезли виборчу документацію. Люди нервували. Однак зарадити було нічим. Усім потрібно було чекати, коли програмісти виправлять збій.
Почали зароджуватися думки про завдання для нового нардепа-мажоритарника. Перше, що тоді подумалось, – Шевченко має виступити за розпуск чинної Верховної Ради. Кілька годин тому про це заявив абсолютний лідер президентської гонки Петро Порошенко. Чимало депутатів втратили легітимність в очах українців. Дострокові парламентські вибори для них – це політична відповідальність за події, які відбулися в грудні-лютому. Окрім того, новому президенту потрібна міцна опора у Верховній Раді. Нинішня фракція «УДАРу» стане основою коаліції парламентських фракцій, яка, зважаючи на сьогоднішній рейтинг Порошенка, може наблизитись до 300 депутатських штиків.
За умови збереження пропорційно-мажоритарної системи обрання парламенту, Олександр Шевченко зможе знову піти на дострокові вибори по мажоритарці або ж визначитися з партійним списком. При цьому, зважаючи на сталість електоральних вподобань іванофранківців, перший варіант виглядає не менш прийнятним, ніж другий.
Олександрові Шевченку варто пам’ятати, що він як депутат-мажоритарник найнятий на роботу громадою і перед нею відповідальний. Маркерами ефективної діяльності Шевченка у парламенті є підтримка законодавчих ініціатив та власні законопроекти щодо адміністративної та податкової реформ, реформ правоохоронної і судової систем, запровадження страхової медицини, антикорупційних ініціатив, стимулювання надходження інвестицій у комунальну, транспортну, медичну інфраструктуру місцевих громад, принципу адресності у соціальній політиці та конкурентноздатності в освіті.
Наразі, окрім виборчої програми кандидата, я не бачив жодного законопроекту, який Олександр Леонідович повезе в парламент.
У чинному законодавстві не прописаний конкретний механізм, за яким депутат має звітувати перед громадою, але мажоритарник, який не байдужий до власного округу, повинен це робити. Тож восени, не залежно від того, чи будуть дострокові парламентські вибори, чекаю першого публічного звіту нардепа Шевченка перед виборцями з детальним аналізом роботи у Верховній Раді.
Ніч виборів завершилася виявленням переможців. Іванофранківці дізналися імена нового президента та народного депутата, яким наданий кредит довіри.