Минулої суботи в Івано-Франківську проходив прем’єрний фестиваль екстремальних видів спорту «Інді джем» – тусовка для екстремалів з традиційними змаганнями на скейтборді, самокаті та БМХ.
За доброю традицією, травень не лише дарує мешканцям Івано-Франківська довгоочікуване весняне тепло, а й збирає разом відчайдухів-екстремалів зі всієї України, які показують свою майстерність на майданчику біля міського озера в рамках традиційних змагань з екстремальних видів спорту. У попередні роки цей фестиваль мав назву «Х-Гуцулія». Проте цього разу організатори вирішили її змінити на «Інді джем». Пояснюють це тим, що у такий спосіб хочуть трішки змінити обличчя традиційного фесту. До речі, сама назва «Інді джем» була обрана не випадково. У ній прихована концепція свята, адже слово «іndi» – скорочення від англійського «іndependent», що означає «незалежність». «Вже давно міська влада жодним чином не підтримує нас, зрештою, «Х-Гуцулія» упродовж останніх років проводилася виключно за кошти самих учасників. Не змінилася ситуація й сьогодні. Проте ми вирішили не порушувати традицію і таки провели абсолютно незалежний фестиваль, концепція якого фактично не змінилася», – розповів «ГК» один із співорганізаторів «Інді джему» Назар Назарук. За його словами, грошовий призовий фонд було сформовано виключно з реєстраційних внесків учасників (20 грн. з людини), яких зібралося у спекотний суботній день мало не сотня. Більше половини з них – гості з інших міст, а саме зі Львова, Луцька, Чернівців, Володимира-Волинського. Прикарпаття на фестивалі представляли місцеві екстремали, а також райдери з Калуша, Коломиї та Долини.
На фото: переможець змагань Костянтин Капустяк
Змагальна частина
Самі змагання проводилися у велонапрямку, тобто у трьох основних дисциплінах: велосипеди (БМХ), скейти та самокати (скутери). Перший етап – джем – пройшов у вигляді довільних виступів. Для спрощення суддівства райдери були поділені на групи, за кожен гідний уваги трюк учасник нагороджувався грошовим призом, залежно від оцінки суддів. Чотири райдери, які зібрали найбільше грошей, проходили у другий тур – суперфінал, де й визначали найкращого. У змаганнях скейтбордистів перші три місця вибороли львів’яни.
Натомість у першості БМХ-ерів третій рік поспіль не було рівних франківчанину Костянтину Капустяку. Хлопець займається віртуозним виконанням трюків на велосипеді більше семи років. Каже, що на «Інді джемі» його порадувала конкуренція. «З-поміж численних учасників виділялися щонайменше п’ять хлопців, які показали дуже класний рівень майстерності. Разом з ними я потрапив до фіналу, де ми отримали можливість позмагатись на рівних. Це був справжній виклик. Моя перемога стала можливою завдяки видовищному фінальному трюку, який достойно оцінило журі, завдяки чому мені вдалося відіграти відставання у 3 бали», – поділився враженням 19-річний переможець.
Проблемне місце
За словами Костянтина Капустяка, ідеї для виконання трюків він черпає з інтернету. Проте не всі елементи вдається повторити. Основна проблема – у відсутності в Івано-Франківську відповідних умов для тренувань. Як відомо, обласний центр Прикарпаття вже давно потребує нового скейт-парку – спеціально збудованого майданчика для людей, які займаються екстремальними видами спорту, як-от скейтборд, стрітборд, ролики, велосипеди ВМХ та МТВ, самокати. По суті, єдиний наявний у місті екстремальний майданчик поблизу міського озера (біля сцени) можна назвати скейт-парком лише умовно. «Цей майданчик пережив вже дві зими, його ніхто не доглядає. Мова тут йде, насамперед, про міську владу, яка свого часу його й відкривала. Саме місце, де розташовані фігури, не затверджене, відтак виникає досить багато непорозумінь з тими ж фізкультурниками, оскільки фігури займають частину прохідної зони. Схоже на те, що мер міста, відкривши майданчик шість років тому, вирішив таким чином попіаритися, не більше», – каже Назар Назарук, який разом з однодумцями з «Інді джему» відремонтував скейт-парк, зробивши його придатним до змагань. Хлопці планують побудувати нові фігури з цементу, які значно надійніші за наявні залізні конструкції.
Зміна поколінь
Незважаючи на те, що місцевий екстремальний рух переживає певну зміну поколінь, щороку з’являється досить багато перспективних райдерів. Зокрема, на «Інді джемі» традиційно високий рівень катання показали франківські скутеристи (переможцем змагань став Андрій Левицький), які вже зараз можуть сміливо змагатися за звання найкращих в Україні. Загалом, самокат дедалі більше привертає увагу молоді, адже вважається дещо легшою з технічного погляду дисципліною, аніж той-таки БМХ, і водночас має схожі елементи та трюки. Майстерність скейтбордистів також зростає, і якщо в минулі роки під час їхніх виступів лише вряди-годи у когось щось вдавалося, то тепер вони показують дуже непогані трюки. До слова, оцінити вміння місцевих скейтбордистів кожен охочий зможе менше, ніж за місяць, а саме 21 червня, коли в Івано-Франківську святкуватимуть Всесвітній день скейтбордингу.
Андрій МЕНІВ
До теми…
Екстремальні спортивні дисципліни
ВМХ (БіЕмІкс, абревіатура від «bicycle moto extreme») – екстремальний вид велоспорту, що ґрунтується на віртуозній техніці катання по плоскій поверхні на спеціальному велосипеді, у якого немає підвіски і наявна лише одна передача. Головна змагальна умова – під час виконання акробатичних елементів учасник не має права доторкнутися до землі.
Скейтбординг (англ. skatebording) – екстремальний вид спорту, що полягає у виконанні різноманітних трюків на спеціальній дошці – скейтборді. Людину, яка займається скейтбордингом, називають скейтбордистом або скейтером.
Екстрім-самокат вважається визнаним і затвердженим видом спорту: з нього проводяться спеціальні змагання, розробляються нові трюки, у ньому з’являються професіонали, готові повністю присвятити себе цьому напрямку.