Фестиваль “Файне місто” – одна з найяскравіших подій цього літа. На відвідувачів фестивалю чекають виступи понад 40 відомих гуртів України, а також гості з Італії та Швеції, перегляд трансляції фіналу Чемпіонату світу з футболу на найбільшому екрані в місті, три музичні сцени, наметове містечко та шалені розваги!
12-13 липня “Файне місто” у Тернополі пройде вже вдруге. Проте цього разу фестивальне містечко розкинеться на території міжнародного аеропорту “Тернопіль”, що дозволяє вмістити понад 10 тисяч глядачів з різних куточків країни. На фестивалі функціонуватиме одразу три сцени. Хедлайнерами головної сцени стануть “Скрябін” та “ТНМК”. Також на ній відіграють “Перкалаба”, “O.Torvald”, “Роллік’с”, Ірена Карпа з гуртом “Qarpa”, “Тінь Сонця”, “Кarna”, “Ot Vinta”, “Фліт”, “Los Colorados”, “Epolets”, “Безодня”, “Серцевий Напад”, “Триста8ісім” та гості з Італії – гурт “The Last Fight”. Ведучий – М’яч Дредбол.
Друга – рок-сцена – буде представлена такими виконавцями: “Rideau” (Stockholm, Sweden), “Skinhate”, “Jinjer”, “Latur” (ex “АННА”), “Cherry-merry”, “Fontaliza”, “Ворст”, “0352”, “Лоскіт”, “Dash”, “Кімната Гретхен”, “По ту сторону”, “Квітка Року”, “Anebo”, “MilkIt”, “Friday Story”.
А на третій – нічній Rave box сцені – усіх розважатимуть електронною музикою відомі діджеї, серед яких хедлайнером буде dj Myztical.
На території “Файного міста” працюватиме наметове містечко, яке цілодобово буде охоронятися. Також організатори забезпечать фестивальників питною водою, дровами та належною охороною. Окрім цього, повних два дні на території фестивалю відбуватимуться різноманітні дійства та перфоменси: drag-racing, work-out, футбольний та пейнтбольний турнір, стрітбол, фаєр-шоу, автограф-сесії, квести, а також на любителів футболу чекає пряма трансляція фіналу Чемпіонату світу на найбільшому екрані в місті.
«Галицький кореспондент» зустрівся з промоутером фестивалю Володимиром ПАСЯКОЮ.
– Такий фестиваль вже давно мав статися в Тернополі. Що послужило поштовхом до ідеї? Розкажи, як то було.
Сталося все просто: зустрілися старі друзі на пиві, випили собі трохи та й давай думати, чого б у Тернополі не повернути фестивальне життя. Я повернувся на батьківщину з Києва з купою знайомств та цікавих ідей (сам в «Абздольці» три роки грав). Бажання було, ентузіазму – купа, підтримка міської влади (не фінансова, просто «зелене світло») – то чого б не робити?
Звичайно, коріння нашого фестивалю беруть початок у тернопільському фестивалі «Нівроку», адже це один із перших рок-фестивалів в Україні. Але на тому корінні все і закінчується. Організація і підхід до заходу кардинально відрізняються. Минулого року то була така собі пілотна версія. У нас просто була єдина ціль – зробити фестиваль так, щоб навіть тій невеличкій кількості людей, яка його відвідає, захотілося ще раз повернутися до нього.
Ясно, що в нас було багато «проколів» в організації, ясно, що в команду на скору руку потрапило багато людей, з якими довелося попрощатися після фесту, ясно, що і додали по пару гривень, щоб позакривати борги… Але головне – люди, які його відвідали, здебільшого залишилися задоволені, жодного поганого відгуку про фест не було. І не через те, що людей не було (було близько 1200 чоловік), а через те, що ми змогли за допомогою учасників, гуртів, волонтерів тощо створити правильну, я б сказав, сімейну атмосферу.
Нам люди минулого року дали кредит довіри на цей рік: чуваки, у вас є перспектива, а ми вам допоможемо своєю присутністю наступного року на фесті. Думаю, вони просто бачили, що організатори «в запарці», щось виходить, щось ні, але кожен викладається по-максимуму – такий заряд завжди передається.
Тому сумнівів щодо проведення цьогорічного фестивалю взагалі не виникало. Трохи почистили команду, добрали необхідних нам людей – і вперед. Певно, вже з листопада фестиваль був у роботі, потім – зрозуміла пауза через події в Україні, яка дещо вибила нас з колії саме в роботі з партнерами. Але скаржитися не маємо чого, адже по «лайн-апу» цього року ми вже бачимо відсотків на вісімдесят тих, кого хочемо бачити, і тих, кого хочуть бачити відвідувачі.
Щодо 80% – можливо, то мій максималізм. Адже із запланованого все вдалося: це і топові українські гурти, і гості з-за кордону, і три сцени, і, врешті-решт, місце проведення. Мені, якщо чесно, той аеропорт вже снився після першого фесту. Слава Богу, люди в команді зібралися компетентні, тому, сподіваюся, фестиваль цього року пройде на високому рівні.
Намагалися зробити таку добірку, щоб зацікавити максимальну кількість глядачів, бо, наголошую, наш фестиваль – не рок-фест і не етно-фест. У нас – музичний фестиваль. Просто якісну музику в Україні роблять здебільшого рок-виконавці. Була б якісна попса, ми і її взяли б. А чого ні?! Попит на виконавця, звичайно, також враховуємо.
Перша головна сцена. Тут зібрана, на нашу думку, богема сучасної української музики у своїх напрямках. Це і етно, і фольк, і панк, і хіп-хоп, і рок, і багато-багато інших. Плюс найперспективніші молоді гурти України: «Триста8ісім», «Еполетс» і т.д. як прояв того, що ніші в музичному вітчизняному світі не зайняті, і було б бажання – рости завжди є куди. Окремо ми виділили рок-метал-сцену, де грають молоді гурти з монстрами вітчизняної метал-сцени. І третя сцена (нічна) – сцена електронної музики.
Ось такі музичні каламбури чітко показують, що фестиваль є музичний, а не якихось конкретних напрямків. І, дай Боже, з кожним роком ми будемо тільки розширювати свій стилістичний діапазон учасників.
– Наскільки я знаю, ви раніше вирішили обійтися без рекламодавців. Ризиковане рішення, не вважаєш?
Минулого року так і було. Цього року намагаємося без них також обійтися. Але на партнерських засадах стараємося працювати. Одні поселять учасників, інші погодують, хтось водою-пивом частково забезпечить, на звук скидку зроблять, ну і, звичайно, щодо реклами знаходимо спільну мову з багатьма інформаційними партнерами. Тож так і співпрацюємо – без прямих фінансових вливань. Гроші ауру будуть псувати (сміється). Після фесту вже гроші будуть, тоді і розберемося.
– Давай поговоримо детальніше про програму фестивалю. Хто, що, чому?..
Розказую. То є смаки мої і мого напарника Ростика плюс вподобання публіки. Я вже казав, що ми є арт-менеджерами в місцевих закладах. Тому протягом трьох останніх років, фактично, відбувалося таке собі «прослуховування», де ми складали детальну програму нашого фестивалю.
Наприклад, відкривають головну сцену молоді і перспективні ужгородські фольк-рокові «Триста8ісім». Хто, як не вони привернуть увагу публіки до того, що головна сцена відкрита? За ними – «Лос Колорадос» – тернопільські алкорокери і наші друзі, без яких жодне масштабне дійство в регіоні не відбудеться. Поки буде «Лос Колорадос», доти буде «Файне місто» (жартую).
Відтак – «Еполетс». У цих пацанів я вклав свою душу і серце, і купу часу для розкрутки по Західній Україні. Вони в мене навіть на весіллі грали. Трохи гості нас не зрозуміли, але то не страшно. На мою думку, це найперспективніший гурт, який з’явився в Україні за останні три роки.
Далі – «Тінь Сонця». Важкий рок на фесті просто зобов’язаний бути на загал. А це є найсамобутніший український гурт патріотичного спрямування. Потім – моя хороша знайома Карпа. Останній її сольний концерт у Тернополі, який я організовував, показав, що в місті є безліч її фанів і прихильників… Ну, і ненависників… Тому ми просто зобов’язані мати море епатажності, харизми і трохи скандальності в особі гурту «Qarpa».
Далі «Роллік’с». На нашу думку, найкращий альтернативний гурт України, який, до речі, буде мати чи не перший концерт на фестивалі після розпаду. Ну, і «ТНМК» – є у хлопців великий інтерес до нашого фестивалю, за що ми їм щиро вдячні. Можливо, через те, що вони мають офіційний дозвіл на виконання славнозвісного неофіційного гімну нашого міста.
Що стосується другого дня, то там алгоритм схожий. Тобто до кожного індивідуальний. «Серцевий напад» після розпаду вперше на сцені «Файного міста». А панк-року на головній сцені не так і багато.
«Last fight» (Італія). Не можу передати, наскільки це крута група в Італії (крутиться на італійському ТБ і радіо), але не в тому річ. Чуваки просто прибили потужністю свого драйву, поведінкою на сцені, у нас вони б точно були топовою групою. Таке враження, що за кордоном спочатку взагалі вчаться грати, а вже потім придумують групу, а в нас часто буває навпаки. Тут я ще беру до уваги й гонорарну частину… Не скажу, за скільки, але вони до нас їдуть, як задарма.
Далі – старі добрі «От Вінта», які завжди легко заходять на таких масових заходах. Франківський регіон дуже активно відвідував наш фест минулого року. Тому ми не могли не піти їм назустріч і не запросити їхніх улюбленців «Фліт» та «Перкалабу». Якщо не помиляюся, «Карна» – також франківська, але насправді взяли їх через те, що вони так само, як і «Роллікс», повертаються на сцену в дещо оновленому складі.
«О’торвальд» – наші друзі, з якими завжди приємно спочатку попрацювати в професійній атмосфері, а потім добряче відпочити. Ну, а Кузьма цього року обіцяв панк-програму від «Скрябіна», що, на нашу думку, є досить екстравагантним.
Словом, як я вже казав, кожен гурт не схожий на інший, чим наш фест і вирізняється. Кожен учасник тільки додає колориту.
– Насамкінець, які би ти назвав три причини, чому серед великої кількості фестивалів цього літа варто вибрати саме фестиваль “Файне місто Тернопіль”?
Тому що він об’єднує країну. Більше сорока гуртів з усієї України (і Луганськ, і Донецьк, і Одеса, і Миколаїв, і Херсон…). Тому що він об’єднує людей. Незважаючи на музичні смаки і вподобання, на фесті кожен зможе знайти себе чи то в ролі слухача, чи беручи участь в інтерактивах (футбол, пейнтбол, стрітбол, різноманітні квести, читання тощо). І тому, що нам назва «Файне місто» Богом дана, а те, що від Бога, апріорі дуже правильно впливає на твою кармічну сутність в проекції земного буття і посилає тобі фотони щастя і любові, якщо ти стаєш частиною створеного власними силами енергетичного посилу. Тому фестиваль наш тільки для добрих і позитивних людей.
Розмовляв Влад ТРЕБУНЯ