У понеділок, 9 червня, 5-й батальйон територіальної оборони, що проходить підготовку в Делятині, мав відправитися на південний схід України для виконання бойового завдання. Однак проти цього виступили і керівництво області, і родичі військовослужбовців. Головна причина такої дружної незгоди – те, що солдати досі не укомплектовані бронежилетами і касками.
«Ми готуємо м’ясо!»
Найбільше страху на хлопців з 5-го батальйону територіальної оборони та їхніх родичів могла нагнати сесія Івано-Франківської обласної ради, що відбулася минулої п’ятниці. На засіданні були оприлюднені страшні результати перевірки умов, в яких готуються захищати Батьківщину військовослужбовці цієї частини.
Представник Координаційної ради громадських об’єднань Прикарпаття, заступник керівника сектору з фінансового і матеріально-технічного забезпечення при Раді оборони області Олександр Сінкевич змалював, по суті, апокаліптичну картину. Приміщення казарми 15 років не опалювалися, вони сирі, одяг за ніч мокріє, сушилки немає. Подушки і простирадла відсутні зовсім, матраци відсутні частково. Взуття подерлося. Одяг, виданий врізнобій, після першого прання розлазиться. Закупленими брючними ременями 80-сантиметрової довжини у батальйоні змогли оперезатися лише троє осіб. Через шкарпетки «можна читати», труси низької якості, 100% нейлон. Консерви можуть бути їстівні тільки, якщо їх розігріти. На 200 осіб – три умивальники і три унітази, один з яких не працює. Баня може обслужити 10 осіб за дві години. Посуду недостатньо. Щоби прийняти їжу всім, потрібно 3-3,5 години. Зброя зберігається в ящиках, немає так званих «пірамідок», і в разі потреби на її отримання треба 3-4 години.
«Багато людей потрапили туди, не проходячи комісію, є й просто хворі», – заявив Сінкевич. Офіцери, що призвані, від 5 до 16 років не були в строю. Військова підготовка відбувається за старими методиками і суперечить тим вимогам, які зараз є на сході. «Тобто ми готуємо нерухому прекрасну ціль для диверсантів», – підсумував він.
Але чи не найгірше те, що «моральний дух – ніякий: люди ображені, обдурені, перебувають в нелюдських умовах». Немає довіри, немає доброго слова у стосунках між офіцерами й солдатами. «Ми готуємо м’ясо! – заявив Сінкевич. – Ми готуємо на якомусь найближчому засіданні хвилину мовчання по новій сотні. Ці хлопці не виживуть там, вони абсолютно непідготовлені». Також він повідомив, що, судячи з їхніх настроїв, хлопці «готові бунтувати, не покорятися, масово дезертирувати, незважаючи на те, що їх кожний день лякають тюрмою, дисбатом і прокурором».
Насамкінець доповідач доповнив картину ще й тим, що «закуповуються неякісні товари за завищеними цінами», і запропонував звільнити з посад обласного військового комісара Павлюка та його заступника Маліновського «навіть без обговорення, бо це – вороги». «Повірте мені: дуже нехороша ситуація, – переконував він. – Людей відправили на смерть. Свідомо».
«П’яні в стєльку сплять»
Голова ОДА Андрій Троценко повідомив сесії, що коли два дні тому почув від Сінкевича про ситуацію у батальйоні, то послав туди робочу групу на чолі з завсектора мобілізаційної роботи Валерієм Недєльком, та попросив вислухати і його звіт.
Недєлько одразу заявив, що не з усім, що було сказане попереднім доповідачем, він може погодитися. Недоліки в плані матеріально-технічного забезпечення є, але основна причина – це низький рівень морально-етичного стану особового складу. Дві роти протягом чотирьох діб відмовлялися займатися бойовою підготовкою, бо вони були незадоволені тим, що отримали за квітень по 450-500 грн. Але всі надбавки і премії за квітень їм виплатять у червні.
Крім того, члени робочої групи побачили в батальйоні таку картину, коли деякі офіцери і сержанти уже о 12 годині дня, за словами Недєлька, «п’яні в стєльку сплять», а решта відмовляються виконувати накази начальників.
Завсектора мобілізаційної роботи зазначив, що батальйон створювався для діяльності в польових умовах і тому його забезпечили спальними мішками і карематами. А вже потім тимчасово розмістили в казармах, і через це тепер не вистачає матраців, подушок, ковдр і простирадл. Якість же харчування, на його думку, задовільна: «Готується дві перших і дві других страви». «Їдальня також в нормальному стані, санстан її задовільний. Правда, не вистачає глибоких тарілок для перших страв. Треба закупити десь 150-200 штук, щоби не було ніяких черг», – додав він.
А низьку пропускну здатність бані чиновник пояснив тим, що вона працює на повну потужність тільки взимку, коли включена котельня. Проте зазначив, що є можливість розгорнути три польові лазні, і це буде зроблено…
Не розібратися без прокурора
Голова облради Василь Скрипничук одразу ж запропонував відправити обидві доповіді в прокуратуру: «Хай би кваліфіковані люди визначили, чи там був склад злочину, чи якісь інші порушення».
Депутат облради Віктор Неміш рішуче висловися щодо інформації про низький бойовий дух у батальйоні. «А звідки може бути бойовий дух у тата трьох дітей, якого забрали з дому о 5 годині ранку? – риторично запитав він і додав: – Те, що ми призвали не добровольців, а людей військовозобов’язаних, – це перша причина того, що є такі проблеми в батальйоні».
Він повідомив, що вже згадані 80-сантиметрові ремені закуплено по 50 (!) грн. за штуку, і запропонував створити комісію, яка би розслідувала всі оприлюднені факти, а також висловити недовіру обласному військкому. Голова ОДА заявив, що підтримує створення такої комісії «двома руками» і що до її складу обов’язково мають увійти військовий прокурор, фахівці обласної прокуратури, СБУ, УМВС, депутати облради та представники від ОДА.
Обласного військкома Ігоря Павлюка під час розгляду цього питання не було, хоча депутати неодноразово вимагали його негайної появи на сесії. Але через дві доби командування Івано-Франківського ОВК зробило офіційну заяву, в якій висловило стурбованість «заявами окремих прикарпатських політиків про те, що нібито Івано-Франківський обласний військовий комісаріат намагається свідомо відправити мешканців Прикарпаття, призваних за мобілізацією на військову службу до 5-го батальйону територіальної оборони, у район виконання завдань… без відповідних засобів захисту». «З усією відповідальністю заявляємо: керівництво Збройних сил України та командування Івано-Франківського ОВК робить усе можливе для того, щоби військовослужбовці, які братимуть участь у антитерористичній операції (в разі, якщо такі завдання будуть поставлені перед 5-им батальйоном територіальної оборони), були належним чином захищені і обладнані усім необхідним майном та спорядженням», – сказано у документі.
Воювати треба, але не голими грудьми
У неділю на позачергове засідання зібралася Рада оборони області. Голові ОДА стало відомо, що в понеділок 5-й батальйон територіальної оборони повинен відбути на південний схід України для виконання бойового завдання. Рада оборони вирішила, що не укомплектованих бронежилетами і касками військовослужбовців відправляти не можна, бо це призведе до значних втрат, і робить відповідне звернення до Президента та начальника Генштабу ЗСУ.
«Рада оборони Івано-Франківської області постановила: вважати неприпустимим відправлення 5-го батальйону територіальної оборони області на південний схід України для виконання бойового завдання, визначеного військовим командуванням, без відповідного укомплектування особового складу батальйону в кількості 423 осіб бронежилетами та кевларовими касками», – сказано у зверненні.
На недільній прес-конференції Троценко висловив сподівання, що начальник Генштабу, уповноважений віддавати наказ на передислокацію батальйону, прислухається до їхнього рішення. «Ми вважаємо, що воювати треба, і Вітчизну захищати треба, але ми не маємо морального права відпускати наших хлопців з незахищеними грудьми на поле бою», – наголосив він.
Також голова ОДА, згадуючи п’ятничну сесію, наголосив: «Хочу вам сказати, що в сесійній залі звучало багато бруду щодо матеріально-технічного забезпечення і психологічно-емоційної підготовки батальйону. Сьогодні я вам твердо можу сказати: 80% хлопців за умови укомплектування бронежилетами готові виїжджати на схід. І приблизно 30% (майже 100 осіб) виявили бажання їхати навіть без укомплектації спецзасобами».
Жіночий заслін
Незважаючи на прийняте напередодні рішення Ради оборони області та оптимізм голови ОДА, у понеділок матері військовослужбовців заблокували військову частину А1807 у Делятині, виступаючи проти відправлення їхніх дітей на схід України без належного укомплеткування.
Мати солдата, яка назвалася Галиною, сказала: «Я б не хотіла, щоб мого сина забирали на схід, тому що люди зі сходу їдуть сюди, а наших хлопців забирають, а потім привозять у трунах. Я хочу бачити свого вдома. У нього немає ні бронежилета, ні каски. Сину не дали нічого необхідного, щоб воювати».
«Коли сина забирали, то сказали, що він буде тут, в межах області, охороняти об’єкти. Нас просто дурять. Мають нас і наших дітей за дурних», – заявила мати іншого солдата пані Наталя.
«Мій чоловік спить на бетоні, в казармі сморід. Його відправляють воювати без бронежилета, без каски, в берцях відпадають підошви», – розповіла Зоряна Маланчук.
Р.S. До речі, нашому кореспондентові вдалося знайти серед військовослужбовців 5-го батальйону і добровольця-донеччанина – старшину Олександра Чуфіцького, який, щоправда, переїхав на Коломийщину ще у 2007 році. «Я колишній бізнесмен. Мав у Донецьку бізнес, поки не зіткнувся з сім’єю Януковича, який здійснив рейдерське захоплення мого підприємства, – розповів чоловік. – Служу з 12 травня. Бандерівців ще не бачив. Незважаючи на те, що розмовляю російською, хлопці мене слухають, накази виконують».
«Я – доброволець, старшина батальйону. Всі мужики, які є зі мною, хочуть поїхати на схід. Відмовилися лише ті, хто має троє дітей. І то через Указ Президента, бо не мають права їхати», – продовжує він і додає, що ніхто з його хлопців не зважає на обіцяне фінансове забезпечення, бо вони тут далеко не через гроші, а для того, «щоб кров, яка пролилася на Донбасі, не лилася рікою по Україні». «Не хочу, щоб тут повторилась Чечня!» – каже старшина Чуфіцький.
Тарас Ткачук