Минулого тижня у Центрі сучасного мистецтва (ЦСМ) в Івано-Франківську відкрили виставку «Слід». На аркушах паперу відбиті різні підошви взуття художника, який захотів залишитися невідомим до кінця виставки. Монотипії зроблені за допомогою друкарської фарби. Всього їх – 25.
«Це не так мистецтво, як гра. Художник вирішив погратися з людьми, які його добре знають, щоб виявити, чи зможе хтось із них впізнати його», – розповів адміністратор івано-франківського ЦСМ Анатолій Пастушенко.
Ну ж що ж, пограється у детектива і журналіст «ГК». Кажуть, це досить відомий місцевий митець. Тоді усі молоді автори автоматично випадають зі списку наших «підозрюваних».
Судячи з підошов, у нього немає літніх сандалів та легкого взуття. Усі сліди – здебільшого чоловічі черевики, туфлі, можливо, є кросівки або кеди. Цікаво, художник обожнює взуття, скуповуючи його мішками? Чи просто складає десь на горищі зношене, замість того щоб викинути його у смітник?
До речі, відбитки взуття помітно різні. Ймовірно, є дуже розтоптані, які стали аж на кілька розмірів більші. А можливо, у нього нестандартна будова ноги… Це заплутує шляхи до розгадки. Міряємо відбитки: від 29,5 до 33,5 см. Цей факт руйнує дощенту усі логічні схеми. Припускаємо, що тут є відбитки ще й дитячого взуття.
Вимірявши всі сліди, з’ясовуємо, що майже половина з них має довжину 31 см. Тобто це 47-ий розмір. Досить велика у нашого втаємниченого митця нога…
Так чи інакше, усім франківським художникам ступні ми не поміряємо. Краще зосередитися на популярності. Перше ім’я, яке спадає на думку, – це Михайло Дейнега. Випадково зустрічаємо його цих вихідних. Відразу погляд ковзає вниз на його стильні сині адідасівські кросівки із жовтими шнурівками. Спитати? Якщо замнеться з відповіддю, тоді справді щось приховує.
«Чи багато взуття у вашому гардеробі і де ви тримаєте зношене?» – питаємо завуальовано. На що з усмішкою та здивуванням художник відповідає: «Небагато, у мене є те, яке я ношу, а про запас я не тримаю». Судячи з відповіді, зі списку потенційних загадкових художників «Сліду» цього митця можна викреслити. Та й розмір взуття у нього лише 42-ий.
Насправді про таємницю під назвою «Чий слід?» знає не лише автор, а й директор ЦСМ Анатолій Звіжинський. Його питаємо, чи не був присутній загадковий художник на власній виставці. Каже, не було. Отже, усіх митців, яких ми бачили на відкритті, більше не згадуємо. Але це не спрощує завдання. Бо художників все одно достатньо…
Усі здогадки щодо автора виставки «Сліду» відвідувачі записували у щоденник, який був у виставковій залі. А на закритті виставки 11 червня оголосили ім’я художника.
Отже, зберігши інтригу ще на кілька секунд, розкажемо читачам, що ім’я художника – Володимир Лукань. Він більш відомий в Івано-Франківську як іконописець.
У щоденнику припущень це прізвище таки відгадали. Щасливчик отримав у подарунок товстий графічний альбом, у якому описано безліч технік та зображень. Ось так: хтось мучився зі здогадками, вираховуючи автора виставки «Сліду», а хтось тішився, спостерігаючи, як інші плуталися з відгадками. Але як би там не було, це ж просто гра і виставка, яку кожен міг вподобати.
Вікторія ГОРДІЄНКО