Від псоріазу страждає близько 4% населення земної кулі. У перерахунку це понад мільйон українців. На офіційному обліку в Івано-Франківську перебуває 400 хворих на псоріаз, в області налічують 2,5 тисячі хворих. Через неправильне лікування хвороба може зробити людину інвалідом. Розвивається недуга в будь-якому віці, з моменту народження і до глибокої старості, однак найбільше псоріаз «любить» молодих. Адже 70% пацієнтів, хворих на псоріаз, перебувають у віці до 20 років.
«У молодому віці псоріаз протікає більш агресивно. Хвороба дає ускладнення на суглоби, внутрішні органи та системи організму. Спочатку триває прогресуюча стадія – коли з’являються нові ознаки на шкірі, потім стаціонарна стадія, коли свіжих елементів практично немає, але залишаються ті, що були, та регрес – коли висипання на шкірі практично зникають», – розповідає заввідділення обласного шкірвендиспансеру Оксана Суканець.
Якщо на шкірі з’явилися висипання – сверблячі бляшки різних розмірів, що злущуються, розташовані на колінах, ліктях, волосистій частині голови або інших частинах тіла, лікар радить одразу звертатися до дерматолога. Лише спеціаліст допоможе поставити правильний діагноз і, залежно від форми, призначити лікування.
На даний час псоріаз вважають спадковим захворюванням: в основі хвороби лежить не одна, а цілий комплекс причин – імунологічні зрушення, порушення обміну речовин, супутні ендокринні та неврологічні розлади. Зокрема, причиною псоріазу вважають виключно порушення імунітету, викликані різними факторами: це може бути стрес, інфекційні чи вірусні захворювання, холодний клімат або неправильне харчування. Лікарі застерігають: алкоголь може спровокувати загострення псоріазу, особливо це стосується вживання пива, шампанського, міцних спиртних напоїв. Вживання продуктів, що містять оцет, перець, шоколад, також погіршує перебіг захворювання і може викликати загострення. При серйозних порушеннях у роботі імунної системи процес може поширитися на інші органи і тканини, наприклад, на суглоби. У результаті може розвинутися псоріатичний артрит, для якого характерне ураження дрібних суглобів кистей і стоп. При цьому можна сказати точно: псоріаз – не інфекційне, а отже, і не заразне захворювання.
Різні методи і прийоми лікування псоріазу певною мірою ефективні для різних хворих. Діагностує псоріаз лікар-дерматолог. Для уточнення діагнозу може знадобитися біопсія шкіри. Якщо лікар виявив псоріаз на ранній стадії, то цілком можливо вам будуть призначені профілактичні, а не лікувальні засоби.
«Спочатку лікар призначає загальну терапію, далі препарати, які корегують стан нервової системи, кишково-шлункового тракту, обов’язково проводиться вітамінотерапія. До категорії місцевих препаратів відносять гормональні мазі чи креми. Чомусь наші пацієнти бояться таких препаратів. Якщо їх вживають за призначенням та під контролем лікаря, жодних побічних дій від такого лікування не буде, – запевняє дерматолог Оксана Суканець. – Безпечний, доступний, а головне, основний метод лікування – фототерапія. Цей метод діє локально на уражене хворобою місце. Залежно від стадії захворювання, потрібно пройти від 15 до 45 процедур, вже тоді відбувається ремісія псоріазу».
Псоріаз не можна вилікувати остаточно, оскільки організм «зберігає пам’ять» про хворобу у вигляді біохімічних, імунологічних і функціональних змін. Рецидив недуги може відбутися в будь-який момент, тому пацієнтам з таким діагнозом необхідно постійно контактувати з дерматологом.
підпис???????
Варто знати
Залежно від клінічних особливостей, виділяють декілька різновидів псоріазу.
- Бляшковидний псоріаз – найпоширеніша форма хвороби, локалізований в основному на ліктях, колінах і волосистій частині голови.
- Псоріаз волосистої частини голови – часто супроводжується сверблячкою.
- Пустульозний псоріаз – характеризується появою на тілі гнійників (пустул), часто спостерігається погіршення загального самопочуття та підвищення температури тіла.
- Краплеподібний псоріаз – розвивається в основному у молодих людей та дітей, найчастіше є наслідком інфекційного захворювання, представлений численними мілкими висипаннями, які вкриті лусочками.
- Псоріаз шкірних складок вражає пахові складки, ділянку пахв та статевих органів.
- Псоріаз нігтів – характерним є симптом “наперстка”, множинні точкові заглиблення нігтя. Нігті вражаються близько у 7-10% хворих, часто при важких формах, але інколи це може бути єдиний прояв захворювання.
- Псоріаз долонь та ступні – форма досить важко піддається лікуванню.
- Псоріатична еритродермія – найважча форма псоріазу, коли уражено більше 90% шкірного покриву. Шкіра яскраво-червоного кольору, набрякла, збільшені лімфатичні вузли, з’являється відчуття стягнення, свербіж. Можливе випадіння волосся, типові для псоріазу ознаки виражені слабко.
- Псоріатична артропатія – найбільш складна форма дерматозу, нерідко поєднується з іншими важкими формами, зустрічається у 30% людей зі звичайним псоріазом. Частіше хворіють чоловіки, ураження суглобів може передувати шкірним проявам. Типові місця висипу – коліна, лікті та суглоби стоп. Псоріатична артропатія потребує лікування не тільки у дерматолога, а й у ревматолога, оскільки симптоми схожі на ревматоїдний артрит.
До теми
25 червня 2014 року о 17:00 на базі обласного клінічного шкірвендиспансеру в залі засідань (вул. Короля Данила, 10) буде проводитись Школа псоріазу для пацієнтів та їх родичів (безкоштовно).