Богородчанці мобілізувалися проти мобілізації

  •  

    22 липня жителі Богородчанського району в знак протесту проти мобілізації перекрили дорогу на Івано-Франківськ. Матері призовників обурені, адже закон про часткову мобілізацію ухвалили тільки сьогодні а повістки почали приходити ще в п’ятницю.

    Людей також не влаштовувало те, що жителі Східної України відсиджуються тут, а не воюють за свою країну на Сході, звідки вони родом. І неабияк їх розізлило, що на повістках зазначено, що в разі неявки призовнику загрожує кримінальна відповідальність.

    Родичі тих, кому надійшли повістки, блокували дороги і навіть хотіли  палити документи у військових комісаріатах та робити все можливе, щоб їхніх синів і чоловіків не мобілізували на схід.

    «Указу про мобілізацію ще немає, а повістки приносили підпільно, серед ночі, – обурюється матір одного з юнаків (представитися жінка відмовилася). – І чому ні у Львові, ні в Тернополі, ні в інших сусідніх областях повісток немає, а на Франківщині повним ходом йде чергова хвиля мобілізації? Я не розумію, чому хлопців із Західної України відправляють на Схід, боротися проти українців. Одні втікають, інші – відкуповуються за долари, а решту зобов’язують служи.

     «Ми перекрили дорогу о 9-й ранку, тому що вимагаємо припинити мобілізацію чоловіків із Західної України на Схід», – додає інша жінка, яка також не захотіла називати свого імені.

    Чоловік Іван, якому прийшла повістка, розповідає: «Наказу про примусову мобілізацію не було, а з п’ятниці вже силою забирали хлопців. Набирають молодих хлопців і переважно із Західної України, а східняки приїжджають в село Пороги і розбивають палатки з написами «Смерть бандерам». Хлопців сьогодні обстрілювали «Градом», і до завтра вони можуть не дожити».

    Жінки хочуть повернути хлопців, бо розуміють, що самі хлопці не повернуться. Кажуть, що вони не такі, щоб відступати. Тому вимагають від влади віддати хлопцям наказ і повернути їх додому.

    У Надвірнянсько-Богородчанському об’єднаному районному військовому комісаріаті відзначають, що Указом Президента оголошена часткова мобілізація. Старший офіцер відділення обліку та бронювання солдатів і сержантів запасу військкомату Микола Коваленко розповів, що до цього часу вручали людям повістки для проходження медичного огляду. Таким чином визначають придатність до військової служби. Крім того, модернізують базу даних, адже вона оновлювалася ще понад 14 років тому. Як зауважує офіцер, нині відбувається також поновлення на облік, адже збільшено й вік військовозобов’язаних. Зокрема, для солдатів – до 50 років, а для офіцерів – до 55 років.

    «Люди перекрили рух транспорту, адже протестують проти чергової мобілізації, – коментує ситуацію т.в.о. керівника обласного управління ДАІ Валерій Некипілий. – Щоб вирішити ситуацію, з Івано-Франківська вирушили голова обласної держадміністрації Андрій Троценко, військовий комісар та інші чиновники».

    Некипілий повідомив, що на блок-посту перед Богородчанами, на якому він був особисто, зібралося 50-70 чоловік. За його словами, рух також перекритий на виїзді з Богородчан. Міліціонер зауважив, що в селі Старий Лисець Тисменицького району розміщені патрулі, які попереджають водіїв про перекриття шляху, а також спрямовують автомобілі на кільцеві дороги, щоб не створювати затори.

    Далеко не всі водії підтримували жінок та чоловіків, які виступили проти мобілізації та за повернення наших військових зі Сходу. Незважаючи  на те, що люди пропускали «швидкі» та машини рятувальних служб, конфлікти між протестувальниками та водіями виникали доволі часто. Один з водіїв намагався прорватися в напрямку Богородчан і ледь не збив людей, які стояли обабіч дороги. Через це йому спустили колесо.

    Близько шостої години вечора до протестуючих приїхав голова ОДА Андрій Троценко. У людей до нього було безліч питань, адже чекали вони на нього від ранку.

    Троценко пояснив, що він простий громадянин і не знає всіх військових таємниць. Стосовно передчасних повісток, Троценко, зокрема, сказав, що  «тепер, коли почалась реальна війна, нам потрібно уточнити списки мобілізованих». Люди, у свою чергу, твердили, що немає указу про оголошення воєнного стану навіть на території Донецької і Луганської областей. Троценко ж говорив: «На Сході кожен день вбивають наших земляків. Хіба це не війна?»

    Голова ОДА пояснював людям, що зараз відбувається не мобілізація військовозобов’язаних, а уточнення мобілізаційних списків. «У військовому комісаріаті є списки боєздатних хлопців. Для того, щоб відфільтрувати контингент людей, які не здатні служити, відбувається уточнення списків», – терпляче пояснював він.

    Люди ж пригадали керівнику області, як він запевняв, що батальйон «Прикарпаття» не поїде в зону АТО. Це трохи знітило голову ОДА. Він  відповів, що не може впливати на керівництво Генерального штабу, проте робить все можливе, щоби впливати на процес. Андрій Троценко не зміг пояснити людям, кого торкнеться часткова мобілізація.

    Таку інформацію 22 липня оприлюднило інформаційне агентство “Укрінформ”, посилаючись на секретаря РНБО Андрія Парубія: «Згідно з Указом Президента України про часткову мобілізацію, призову підлягають офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей віком до 45 років, рядовий склад у запасі всіх військових спеціальностей віком до 40 років».

    «Не потрапляють під призов чоловіки, визнані непридатними для несення служби за станом здоров’я, чоловіки, на утриманні яких перебуває п’ятеро і більше дітей, а також народні депутати», – наголошується в інформації.

    За словами Парубія, третя хвиля часткової мобілізації дасть змогу привести у бойовий стан 15 бойових частин і 44 частини бойового забезпечення. Мобілізація буде проведена протягом 45 днів з дня набрання чинності Указу на території всіх регіонів України, крім Криму.

    Заклик військовозобов’язаних, резервістів і постачання транспортних засобів для забезпечення потреб ЗС України, Нацгвардії, СБУ, Держприкордонслужби та інших військових формувань України здійснюватиметься в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

    Військовий експерт Центру Разумкова Олексій Мельник пояснив, що число тих, хто попаде під мобілізацію, залежатиме від розвитку ситуації на Сході. Ймовірно, мова може йти про 50 тис. чоловік, повідомляє видання «Новое время». Призовників розподілять по частинах, згідно зі спеціальностями, де вони мають відновити втрачені навички. У Міноборони  повідомили, що точніші дані будуть озвучені відомством у найближчий день.

     

    Зазначимо, що в Україні існує така система хвиль мобілізації.

    Під час першої хвилі мобілізації підлягають добровольці – це рядові до 45 років; офіцери і сержанти запасу затребуваних військових спеціальностей (зв’язківці, ракетники, артилеристи, розвідники) – до 60 років; рядові запасу з досвідом армійської служби – до 60 років.

    Під час другої хвилі призиваються офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей – до 60 років; рядовий склад у запасі всіх військових спеціальностей – до 60 років; вищий офіцерський склад усіх військових спеціальностей – до 65 років.

    Під час третьої хвилі (вона оголошується, як правило, в разі початку воєнних дій) мобілізуються призовники, жінки-військовозобов’язані (польові лікарі й техспеціалісти), а також ті, хто не проходив військову службу, але не має “білого квитка”.

    Під час четвертої хвилі, яка оголошується, коли війна вже у розпалі, на фронт призиваються всі, хто може тримати в руках зброю і підносити патрони.

    Фактично зараз триває перша хвиля мобілізації, яка і збурила людей. Богородчанці запевняють, що якщо мобілізація не припиниться і військові з Прикарпаття не повернуться додому, вони вдаватимуться до радикальніших дій.

    Ірина ФЕДОЛЯК,

    Іван ХАРКІВ

     

     

     

                                                                                         

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!