Куди піти вчитися

  •  

    Прикарпатські випускники все частіше їдуть здобувати вищу освіту до Польщі, а місцеві університети намагаються втримати їх програмою «подвійних дипломів». 

    Чимало франківської молоді вбачає у навчанні в Польщі великі перспективи та грандіозне майбутнє. Але необхідно усвідомлювати, що вчитися за кордоном – вкрай важко, і це не кожному під силу. Нелегко звикнути до того, що слід змінити місце проживання, умови і статус. Відтак більшість польських вузів пропонують адаптаційний курс, який включає в себе програму покращення польської мови, а також можливі бесіди з юристом та психологом.

    Крах або вдосконалення

    «В системі польської освіти, – стверджує студентка Мелапольської вищої школи Ольга Драганюк, – на відміну від української, відсутня корупція. Студенти можуть здавати залік за десятим разом, навіть у цьому випадку вони все одно змушені вчитися. Загалом, навчання за кордоном має величезний вплив на формування особистості. І цей вплив можна поділити на дві течії: крах або вдосконалення. Крах може статись тільки в тому випадку, якщо таке навчання не було твоїм власним добровільним бажанням. Якщо ж навпаки, то вдосконалення неминуче».

    За останні роки кількість «польських» студентів з нашої області зросла приблизно в 2-3 рази. Польща пропонує студентам понад 400 приватних та державних вузів з усіма можливими напрямами навчання та високопрофесійними викладацькими кадрами. Щодо питання мови, то її вивчити, кажуть студенти, неважко. Адже відчутно помітна схожість до української. Єдине, з чим важко, – з вимовою. Але і до неї можна звикнути, якщо багато спілкуватися.

    Важливою перевагою є те, що між Україною і Польщею хороші транспортні зв’язки. Ви легко можете дістатися з будь-якого польського міста до Івано-Франківська автобусами в зручний для вас час. Є можливість отримати карту, яка дозволяє протягом року вільно в’їжджати до будь-якої країни Європейського союзу.

    Навчання в Польщі – недешеве, як і в Україні, коли вчитися на платній основі. Але за відмінне навчання тут можна отримувати пристойну стипендію (400-800 злотих). Вона допоможе перекрити витрати на харчування, проїзний квиток та проживання. 

    Європейський диплом

    Правила вступу визначаються кожним вузом самостійно. Але в будь-якому випадку вам потрібен шкільний атестат і вкладиш з оцінками, медична довідка, а також сертифікати на підтвердження знання польської мови (якщо такі є). Усе це має бути перекладене польською мовою. Рідко може бути так, що є потреба у вступних іспитах.

    Випускники мають змогу отримати ступені бакалавра, магістра та доктора наук. До речі, випускники, які отримали ступінь бакалавра в Україні, можуть здобувати ступінь магістра у Польщі.

    Навчання у вузах ділиться на два семестри: осінній і весняний. Осінній починається з 1 жовтня і включає в себе зимову екзаменаційну сесію. Весняний, в свою чергу, триває від половини лютого до половини червня. Навчальний рік закінчується літньою сесією.

    Зауважимо, що вступити до польського вузу можна і безкоштовно зі знанням польської мови, на тих самих правах, що і польські громадяни. Багато університетів не виключають безкоштовні місця на стаціонарне навчання. А ще можна зробити карту поляка, це надає знижку на ціну навчання – приблизно 30%. Та й багато послуг, за які іноземці повинні платити, стануть безкоштовними, як для польських громадян.

  • «Великим плюсом є і те, що диплом з польського університету – європейського зразка, тому на роботу можна влаштуватися в будь-яку країну Європи, – запевняє Катерина Оробець, студентка Вищої школи менеджерства у Варшаві. – Зокрема, до нашого університету приїжджають посли різних країн, тож є можливість дізнатися багато нового про свою майбутню професію і завести корисні знайомства». 

    Подвійні дипломи

    Слід нагадати, що Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (ПНУ) співпрацює з трьома вузами наших сусідів. «Ми опрацьовуємо програму подвійних дипломів тільки з найкращими університетами Польщі, – запевняє ректор ПНУ Ігор Цепенда. – Підтвердженням цього є те, що Варшавський і Ягелонський університети входять до трьохсот найкращих вузів світу. На освітньому ринку Польщі є дуже багато навчальних закладів, які мають як добрі, так і негативні показники. І якщо проаналізувати навіть польську пресу з оцінки тих чи інших університетів, які закриваються, то можна зробити висновок, що велика кількість приватних університетів тільки заробляють гроші, а не дають знання».

    За словами заступника голови ОДА з гуманітарних питань Сергія Адамовича, подібні угоди є і в технічного університету нафти і газу. А ось вже у медуніверситеті – інша ситуація. Тут достатню кількість студентів становлять іноземці, і це непогано компенсує втрату українських студентів.

    «Ми, звичайно, сприяємо тому, щоб студенти залишалися на Прикарпатті, – розповідає Сергій Адамович. – Зокрема, вузи здійснюють профорієнтаційну роботу, відповідно, Департамент освіти і науки дає рекомендаційні листи. Але прямо впливати на сам процес ми не можемо, адже фактично університети не на обласному, а на державному бюджеті. Крім того, згідно з новим законом про вищу освіту, університети будуть отримувати ще більшу автономію».

    Виходить, приплив і відтік студентів – це проблема не обласного, а всеукраїнського масштабу. Але, на думку Адамовича, один із шляхів, які правильно обрала університетська освіта, – «це все-таки програма подвійних дипломів», що дозволяє бути двічі захищеним на ринку праці. Тобто якщо людина не отримує роботу тут, то в неї є можливість отримати її деінде.

    Наші політики твердять, що ми все швидше рухаємося до Європи, принаймні, хочеться в це вірити. І, можливо, через декілька років якість навчання в Україні зрівняється з якістю її у Польщі, і не буде корупції в освіті. Але поки що ситуація не змінюється, і тому кожен обирає власну альтернативу.

     

    Таїсія МАЛИНЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!