11 серпня в Микуличині на Прикарпатті розпочала свою роботу Літня літературна школа. Ні, на жаль, вона не стаціонарна, а доволі короткочасна – триватиме до 16 числа. Тим не менше, за кілька днів 60 учасників прослухають цілий курс лекцій, які прочитають досвідчені українські письменники.
Вже вп’яте організовує такий проект Центр літературної освіти. Звучить поважно, хоча насправді це молоді менеджери, які самовіддано й ефективно працюють на розвиток української культури, – Дмитро Стретович, Ольга Гончар, Марія Придьма…
Звісно, за такий короткий період Літературна школа не може навчити того, що вчать в університетах на філології чи журналістиці. Проте вона дає ті орієнтири для розвитку, які офіційні навчальні інституції упускають.
Потенційні учасники Літшколи – не лише письменники-початківці, а й організатори культурного життя. Саме цей момент надзвичайно важливий для того, щоб якісний продукт дійшов до цільової аудиторії.
Завен Баблоян на лекції «Книжковий ринок: як це працює» розкаже про структуру та функціонування книжкового ринку України. Цей матеріал одразу дає конкретне уявлення про те, як оформити пропозицію видавцеві і чи варто взагалі з конкретним твором кудись звертатися.
Якщо ж молодий автор має певність у своєму таланті, то йому на лекцію Ростислава Семківа «Секрети ефективної співпраці з видавцями. Як видати книгу». А в лекції «Жанр і стиль: чільні поняття літературознавства, без котрих ми залишимося дилетантами» цей же лектор розкаже про літературний must have, на чому має розумітися професійний письменник.
Звісно, мають місце теми суто літературні: Мар’яна Савка поділиться теорією і практикою творення поезії, Маріанна Кіяновська розкаже про вірші як специфічну структуру, що не зводиться лише до слів.
Серед лекторів цього року будуть також Тарас Прохасько, Юрій Винничук, Олег Лишега, Антон Санченко, Ірина Вікирчак та культурний менеджер з Польщі Юстина Чеховська.
Звісно, учасники Літшколи не лише слухатимуть виступи досвідченіших колег, а й виконуватимуть практичні і творчі завдання та читатимуть на літературних вечорах. А Юрій Винничук і Ростислав Семків проведуть художній аналіз прозових і поетичних творів учасників Літшколи.
До слова, це не єдиний проект подібного спрямування від Центру літературної освіти. Також регулярно проводяться інші довколалітературні тренінги, лекції, курси. А вже у жовтні пройде міжнародний культурно-освітній проект «Літературний тур до Польщі».
Василь КАРП’ЮК