Василь ГОЛОБОРОДЬКО: «На Сході ніхто не говорив людям, що вони живуть в Україні»

  • Василь Голобородько – один з найвизначніших українських поетів. Його талант цінував ще Василь Стус. Росіянин Йосип Бродський, нобелівський лауреат, у 80-х заявляв, що з українських поетів цієї ж премії гідний хіба Голобородько. Кілька років тому в наших літературних колах теж зазвучали подібні розмови. Зовсім недавно Оксана Забужко знову запропонувала висунути Голобородька на Нобелівську премію.

    Тим часом поет вимушено покинув домівку в Луганську у зв’язку з бойовими діями. Нині мешкає в будинку письменників у Ірпені під Києвом, дає численні інтерв’ю і мріє повернутися додому, щоб продовжити улюблену справу – писання віршів і дослідження українських казок.

    «Галицький кореспондент» розмовляє з поетом про те, що нині найбільше турбує всіх українців – російську агресію, війну на Сході та її наслідки.

     

    – Пане Василю, як вам зараз живеться поза домом?

     

    В Луганську стало неможливо жити. А тут всім забезпечений. Є де переспати, помитися, поїсти.

    Вдома у мене стаціонарний комп’ютер стоїть біля вікна. Якщо раптом щось зірветься поряд – склом із шиб зарубає. Коли були вибухи, я дивився телевізор з іншої кімнати крізь прочинені двері.

     

    – Яка там ситуація з продуктами харчування?

     

    Син поїхав до Києва раніше, а я ще залишався. Пішов по хліб, а продавщиця каже – немає хліба. Ну, кажу я, піду в супермаркет. А вона відповідає, що супермаркет уже не працює. Наступного дня я знову пішов до них. Думаю, може, вже привезли хліб. А на дверях оголошення, що й цей магазин закритий.

     

    – А яка ситуація з доступом до інформації?

     

    У мене було кабельне телебачення. З українських каналів залишилися «Еспресо TV» і «2+2». Довго тримався «5 канал», а потім і його прибрали.

    Щодня вибухи, стріляють. І як жити, якщо за хлібом треба їхати десь у місто шукати? А тепер, кажуть, взагалі неможливо хліба в місті знайти. Світла немає, води немає. В селі ж то можна обійтися без цього, а там ти повністю залежний. Тому я й виїхав.

     

    – Виїхали без проблем?

     

    Боявся, що на залізничному вокзалі будуть перевірять, але нічого. Терористів я побачив аж в Донецькій області. Здаля помітив їхній прапор. А наших зустрів, здається, у Дніпропетровській області. Хлопці стояли з автоматами на пероні.

     

    Ваші сусіди теж повиїжджали?

     

    Так, сусід із другої квартири виїхав у Дніпропетровську область. Дехто з приватного сектора в підвалах ховається. Неможливо ж в будинку. Але вони вважають, що обстрілюють (там же обстрілюють постійно) наші. Вони не сприймають української мови і дивляться російські канали. Хоч могли би й «Інтер» дивитися. Та чомусь вони саме ті дивляться.

     

    – І весь час слухають пропаганду?

     

    Якщо фільм пригодницький, з бандитами – це людям подобається. І обов’язково щось буде антиукраїнське. Я кажу, що весь фільм побудовано для того, щоб оте сказати. «Брат-2», наприклад, різні серіали… Пропаганда йде постійно. Про це і Юрій Іллєнко казав, що йде інформаційна війна, треба щось робити. І лише зараз влада пробує ставити якісь фільтри, щоб перевіряти фільми й не пускати, якщо є щось антиукраїнське. Цим треба було займатися ще 23 роки тому.

     

    Думаєте, ці фільтри зараз допоможуть?

     

    Певною мірою так. Якщо телебачення кабельне, то можна на провайдера вказати, ліцензію відібрати чи ще якось вплинути. А в багатьох антени супутникові – у такому разі це неможливо. Так само стосовно книжок.

     

    А як ви ставитеся до наміру українського уряду проводити ліцензування і квотування іноземної книжкової продукції?

     

    Це стосується, мабуть, не тільки тих книжок, які мають антиукраїнський зміст. Тим більше, що він може бути прихований. А найкраще маскування – саме те, що вони російською мовою.

     

    – Пане Василю, на Вашу думку, чому на Сході все так склалося?

     

    У мене завжди був свій погляд на політику Києва щодо Луганщини і Донеччини. І тут йдеться не лише про ці дві області, вони нічим не відрізняються від Харківської, Запорізької та інших. Там ніхто не говорив людям, що вони живуть в Україні. Ну й що, що вивісили прапор та на грошах намалювали тризуб?.. Треба було весь цей час людям розказувати, що вони живуть в іншій країні. Познімати оці радянські пам’ятники. Про ліквідацію радянської символіки були укази двох президентів, але їх ніхто не виконав. І люди жили в тому ж середовищі і з тими ж цінностями, що в радянський час. Вони не відчували іншої країни. Ще постійно підігрівалося, що от «наш» переможе – Янукович, чи «наша» Партія регіонів – і все зміниться. Загалом, майже так і виходило. При перших трьох президентах нічого не робилося, а Янукович вже почав більш агресивно – Митний союз та інша антиукраїнська політика.

     

    – Що думаєте стосовно того, що Україна може втратити ці дві області?

     

    Я б теж голосував за відокремлення Луганської області, бо й нинішня державна влада обіцяє розширити повноваження місцевої влади щодо вибору гуманітарної політики (тобто пам’ятники яким героям ставити), мовної… Річ не в тому, що вони в Донецькій і Луганській областях будуть «Тамбовську губернію» будувати, а в тому, що братимуть участь у виборах – і президентських, і парламентських, чим впливатимуть на долю цілої країни. В цьому їхня шкода. В такому разі краще рятувати Україну, а не територію двох областей.

     

    – Які кроки центральної влади могли б запобігти нинішній ситуації, якби вона зробила їх з початку незалежності?

     

    У поляків у якийсь період їхньої бездержавності було покарання за відмову бути поляком. В нас же такого не було. В нас дуже демократична конституція. Всі, хто в 1991 році жив в Україні, – українці. Державна мова – українська. Цим зняті всі питання. Але чомусь вони піднімаються, сто національностей нараховують в Україні. Тоді заходить мова про їхні права і т.д.

    Але ж ми не зробили, як естонці: хто не володіє естонською мовою, не отримує естонського громадянства. Ми ж не пішли на таке. Хоча там теж демократія, і весь світ це сприйняв нормально. Їм якось треба було захищатися, бо розчинялася естонська нація. Населення навезли на шахти з усього Союзу. Ми ж не зробили цього.

    Також говорять про насильну українізацію. Але ж вона не може бути насильною, ми ж не закрили кордони, як це було в Союзі. Яка б мовна політика не проводилася, населенню нікуди було діватися. А в нас кордони відкриті. Будь ласка, їдьте і задовольняйте свої мовні потреби чи в Росії, чи в республіці, з якої ви приїхали…

    Зараз не просто хочуть залишити все, як було, коли належним чином не проводилася мовна політика у східних областях, а нададуть ще більше повноважень місцевій владі. Тобто знову буде плекатися сепаратизм. Це як про того дурня з анекдоту, який сидить на гілці і рубає її.

     

    Розмовляв Василь Карп’юк

     

    Довідка:

     

    Василь Голобородько (нар. 7 квітня 1945, Адріанопіль Перевальського району Луганської області) — український письменник. Член Національної спілки письменників України, АУП. Автор багатьох поетичних збірок, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, премій імені В. Симоненка та М. Трублаїні.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!