19 серпня, на свято Преображення Господнього, в Івано-Франківську побачили світ трійнята. Здавалося б, нічого особливого в події немає, проте унікальність в тому, що діти народилися внаслідок природного запліднення, здорові та добре розвинуті. І, як зазначає лікуючий лікар пологового будинку, такий випадок трапляється раз на десять тисяч пологів.
У нас будуть трійнята
«Новину я сприйняла боляче, спершу була шокована, адже не чекала, що так складеться, – розповідає матір новонароджених діточок Олександра Кравець. – У нас підростає п’ятирічна донечка Андріанка, тому ми запланували другу дитину. Коли побачила результат УЗД, була шокована, сказала чоловікові, але він мене розрадив і дуже зрадів».
«У нас відразу почали запитувати, чи в роду були двійнята або трійні, – каже молодий батько Андрій Кравець. – В родині це передалося через покоління, лише тоді родилися три хлопці. Про пологи дізналися те, що на Спаса будуть робити кесарів розтин, адже в когось із дітей погіршувався стан здоров’я. На той момент навіть не знали статі третьої дитини, на УЗД нам сказали, що будуть дві дівчинки, а стать останньої так і не назвали».
Третім виявився хлопчик. Зараз через поганий стан здоров’я синочок перебуває в дитячій лікарні, окремо від батьків. Батьків це турбує. «Хотілося б, щоб синочок харчувався грудним молоком, – продовжує Андрій Кравець. – Але дуже радий, що пологи пройшли вдало, без ускладнень. Лікар планував довести вагітність до 34 тижнів, а в ідеалі – 36. Проте доплери показали, що серцебиття дитини погіршується, тому лікар змушений був зробити операцію раніше. На щастя, все пройшло дуже добре, діти народилися з вагою 1580 г, 1780 г і 1900 г, гарно розвинуті».
Думка фахівця
«Жінку спостерігав протягом цілої вагітності, – розповідає лікуючий лікар Івано-Франківського обласного перинатального центру Ярослав Голяк. – Що заслуговує уваги й захоплення, це те, що жінка завагітніла природнім шляхом, адже трійня переважно народжується в результаті штучного запліднення. Вагітність проходила добре, без ускладнень, без необхідності накладення швів. Разом з тим, діти почувалися задовільно, проте, враховуючи зміни зі сторони плацентарного кровообігу, одна дитина потребувала дотермінового родорозрішення шляхом кесаревого розтину».
Лікарі робили матері спінальну анестезію (наркоз, під час якого вона могла бачити те, що відбувається). Як зауважує лікар, дівчатка мали одну плаценту на двох, вони близнюки і почуваються добре, самі дихають, харчуються молоком. Хлопчик мав окрему плаценту, стан його був гіршим, ніж у інших двох діток, тому його перевели у обласну дитячу клінічну лікарню для нормалізації стану. І додає, що інших немовлят також переведуть в неонатологію, адже невелика вага змушує вести додаткове спостереження за станом їх здоров’я.
«Це був повторний кесарів розтин, – продовжує Ярослав Миколайович. – Іноді бувають ускладнення, перерозтягнута матка чи виникає ризик кровотечі. Але все пройшло нормально, я знав ситуацію і підійшов до неї зі всією відповідальністю. Дітки закричали відразу ж після появи на світ».
Лікар розповідає, що природне запліднення, під час якого народжуються троє діточок, буває дуже рідко, приблизно один раз на десять тисяч пологів. За його довгу практику, яка почалася ще в 1981 році, це лише другі такі пологи. «Це велика рідкість, бо такі випадки трапляються переважно шляхом застосування репродуктивних технологій», – наголошує лікар.
Соціальний захист
Після народження трійнят сім’я має право на певні соціальні виплати й пільги від держави. В першу чергу, як розповідає начальник відділу персоніфікованого обліку Департаменту соціальної політики міського виконавчого комітету Наталія Проців, батькам необхідно звернутися в міський відділ реєстрації актів цивільного стану й отримати свідоцтва про народження дітей.
Після цього зареєструватися в міському ЦНАПі (Центрі надання адміністративних послуг), щоб отримати статус багатодітної сім’ї. Зі всіма довідками – свідоцтвами про народження, паспортом, довідкою про склад сім’ї – необхідно звернутися в Департамент соціальної політики. А ще – потрібно відкрити рахунок у банку для соціальних виплат. «Чим скоріше батьки зберуть і подадуть відповідні документи, тим швидше зможуть отримати виплати й допомогу на дітей», – зазначає Проців.
«Після 1 липня 2014 року виплати становлять 41280 гривень на кожну дитину, – розповідає заступник директора Департаменту соціальної політики міськвиконкому Світлана Харченко. – На кожну дитину батьки отримають 10320 гривень відразу та по 860 гривень щомісяця впродовж трьох років».
Каже, що батьки можуть звернутися у відділ соціальної політики за призначенням допомоги малозабезпеченим сім’ям. Якщо сукупний дохід родини у конкретному випадку не перевищуватиме 4371,24 копійки, то така допомога буде нараховуватися.
Як розповідає заступник директора Департаменту, в місті на 1 серпня цього року нараховується 1038 багатодітних сімей. З них 199 сімей отримують допомогу у зв’язку з малозабезпеченістю. Для багатодітної матері, відповідно до Кодексу законів про працю України, передбачено 10 днів додаткової відпустки. Крім того, батьки матимуть пільги на зменшення витрат на комунальні послуги на половину. Пільги передбачені й на проїзд у громадському транспорті, але бланків посвідчень нині немає, тому з цим доведеться почекати.
Часи змінилися
Слід нагадати, що раніше місцева влада теж полюбляла відзначати таких щасливчиків своїми подарунками. Наприклад, дитині, народженій на День міста, дарували дитячий візочок від міського голови. А тим сім’ям, у яких народжувалась трійня, один із прикарпатських голів ОДА колись дарував квартири. Але часи змінилися, разом з ними змінилися і голови ОДА…
Нагадаємо, що 21 серпня голова Івано-Франківської ОДА Андрій Троценко зібрав журналістів, щоб спростувати закиди депутата облради Віктора Неміша про зловживання службовим становищем. За інформацією Неміша, Троценко виділив великий шмат землі для свого батька для безперешкодного видобутку нафти.
«Виділення земельної ділянки – це конституційне право кожної людини, і мій батько як громадянин України скористався ним», – пояснив Троценко отримання понад 70 соток землі у гірській місцевості. Мовляв, він як посадова особа і як людина, вихована в християнській сім’ї, не міг заборонити чи перешкодити батькові отримати земельну ділянку в с. Микуличин. Але видобутку нафти, запевнив він, там не буде.
Шкода, що Андрій Троценко не згадав про те, що всі решта, а особливо багатодітні родини, теж мають конституційне право на землю у гірській місцевості, в таких кількостях і головне – безперешкодно.
Ірина ФЕДОЛЯК