Частина “приватних” ЖЕО в Івано-Франківську створена для того, аби покривати недоліки роботи забудовників. Кому підпорядковуються приватні ЖЕКи та як виміряти якість надання послуг?
Комунальні колізії
Мешканці будинку по вул. Кисілевської, 32 б’ють на сполох. Жителі 6-під’їзного 10-поверхового будинку скаржаться на бездіяльність ТзОВ “ЖЕО Сервіс-Житло”. Це приватний ЖЕК, і на нарікання людей його працівники не реагують. 30 квітня мешканці будинку склали колективну скаргу, а повноцінної реакції на неї досі не отримали. Серед важливих зауважень: в останніх під’їздах систематичне затоплення підвалів водою, часті поломки ліфтів, скарги на погане прибирання приміщень загального користування.
“Найбільша проблема нашого будинку – вода, що збирається у підвалах 5-го та 6-го під’їздів. Зараз зайти в кладовку у підвалі я не можу. Вода затопила не лише мою, а й усі довколишні комори”, – бідкається мешканка 5-го під’їзду Наталя Недільська, яка всі речі вимушена тримати у квартирі. Вона пригадує, що смородом та вологою завжди тягнуло з 6-го під’їзду, а до їхнього вода підійшла два місяці тому. Сморід від каналізації упродовж літа взагалі не зникав.
Дім на Кисілевської, 32 – новобудова. Його здали в експлуатацію чотири роки тому. Проблеми з вологою та затопленням підвалів почалися давно. “Коли з “Водоканалу” приїжджали чистити дренаж, відкрили люк колектора, а там жодного забетонованого колодязя. Вода підмиває асфальт, і він стікає у каналізацію. Не лише труби забиваються, а й асфальт довкола каналізаційного люка постійно просідає”, – пояснює ймовірну причину проблеми ще один мешканець будинку Володимир Артиш. Тоді майстри пояснили, що поки не зроблять правильно колекторний колодязь, труби будуть забиватися постійно.
А ще в мешканців є зауваження до несправності вентиляційних каналів, аварійних вимикачів, відкосів. Люди переймаються тим, що якщо багатоповерхівку не утримувати в належному стані, то через кілька років почнуться серйозні неприємності. Зокрема, вони не розуміють, як можна брати на баланс будинок із закритим двором та дитячим майданчиком і говорити, що його обслуговування не входить у перелік побудинкового тарифу? Упродовж чотирьох років працівники ЖЕКу жодного разу не пофарбували лавки, гойдалки, не побілили бордюри. Щоправда, нарешті встановили дворове освітлення.
“Ми можемо його підремонтувати, але послуги “поточний ремонт майданчика” у нас немає”, – пояснює журналісту керівник ТзОВ “ЖЕО Сервіс-Житло” Мирослава Чабанюк. Жінка перераховує основні обов’язки контори: прибирання прибудинкової території, сходових кліток, освітлення їх, обслуговування внутрішньобудинкових мереж і чистка вентиляційних каналів. “Роботи поточного характеру, якщо ми можемо зібрати кошти – робимо, якщо – ні, то включаємо це в тариф», – каже Чабанюк.
Врешті вона визнає проблеми із застоєм води у підвалі: “Не було доброї гідроізоляції, забудовник щось із коморами на першому поверсі недоробив, просочування води відбувається постійно. З боку будинку тече річка Рутка, яку спустили підземною трубою, а ще у дворі стоять дренажні насоси від теплотраси, і вони також мають відкачувати ці води”.
“Надіємося, що вода підніматися не буде і ми її позбудемося. Насос там відкачати не може, будемо чимось її вибирати”, – вкотре запевняє начальниця ЖЕО та чемно записує скарги.
Свій до свого по своє
Основний балансоутримувач житлового фонду Івано-Франківська – КП “Єдиний розрахунковий центр”. Підприємство “Дирекція замовника” опікується гуртожитками. Також у місті є інші форми власності: ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), кооперативи – застарілий та юридично вимираючий прототип ОСББ, та приватні ЖЕКи. Останніх зареєстровано вже понад 15, частина з них обслуговують ОСББ, інша має на балансі будинки, зазвичай новобудови.
“Якщо колись при здачі новобудови створювали комісії, які перевіряли будинок від А до Я, то зараз, по суті, передача від забудовника до балансоутримувача полегшена – в комунальну власність передати будь-який будинок набагато складніше, ніж у приватну. Все буде ретельно перевірено, забраковано, неполадки заставлять доробляти. Натомість під час підписання угоди з приватним ЖЕКом існують додаткові умови, які зобов’язують забудовника довиконати недоробки впродовж кількох років”, – пояснює суть справи начальник управління планування та реформування департаменту ЖКГ Геннадій Пономаренко. Іншими словами, якщо дім зведений з порушеннями, зданий з недоробками, то забудовнику простіше здати його на баланс установі, яка не питатиме, коли, як та за яких обставин його доводитимуть до ладу. Зазвичай приватний ЖЕК перебуває у структурі забудовника, щоправда, зі зміненим юридичним статусом.
Є ЖЕК приватним чи комунальним, він підпадає під дію закону України “Про житлово-комунальні послуги”, норми якого обов’язкові для всіх. Тому в міському департаменті комунального господарства мешканцям будинку по вул. Кисілевської, 32 радять озброїтися ст. 18 цього закону та оформити акт-претензію разом з представниками приватного ЖЕКу, які зобов’язані з’явитися за викликом. Якщо ж цього не сталося, потрібно скаржитися у виконком, адже саме він проводив конкурс на виконавця послуг і саме він нав’язав людям приватний ЖЕК.
Цифри не брешуть
Якщо приватний ЖЕК обслуговує будинки об’єднання співвласників, то в такому випадку сторони співпрацюють на договірних умовах і, відповідно, контроль за наданими послугами здійснювати простіше. Якщо відповідна експлуатаційна контора є управителем будинку, перевірити якість надання послуг можуть безпосередньо мешканці.
По кожному будинку ЖЕКи передають в управління планування та реформування департаменту ЖКГ пакет документів, де розписано кожен тариф по кожному з будинків. Існує перелік основних тарифів, і відмовлятися від них не може жодна житлово-експлуатаційна організація.
В ТзОВ “ЖЕО Сервіс-Житло” запевняють: щоразу перед взяттям будинку на баланс проводять громадські слухання за участю його мешканців. “Всі нюанси ми обговорюємо з мешканцями і вирішуємо, що треба робити невідкладно, а з чим можна почекати. Проводимо роз’яснювальну роботу. Якщо ми відмовляємося від цієї послуги, то це означає, що ми ці роботи виконувати не можемо, адже додаткові кошти ми не маємо звідки взяти”, – каже Мирослава Чабанюк.
Спершу начальниця “ЖЕО Сервіс-Житло” спробувала довести, що громадські слухання на Кисілевської, 32 також були, але згодом визнала, що дім взяли на баланс ще 1 квітня 2010 року, коли громадські обговорення були необов’язковими. Тож побудинкові тарифи на послуги з утримання будинків директори приватного ЖЕО вибирали, як їм вигідно. А тому поки мешканці власноруч лагодять гойдалки та фарбують лавки, комунальники тим часом наводять лад із фінансами.
У домі 222 квартири. Згідно з рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міськради від 10.07.2012 р., вартість побудинкового тарифу на послуги з утримання цього будинку та прибудинкової території становить 1,025 гривні за квадратний метр. Арифметика проста: щомісяця приватний ЖЕК, лише за приблизними підрахунками, збирає понад 10 тис. гривень. Пофарбувати стіни, затерти відкоси чи поміняти розбиті плафони не потребує великих грошей.
“Згідно з законодавством, послуга вважається наданою, якщо на неї не було скарги. Якщо людина не зафіксувала через акт, що послуга не була надана, доказати, що її не було, юридично неможливо”, – навчає Геннадій Пономаренко. Ані мешканці, ані ЖЕК не можуть відмовитися від надання обов’язкових послуг. Тим часом жильці Кисілевської, 32 не збираються не те що відмовлятися від послуг, вони вкотре намагаються змусити приватний ЖЕК їх виконувати.
Ірина ТИМЧИШИН