MERIDIAN CHERNOVITZ: Музи не мовчали

  • Загальноукраїнська дискусія про те, чи потрібна культура, якщо в країні стріляють, не обминула й 5-го поетичного фестивалю MERIDIAN CHERNOVITZ. Організатори вагалися, але вирішили проводити фестиваль у повному масштабі – об’єднавши поезією Схід та Захід.  8-9 вересня поетичний тур Меридіану тривав в Івано-Франківську на площі фортечного комплексу “Бастіон”.

    Поетичний тур мав символічну назву “Музи не мовчать”, зважаючи на події, які зараз відбуваються в Україні, пояснив на прес-конференції з приводу початку фестивалю Ігор Померанцев, поет, журналіст, член ініціативної групи з організації фесту. “Музи можуть по-різному реагувати на те, що в нас зараз коїться, і не обов’язково відповідати на постріли пострілами словесними чи публіцистичними. Музи можуть шепотіти, а можуть мовчати, але це мочання наповнене сумом і скорботою”, – каже Померанцев.

    Поетичний тур стартував 1 вересня у Києві, далі відвідав Харків, Чернівці, а після Франківська вирушить до Львова. “Ми хочемо об’єднати поетичним містком Схід та Захід України, а також представити найкращих українських поетів світові, – зауважує куратор поетичного фестивалю Євгенія Лопата. Зокрема, в рамках туру відбудуться виступи Сергія Жадана у Польщі, Німеччині та Австрії.

    Фестиваль вдався не цілком міжнародним, бо поети з Німеччини та Польщі не приїхали, через що відбулися збої у програмі, публіка дезорієнтувалася і розбіглася. Як наслідок, поетеса Драгіца Райчі зі Швейцарії відмовилась виступати, побачивши порожню площу. Зрештою, подальший поетичний вечір відбувся без збоїв. Франківська публіка дуже тепло та емоційно приймала Андрія Бондаря з його новою збіркою “Пісні, Пісні”, що постала з постів поета у Фейсбуці на злободенні теми українського громадсько-політичного життя часів Майдану та Януковича. Ірена Карпа розповіла про свою нову книгу “Ірена Карпа. Письменниця. Співачка. Мандрівниця”, яка складається з інтерв’ю, есеїстики та креативної фотосесії Карпи від Ростислава Шпука. Христя Венгринюк читала вірші із нової збірки “Довгі очі”, а Сергій Жадан разом з гуртом “Собаки в космосі” презентував книжку-комікс-CD “Бийся за неї”.

    Серед найцікавіших літературних новинок цієї осені, презентація яких відбулася у рамках фестивалю, – книжка Мартіна Поллака “Мрець у бункері”, збірка поезії Пауля Целана “Світлотиск” у перекладі Сергія Жадана, книга Тадеуша Боровського “У нас, в Аушвіці…” в перекладі Олександра Бойченка та радіощоденник Ігоря Померанцева “Вільний простір”.

    Фестиваль MERIDIAN CHERNOVITZ відбувся в Івано-Франківську вперше і, сподіваємось, не востаннє, бо літературних подій такого масштабу в місті катастрофічно бракує. Попри славу батьківщини Станіславського феномена, Івано-Франківськ досі не розжився на власний літературний фестиваль. Натомість без представників літфеномена та усіх його “нових хвиль” не обходиться жодний Форум видавців чи Меридіан.

  • “Я дуже тішуся, що мій рідний Франківськ став однією з культурних столиць України. Раніше він вже став точкою на карті гастрономічного туризму з усіма цими концептуальними кав’ярнями і ресторанами, а тепер хотілося б, щоб у розмові з якимось іноземцем, який роздивляється карту і питає, куди можна цікаво з’їздити, можна було б сказати, що от є таке місто Франківськ зі старою архітектурою та потужною культурною сценою. Хочеться більше експериментального арту, вільного мистецтва, вільної сцени для молодих поетів”, – підсумувала Ірена Карпа.

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!