У вівторок, 16 вересня, Верховна Рада синхронно з Європарламентом ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Президент Петро Порошенко та голова ВР Олександр Турчинов підписали закон про ратифікацію цієї Угоди одразу ж у сесійній залі.
В українському парламенті цей закон підтримали 355 народних депутатів з 381 присутнього, 26 – не голосували. У Європарламенті за ратифікацію Угоди з Україною проголосували 535 депутатів, 127 – висловилися “проти” та 35 – “утрималися”. Під час обговорення та ухвалення цього питання між парламентами у Києві і Страсбурзі був встановлений прямий відеозв’язок.
Під час цієї відеоконференції головуючий у Європарламенті Мартін Шульц заявив: “Ми ратифікуємо Угоду, яку не змінили з часу мирних демонстрацій на Майдані”. Він заявив, що ЄС підтримує мрії українців щодо реалізації ідей Майдану, а також запевнив: “Європарламент завжди захищав територіальну цілісність та суверенітет України, і ми продовжимо це робити”.
У свою чергу, президент Порошенко подякував європейцям за підтримку та зауважив, що “атмосфера, яка панує в парламенті, дуже нагадує атмосферу тут у 1991 році, коли ми здобули незалежність”.
Глава держави нагадав, що Небесна сотня і майже 900 українських військових загинули, виборюючи право України на життя з Європою. “Жодна нація не платила такої високої ціни за право бути європейцями. Хто наважиться закрити двері до Європи перед нами? Хто буде проти надання Україні перспективи членства в ЄС, до якої ми зараз робимо перший крок?” – риторично запитав президент.
Нагадаємо, що Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом планувалося підписати на саміті ЄС у Вільнюсі в кінці листопада минулого року. Однак тодішній режим Віктора Януковича під очевидним тиском Російської Федерації відмовився це зробити, що спричинило Євромайдан, який переріс у Революцію гідності.
У результаті екс-президент Янукович та кілька колишніх керівників держави втекли в Росію, яка, користуючись моментом, окупувала Крим та розпалила сепаратистські настрої на сході України, що згодом переросли у неоголошену війну путінської Росії проти України.
Разом з тим, Угоду про асоціацію все ж було підписано, але у два етапи. Політичну частину Угоди Україна і ЄС підписали вже 21 березня, а підписання економічної, що включає положення про створення зони вільної торгівлі, відклали до обрання нового президента України. 27 червня новообраний президент Петро Порошенко підписав цю Угоду вже в повному обсязі.
Спікер ВР Олександр Турчинов назвав ратифікацію Угоди з ЄС “історичним шансом”, який Україна “виборола кров’ю”, а міністр зовнішніх справ Павло Клімкін сказав, що Угода – це план модернізації, який Україна береться виконати, і висловив переконання, що після виконання умов асоціації Україна без проблем вступить до Євросоюзу.
Тарас ТКАЧУК