Соціальна парасолька від зрослих тарифів

  • Малозабезпечені українці не відчують на собі підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, переконують в уряді. Нині в Кабміні  опрацьовують нову постанову, яка змінить нарахування субсидій.

     

    “Адресні субсидії розраховуватимуть за іншим алгоритмом. По гаманцю незаможних українців підвищення оплати комунальних послуг не вдарить. Адже якщо зросли тарифи, то і розмір субсидії також збільшиться”, – запевняє директор департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міськради Олександра Заклинська.

    У владі півроку виправдовуються: змушені підвищити ціну на газ для населення, а заодно на гаряче водопостачання та опалення, аби не допустити колапсу в системі ЖКГ. Мовляв, зростання тарифів дасть змогу комунальним підприємствам не піти “на дно” й продовжувати надавати послуги населенню. Значно занижені тарифи, що штучно утримувалися протягом останніх років, призвели до занепаду галузі й критичного руйнування мереж. Про поліпшення якості житлово-комунальних послуг навіть не йшлося.

    Нині людей заспокоюють: уряд розробив масштабну програму надання субсидій і компенсацій для різних категорій населення. Обіцяють, що допомогу від держави отримуватиме третина українців.

    Раніше, як підмога малозабезпеченим, діяв механізм субсидій. На них розраховували сім’ї з непрацездатними членами, чиї комунальні платежі перевищують 10% середньомісячного доходу. А також ті родини, де є працюючі, але чиї платежі за комуналку “з’їдали” понад 15% родинного бюджету. Тим часом, у Мінсоцполітики підрахували, що у зв’язку з підвищенням тарифів кількість сімей, які отримують субсидії, збільшиться на 185 тисяч і складе приблизно мільйон.

    Місцеві чиновники мають власну статистику. У 2010 та 2013 роках кількість звернень на призначення субсидій була ідентичною, натомість субсидій у 2010 році було призначено 7800, а у 2013-му – 9800. Сума відшкодування в обох випадках однакова – понад 7 млн. 100 тис. гривень. Це означає, що кількість сімей, які зверталися за допомогою, збільшувалася, а сама сума субсидії в середньому виходила менша.

    “Якщо проаналізувати вісім місяців цього року, не можу сказати, що звична статистика змінилась, бо кількість звернень залишається на тому ж рівні. Зараз ажіотажу немає, бо опалювальний сезон ще не почався”, – пояснює Олександра Заклинська.

  • Окрім субсидій, уряд у липні запровадив для населення компенсацію додаткових витрат на оплату комунальних послуг. Відповідне грошове відшкодування мали б надавати у разі, якщо середньомісячний дохід родини за попередніх шість місяців не перевищував прожиткового мінімуму. На цей вид держдопомоги в бюджеті передбачено близько 2 млрд. грн., заявляють в уряді.

    В Івано-Франківську упродовж літа за соціальною компенсацією звернулася лише одна людина. “Ми проводили роз’яснювальну роботу про таку послугу, як компенсація додаткових витрат на оплату комунальних послуг, але до нас звернулася лише одна людина. Причина проста: коли ми починаємо розрахунки, людям автоматично виходить субсидія, і їм вигідніше отримати субсидію, ніж компенсацію”, – каже директорка департаменту соцполітики, нагадуючи про те, що компенсацію нараховують тільки на газ і опалення, а субсидія охоплює усі види послуг. Якщо при призначенні житлової субсидії враховується майновий стан сім’ї, то у випадку з компенсацією до уваги береться лише показник користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг.

    Якою буде нова постанова від Мінсоцполітики, в місцевому департаменті ще не знають. Очікують, що з 1 жовтня, коли починають нараховувати субсидії на опалювальний період, матимуть остаточні роз’яснення. Ймовірно, програми житлових субсидій та компенсації за додаткову оплату комунальних послуг будуть об’єднувати. “По самій субсидії мало що міняється. Та категорія городян, що мала право на отримання субсидій, матиме їх і надалі. Наразі постанова міністерством опрацьована і подана на розгляд уряду. Якщо уряд її затвердить і вона пройде процедуру реєстрації у Мін’юсті, то лише тоді вона буле легітимною”, – резюмує Олександра Заклинська.

    Як зміняться правила нарахування субсидій, побачимо вже скоро. Достеменно зрозуміло одне: економити мають усі – і індивідуальні споживачі, і промислові гіганти.

    Ірина ТИМЧИШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!