Народжена любов

  • Чи можуть заняття з підготовки до народження дитини гарантувати вам безболісні пологи? Напевно, ні. Але завдяки підготовці пологи можуть бути легшими і комфортнішими. Ви можете використовувати техніку, яку освоїте на заняттях, для попередження одних видів болю і зменшення інших. Перший крок у боротьбі з болем – це розуміння джерела його виникнення. Як і більшість майбутніх матерів, ви можете чекати цього дня з великим острахом і хвилюванням. Це природно. Але в той же час страх підсилює біль під час пологів, так само, як і в інших стресових ситуаціях. Пригадайте, наприклад, ваш останній візит до стоматолога. Напевно, ви, як і більшість людей,  відчуваєте страх, навіть якщо це простий огляд. Ваш страх росте з кожним днем і в день візиту досягає апогею. Коли цей день нарешті настає і ви  опиняєтеся в стоматологічному кріслі, то стискаєте його поручні так, що до моменту завершення огляду ваші плечі і шия перетворюються на грудку болю, а голова просто розколюється. І це все через ваш страх перед стоматологом. Іншими словами, ви опиняєтеся в зачарованому колі, коли страх переходить в напруження, напруження в біль, а біль збільшує страх.

     

    Це коло «страх – напруження – біль» було вперше описане лікарем Грентлі Дік-Рідом більше 50 років тому. Дік-Рід був акушером, який практикував у часи, коли народження дитини вважалося хворобою, а фраза «безболісне народження» означала таке накачування жінки медикаментами, що потім вона навіть не пам’ятала, як народжувала.

    Але Дік-Ріда хвилювало, чому природний процес народження дитини повинен бути хворобливим, коли решта природних процесів, як-от харчування або дихання, абсолютно безболісні.  Лікар говорив, що соціальні і культурні умови призводять до появи страху перед народженням дитини. Він вважав, що цей страх створює в мозку і м’язах таке напруження, яке зменшує надходження кисню в матку, що спричинює втому і стрес.

    Зараз науково доведене основне твердження: страх призводить до напруження, напруження призводить до болю. Дослідження також показали, що напруга і страх викликають хімічні зміни в організмі матері, що може уповільнити пологи і зменшити надходження кисню в організм дитини. От чому курси з підготовки до пологів приділяють стільки уваги зменшенню страху жінок перед пологами.

     

    Причини болю

    Народження дитини – це в основному процес фізичного напруження. Іноді пологи короткі й інтенсивні, як суворе тренування. Але в більшості випадків це тривалий процес. Його інтенсивність і складність змінюються поступово. Це нагадує десятигодинний день ходіння по магазинах напередодні Нового року. Не дивно, що так багато породіль відчувають м’язову напругу і втому, що може призвести до збільшення болю.

    Зазвичай перейми спочатку короткі і помірні, але потім стають інтенсивнішими, частішими і довшими. Одні жінки не відчувають болю під час переймів, а інші відчувають у цей час дуже сильний біль. Швидше за все, ваші відчуття будуть між цими двома крайнощами.

    З метою підготовки жінки до народження дитини в жіночих консультаціях створено «школи відповідального батьківства».

  • При першому відвідуванні вагітною жіночої консультації акушер-гінеколог інформує її щодо важливості підготовки до пологів та допомоги в цьому «школи відповідального батьківства», можливості відвідувати її разом із чоловіком або партнером (матір’ю, сестрою, подругою чи іншими близькими людьми). Відвідування занять вагітною може проводитися, враховуючи її бажання, за індивідуальним графіком. Заняття, які інформують про фізіологію пологів, методи самодопомоги при пологах та психологічну підтримку членів родини, проводяться в міському пологовому будинку в понеділок, вівторок, четвер та п’ятницю о 10.00 год. для вагітних жінок і сімейних пар, починаючи з 30-32-го тижнів вагітності.

    Цей вид допологової підготовки стає все більш необхідним. Окрім інформації про те, чого варто чекати під час пологів, на курсах з підготовки до пологів пропонують різноманітні способи для прискорення процесу пологів або зменшення болю під час них. Існує техніка, яка спеціально розроблена для тамування болю через зменшення страху і напруження або спрямована на те, щоб знизити чутливість тіла до болю. Основними способами зменшення болю є підтримка, дотик, фокусування уваги, розслаблення і впевненість у собі.

    Відвідуючи курси з підготовки до пологів, ви зможете підібрати собі той тип підтримки, який буде найбільш відповідним для вас, і отримаєте можливість практично освоїти навики партнерської взаємодії.

    Однак пам’ятайте, що кожна жінка і кожні пологи різні, так що ваші очікування повинні бути реалістичними і гнучкими. На жаль, деякі матері не знають цього. Вони розчаровано кажуть, що допомога всіх технік без медикаментозного знеболення – щаслива випадковість, тому що вони кричали або просили якихось знеболювальних засобів під час пологів.

    Але ознайомлення з техніками безболісного народження – це не більше ніж спосіб підготовки до пологів. Те, як ви народжуватимете, залежить від вас, вашого партнера при пологах і умов, у яких вони відбуватимуться. Стогони та крики під час пологів не дуже допоможуть ослабити напруження. І хоч пологи без медикаментів набагато безпечніші, іноді невелика доза знеболювального, введена вчасно, – це якраз те, що потрібно, щоб допомогти шийці матки скорочуватися. Пам’ятайте, що пологи – це не тест на вашу жіночність чи самоконтроль. Це народження любові, для якого необхідно багато і напружено попрацювати. І коли цей процес закінчується, то все, що дійсно має сенс, – це народжена любов.

     

    Марія СУПРУН, психолог МКПБ   

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!