В Івано-Франківську запустили нові очисні споруди

  • 24 вересня в Ямниці Тисменицького району КП «Івано-Франківськводоекотехпром» презентувало нові очисні споруди міста. Відтак, основний результат від модернізації, як наголошують на підприємстві, – це збільшення ефективності очисних споруд, а також забезпечення високої якості очистки стічних вод.

                                       Найсучасніша очистка

    Модернізацію очисних споруд підприємство розпочало приблизно два роки тому. Готували технічну документацію, подавали документи на отримання кредиту, проводили роботи із будівництва. Основне високотехнологічне обладнання, виготовлене провідними світовими виробниками, закуповували за кордоном. Необхідну суму в 11 млн. доларів для реалізації проекту «Розвиток міської інфраструктури в Україні» позичили в Світовому банку під низькі відсотки. Термін погашення боргу – 15 років.

    «КП «Івано-Франківськводоекотехпром» було проведено ремонт на всіх основних об’єктах, які є на території, – розповідає генеральний директор підприємства Микола Саєвич. – Це первинні, вторинні відстійники, повітродувки, збудовані пісковловлювачі. Крім того, зроблено перший крок для будівництва систем з відбору біогазу».

    Як зауважує керівник, за добу через очисні споруди проходить 70-80 тисяч кубічних метрів «соків», при затяжних дощах – 90-100. Максимальна потужність – 120 тисяч кубів.

    Стосовно вмісту шкідливих сполук, наприклад, фосфатів, Микола Саєвич розповів, що раніше їх намагалися відокремити механічним способом. Але труднощі в тому, що це не давало бажаного ефекту. «Нині збудована станція «PIX», за допомогою якої повністю вилучатимуться фосфати, – продовжує генеральний директор. – Створено також нову систему аерації, а також проведено заміну іншого обладнання відповідно до сучасних технологій, які широко застосовуються в Європі й цілому світі».

    «Очисні споруди будувалися у 80-х роках, – розповідає директор зі стратегічного розвитку Віталій Голутяк. – Одна черга збудована була швидше, інша – пізніше. Обладнанню, яке тоді використовувалося, вже понад 30 років. Воно себе вичерпало, відповідно, про якісну очистку води не могла йти мова».

    Одним із нововведень стала система сепарації піску. «Оскільки Івано-Франківськ має загальносплавну систему каналізації, то весь бруд, сміття й пісок потрапляють в систему, особливо у центральній частині міста, – зазначає Віталій Готуляк. – По-перше, його досить важко вивести, а по-друге – пісок пошкоджує обладнання. Не менш важливою стало будівництво системи видалення фосфатів. Споруда має вигляд бочки, куди засипається відповідний реагент, і перед скиданням у річку вода знезаражується. Нині проводиться видалення речовин азотної групи – нітратів та нітритів. Це все сприяє покращенню показників на виході, після очистки води».

    Директор зі стратегічного розвитку розповідає, що завдяки встановленню нових повітродувок – машин для накачування кисню на біологічну очистку, і автоматизації процесу, на підприємстві прогнозують зменшення споживання електроенергії приблизно на 25%.

  • Інвестиція в майбутнє

    «Після встановлення нового обладнання при скиді стічних вод у річку ми однозначно будемо вкладатися у гранично допустимі показники, які встановлені на нинішній день нормативними документами», – переконаний Віталій Готуляк.

    «Кошти, витрачені на реалізацію проекту, – це інвестиція в екологію, – розповідає міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. – Питання в тому, що ми скидаємо у річку. Нині впроваджене обладнання для механічного, біологічного очищення, нове електрообладнання, економічний ефект від використання якого становить приблизно 27%. Тож проект окупиться і з фінансової точки зору за рахунок економії електроенергії. Але найголовніше – це інвестиція в довкілля».

    Президент асоціації підприємств водопровідного та каналізаційного господарства України «Укрводоканал-екологія» Юрій Жерліцин зауважує, що водопровід та каналізаційні мережі тісно пов’язані з екологією. «Якщо буде погана екологія, будемо мати погану воду на вході і додаткові затрати на її очищення, знезараження тощо, – продовжує Юрій Жерліцин. – Якщо вода виходить з наших очисних споруд брудна, то вона забруднює все довкола. Це погано впливає на здоров’я людей. Не інвестуючи кошти в такі проекти, як презентувало КП «Івано-Франківськводоекотехпром», ми розраховуємося власним здоров’ям і довголіттям. Порівнюючи тривалість життя жителів Європи і України, розуміємо, що вона різниться на добрий десяток років. Переоцінити важливість очищення стічних вод неможливо. На мою думку, після встановлення миру в Україні це питання номер два. А, може, й перше, адже здоров’я людини має пріоритетне значення для кожної країни».

    Як зазначає Юрій Жерліцин, схожі очисні споруди є у Запоріжжі. «Нині важко сказати, де відбулася подібна реконструкція, – продовжує голова асоціації. – Але об’єкт, який модернізовано в Івано-Франківську, можна з впевненістю назвати одним з найкращих в Україні».

     

     

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!