Попри всі потуги міської влади збільшити кількість місць у садках, зробити набір прозорим тощо, місць для малят все одно не вистачає. Часто виглядає так, що не вистачає місця саме тим дітям, батькам яких цього найбільше треба, бо вони ходять на роботу. На жаль, це сьогодні – не привід. Чинним законодавством така проблема працюючих батьків ніяк не врегульована.
Замкнуте коло
Мешканка Івано-Франківська Ольга Марків з 1 жовтня виходить на роботу, а от куди подіти маля, не знає. «Спершу я записала дитину в садок «Пізнайко», що по вулиці Сахарова, син тоді був другим у списку, – розповідає жінка. – Але потім ми переписали його у зв’язку з тим, що ми з чоловіком визначилися, де будемо проживати. І так сталося, що моя дитина опинилася вже 55-ою у списку».
У серпні її синові Іллі виповнилося три роки. Оскільки соціальні доплати жінці “врізали”, то іншого виходу, ніж дати дитину в садок і виходити на роботу, вона не має. «Група, як сказали мені, складається з 28 дітей, з яких 20 – офіційні і ще 10 – резервні, – зауважує жінка. – Будемо бачити, чи 28 діток буде у групі, чи 35. Завідувач каже: вибачте, але перед вами є дітки, і якщо я візьму вашу дитину, то з іншими як бути?»
Ольга Марків пропрацювала на державній роботі у пологовому будинку сім років і вважає, що міська влада мала би зрозуміти її становище. Але розуміння нема. «Я зателефонувала на “гарячу лінію” до мера Віктора Анушкевичуса, – продовжує молода мама, – і мені відповіли, що те, що я працюю, – це мої проблеми, бо моя дитина не може потрапити до садка. Виходить, що я повинна наймати няньку чи влаштовувати дитину у приватний садок за шалені гроші, яких у мене немає. Якби у мене були зайві гроші, то я б і не виходила на роботу, а виховувала дитину сама. Замкнуте коло».
Але найбільше прикро Ользі навіть не за те, що нема місця для її дитини, а за те, що місця є для дітей, матері яких не ходять на роботу і сидять вдома. «Якщо підняти справу кожної мами, то побачите, що кожна третя мама не працює, – наголошує жінка. – Як на мене, вони могли б і не давати своїх діток у садок, а займатися з ними вдома».
Жінка вважає, що у першу чергу треба брати тих діток, чиї батьки працюють, особливо якщо місце їх роботи – державна установа.
«Я працюю позмінно: з 8-ї години ранку до 8-ї години вечора, – додає Ольга Марків. – Мама згодилася сидіти тільки з меншою дитиною, тією, що у садок потрапляє з червня наступного року. А от з двома дітьми сидіти вона відмовляється, каже, що їй надто важко».
Комісія дає шанс
Начальник міського управління освіти і науки Наталія Микула про цю проблему знає добре. Але, на жаль, це нічого не змінює. Адже законом такі обставини не врегульовані. Вона називає це колізією.
«На превеликий жаль, у чинному законі ніде не передбачено жодним словом, щоб першочергово надавати право на доступ до дошкільної освіти працевлаштованим батькам. Тому така мама непоодинока, – каже Микула. – До нас часто звертаються працюючі батьки, дітям яких виповнюється три роки, і вони не мають де лишити дітей. Днями я була в Одесі на нараді Асоціації міст України, де ми обговорювали законопроекти, які стосуються дошкільної освіти. Наразі у профільний комітет подано законопроект щодо забезпечення реалізації прав людини на здобуття дошкільної освіти, де якраз йдеться про врегулювання цієї проблеми».
Вона додає, що чинний закон написаний так, що обмежень для батьків нема. Хто хоче, той має право віддати дитину, незважаючи на колір шкіри, віросповідання і те, працює мама чи ні. Бо дитина має право на отримання дошкільної освіти. Навіть попри те, що часто виходить так, що мама, яка не працює і сидить вдома, швидше зареєструвала свою дитину і тому віддала її в садок без проблем.
«Ми зверталися у Міністерство освіти і писали пропозиції віце-прем’єру Олександру Сичу, щоб внести зміни у законодавство і врегулювати ці положення, – додає Наталія Микула. – Але навіть і без цього виносимо такі питання на комісію. Якщо жінка звернеться і надасть документи, які підтверджують, що їй дійсно нема куди подіти дитину, то ми розглянемо ситуацію. У нас були такі випадки, коли батьки приносили довідки про те, що вони обоє працюють, то комісія входила у їхнє становище і шукала додаткове місце в дитсадку».
ДО ТЕМИ:
Сьогодні у дошкільних закладах освіти перебуває 8547 дітей. З них у ясельних групах (38 груп) 1045 дітей, в дошкільних (254 груп) – 7502 і в санаторних садочках ще 766 дітей.
Із сіл, що належать до міської ради, садки відвідують 429 дітей. А ще 261 дитина – мешканці області (більшість із Тисменицького району). Таких дітей реєструють тільки у тому разі, якщо хтось з їхніх батьків офіційно працює, сплачуючи податки, в Івано-Франківську.
Ще 35 дітей є переселенцями зі східних областей та Республіки Крим. Щоб отримати місце у садку, всі вони зареєструвалися в електронній черзі і пройшли комісію. Але й тут беруть не всіх, а тільки тих, матері яких працюють або зареєстровані у Центрі зайнятості.
А поза пропускним бар’єром залишилося 407 дітей ясельного віку, 385 – у молодшу групу, 63 – у середню і 61 – у старшу.
Тетяна СОБОЛИК