Сьогодні в актовій залі Прикарпатського університету ім. В.Стефаника відбулася зустріч із Богданом Гаврилишиним ‒ українським, канадським, швейцарським економістом, громадським діячем, меценатом та дійсним членом Римського клубу.
Актова зала була переповнена охочими почути мудрі поради від гостя та взяти участь у діалозі. Богдан Гаврилишин, попри свій поважний вік, жваво орієнтується в сучасних процесах, а особливо в політичних та економічних. Тож і розмову почав із короткого огляду історії України з часів її незалежності. “Золотим літом” називає Гаврилишин літо 1996 року ‒ час прийняття Конституції та поборення інфляції. Згадує також тижні Помаранчевої революції, коли “солдатам дарували квіти, а люди не кричали, а співали: “Разом нас багато”. Наводячи різні приклади та аналізуючи світовий політичний та економічний процеси, Богдан Гаврилишин не забуває відзначити соціальний контекст України: “Україна, на диво, завжди знаходиться в епіцентрі уваги всього світу. А в цінностях ми набагато вищі за цивілізований Захід”.
Основною метою зустрічі було спілкування Гаврилишина з молодою студентською аудиторією. “Якщо ті (колишні партії. – Ред.) не змогли, то вся надія на Вас!” Якщо людина хоче реалізувати свої амбіції, перш за все вона повинна “високо та відважно мріяти”. “Я все починав із мрії”, ‒ виголошував із-за кафедри Богдан Гаврилишин. А прагнення у нього були досить сміливими: “Хочу стати вільною людиною: щоб власний розсуд був головним суддею у тому, що є добром, що злом; що є правдою, а що неправдою”. Дав настанову студентам, яку дали колись йому самому: “Не приймайте жодної догми, а запитуйте себе, чому така догма є”. Іншою мрією було відкриття світу: “Я побував у 70 країнах світу на різних континентах. Змінив долю Аргентини та Австралії”.
Лекція завершилася запитаннями аудиторії. На одне з них про сучасну українську ситуацію Богдан Гаврилишин відповідає так: “В агресії, застосованій до України, є навіть щось добре. Попри те, що Україна ‒ держава поліетнічна, українці стали політично активними, незалежно від етнічного походження, віросповідання та мови”.
Богдан Гаврилишин, відповідаючи на запитання студента, зізнався, що “українське диво” таки станеться. Але для цього потрібно боротися з корупцією, налагодити судову та законодавчу систему та створити умови для внутрішнього інвестування.
Остання фраза гостя прозвучала дуже ствердно: “Україна має цивілізаційну функцію і вона буде цивілізувати світ!”
Наталя Кучерява
21.10.2014