Ігор ГОЛОВЧАК: «Раніше пропозиція штучного запліднення викликала острах, зараз все інакше»

  • Подружня пара хоче дитину, але чомусь не виходить… Таких історій – мільйони. За статистикою, за останніх 20 років кількість звернень до лікаря з приводу безпліддя збільшилася втричі. І тепер з такою проблемою стикається кожна п’ята пара.

    В Івано-Франківську діє Прикарпатський центр репродукції людини МОЗ України.  Ідентичних сучасних державних клінік в Україні лише п’ять. Івано-франківський заклад у переліку найкращих. Про таємницю зачаття та диво народження «дітей з пробірок» розповідає директор Центру Ігор Головчак.

     

    – Попри сучасні технології, які використовують у медицині, проблема безпліддя існує?

    Науковці працюють, використовують нові технології, але проблема безпліддя не зникає. Приблизно 20-25% подружніх пар у репродуктивному віці не можуть зачати дитину. Грубо кажучи, кожна четверта-п’ята пара. До лікарів варто звертатися тоді, коли пара впродовж року не застосовує жодних контрацептивів і жінці не вдається завагітніти. Виділяють чоловіче, жіноче і змішане безпліддя. Якщо вивчати його структуру, то існує 45-50% чоловічого і 50-55% жіночого безпліддя.

    – Чи трапляється так, що хтось із пацієнтів не готовий лікуватися?

    Жінка готова завжди. Людський менталітет такий: нема вагітності – винна жінка, але паралельно потрібно проводити обстеження чоловіка. Думаю, що екологія, радіаційний фон, вживання шкідливої їжі значно впливають на зростання чоловічого безпліддя. Якщо пригадати ситуацію десятирічної давності, то обстежувати пацієнтів-чоловіків було дуже важко, зараз ситуація покращилась.

    – У Центрі діє одразу кілька відділень. Лікування безпліддя також проходить одразу у кілька етапів?

    У нас діє поліклінічне відділення – це прийом первинних хворих і проведення лікування тих, які не потребують стаціонарного перебування. Якщо під час обстеження спеціаліст виявить потребу в стаціонарному лікуванні, пацієнта направляють у відділення оперативної гінекології і реабілітації. Особливість такого лікування – поєднання оперативних і консервативних методів медикаментозного лікування з нетрадиційними. Це, зокрема, голкотерапія, гінекологічний та різні види вакуумного масажу.

    Можемо похвалитися, що на початку року Центр закупив апаратуру, яка широко використовується в Європі. Це обладнання дає нам можливість робити оперативні втручання на достатньо високому рівні. До того ж, наші лікарі проходять стажування за кордоном, беруть участь у різних наукових конференціях. Тобто оперативні втручання ми виконуємо на рівні закордонної клініки, не відрізняємося ні апаратурою, ні методами лікування.

    Додам трохи статистики. За рік фахівці Центру проводять до 700 оперативних втручань в животі – так звану лапароскопію, і 300-400 операцій в порожнині матки – гістероскопію.  Процедура оперативного втручання без розрізу живота є принциповою для нашої клініки, адже ніде в світі лікування безпліддя не проводять шляхом розрізу живота. Це не те, що минуле, це позаминуле століття. Також у цьому відділенні зберігають вагітність. Наша категорія пацієнток перебуває у групі ризику щодо різних ускладнень перебігу вагітності, тому вони потребують додаткового догляду та опіки. 

    Відділення допоміжних репродуктивних технологій – це третій напрямок роботи Центру та  власне той, який найбільше всіх цікавить.

    – Репродуктивні технології – таємниця для всіх?

    Ця таємниця уже трохи розкрилася. Раніше, коли жінці пропонували застосування допоміжних методів репродукції, особливо штучне запліднення, це викликало переляк, острах, боязнь. Зараз усе інакше. Є пацієнти, які приходять і просять провести штучне запліднення.

    У відділенні допоміжних репродуктивних технологій проводять штучну інсемінацію спермою чоловіка, донора, процедуру штучного запліднення і підвид штучного запліднення, який називається ICSI (Процедура проводиться у випадках складного чоловічого безпліддя. Лікарі вибирають один активний сперматозоїд і проводять «примусове» запліднення яйцеклітини дружини – авт.).

  • Ще один важливий позитивний момент: у програмі штучного запліднення лікарі мають можливість провести замороження ембріонів у кріоустановці на будь-який термін. Навіть якщо перша спроба штучного запліднення виявиться неефективною, завдяки замороженим ембріонам можна повторити процедуру запліднення. До нас звертаються пари, які кілька років тому пройшли процедуру штучного запліднення, мають діток та завдяки завбачливо замороженим ембріонам знову намагаються завагітніти, часто вдало.

    – «Діти з пробірки» інші? І чи відрізняється така вагітність від природного зачаття?

    Усі діти народжуються однакові, а вагітність фактично нічим не відрізняється. Варто, однак, визнати, що пацієнтки, які завагітніли внаслідок застосування допоміжних методик, належать до групи ризику щодо виникнення ускладнень, але ми ці випадки не виділяємо як надзвичайні.

    Більша частина наших жінок «при надії» виношують дитину, не перебуваючи у стаціонарі. Тільки в окремих випадках, коли виявляються певні відхилення, пацієнтка перебуває під пильним наглядом лікарів. Нічого особливого в цьому процесі немає, немає особливих ліків, особливого ставлення – це звичайна вагітність, яка завершуються народженням гарних здорових діточок.

    – Ігоре Степановичу, Прикарпатський центр репродукції людини – державна структура…

    Так. Наступного року відзначатимемо 20 років нашої діяльності. Перших два роки діяли як філіал Українського державного  центру діагностики і реабілітації репродуктивної функції людини, у 1995 році нас відділили в окрему структуру під назвою Прикарпатський центр репродукції людини. Упродовж тривалого часу таких державних центрів було лише два: наш і донецький. Тепер такі відкрили в Києві, Одесі та Харкові.

    – Чи можете гідно конкурувати з приватними центрами і в чому ваші переваги?

    Державна клініка – це захист на рівні держави. Ми проводимо постійний моніторинг роботи Центру, триває систематичний контроль професійних навичок лікарів, щоквартально про виконану роботу звітуємо в МОЗ України. Найближчим часом основні показники лікарської роботи та інформацію про діяльність Державного центру можна буде знайти в інтернеті, усі дані зберігатимуться на спеціальному сайті. І тоді кожен пацієнт зможе порівняти результати нашої роботи та зробити висновки про діяльність тієї чи іншої клініки.

    – Центр обслуговує лише західний регіон?

    Як правило, західний, але ми маємо пацієнтів з усіх областей, абсолютно з усіх, в тому числі з Донецької і Луганської. Кожного ранку о 8:00 під відділенням репродуктивних технологій, що на вул. Чорновола, у черзі 20-30 осіб. Я їду на роботу і бачу, що це – наші пацієнти, які щойно прибули київським поїздом. Зазвичай це подружні пари з центральних чи східних областей. І щойно мені з Києва телефонували (телефон у директора Центру впродовж нашої розмови не змовкав – авт.), кажуть, що їдуть до нас, бо почули хороші відгуки та рекомендації. Найкраща реклама – це пацієнти, які вже в нас були і мають позитивний результат.

     

    Розмовляла Ірина ТИМЧИШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!