Після проголошення СРСР курсу на перебудову в травні 1989 р. відбулися значні зміни у міжнародній політиці країн Варшавського договору. Угорщина розібрала укріплення на кордоні з Австрією, громадяни НДР отримали можливість потрапити у ФРН через східноєвропейські країни. Берлінська стіна фактично втратила своє значення. У Східній Німеччині розпочалися масові демонстрації з вимогою надання демократичних свобод.
9 листопада 1989 р. о 19 годині по телебаченню член політбюро правлячої партії НДР Гюнтер Шабовскі оголосив, що з цього моменту громадянам дозволені поїздки на Захід. Сотні тисяч східних німців ринулися до кордону, а з боку Західної Німеччини їх зустрічали тисячі мешканців Західного Берліну.
Упродовж наступних трьох днів Західну Німеччину відвідало 3 млн східних німців.
Стіна іще стояла, але її швидко розібрали на сувеніри, залишивши невеличку частину для музейного комплексу.
За час існування стіни з 1961 року близько 645 чоловік були вбиті або загинули при спробі подолати цю перешкоду. Ще 3 тисячі людей були заарештовані. 215 тисячам східних німців вдалося втекти до Західної Німеччини, заплативши викуп.
Минуло 25 років і в Європі, ймовірно, буде побудована нова стіна на кордоні двох держав – України та Росії. Але ця стіна виконуватиме зовсім іншу функцію – охоронятиме незалежну Українську державу від посягань пропутінської Росії. Але чи зможе світ відгородитися від російського імперіалізму стіною?
9.11.2014