Думки щодо вживання хлібобулочних виробів різняться. Одні вважають, що чим менше ми їмо хліба, тим стрункішими стаємо. Інші, навпаки, з хлібом їдять все, навіть вареники, і при цьому не гладшають. Якщо говорити про правильне харчування, то хліб у раціоні людини має бути на першому місці.
Енергійним, рухливим людям білий хліб не зашкодить. Вони можуть їсти будь-який хліб, бо калорії у них швидко витрачаються. Від солодкої здоби потерпають ті, хто мало рухається і воліє проводити вільний час на дивані перед телевізором з пультом у руці.
Людям, які ведуть малорухливий спосіб життя, краще їсти хліб з роздробленої пшениці та висівок. Наприклад, «Хлібці висівкові», булочки із зернових пластівців «Зернятко», «Підковки з сорбітом» (сорбіт – замінник цукру), житньо-пшеничні сорти хліба: «Алчевський», «Бородінський», «Дарницький», «Пікантний». Ці сорти багаті на вітамін B, крім того, в них менше калорій, ніж в інших.
Впродовж років вчені вселяли у нас страх, що саме хліб спричиняє постійне відчуття втоми, біль у шлунку, здуття і головний біль і що від хліба ми гладшаємо. Тепер виявилося, що на цей корисний продукт кидали тінь несправедливо. Дієтологи стверджують: хліб – цінне джерело вітамінів та мінеральних речовин, тому повністю відмовлятися від нього не варто. Насправді, він не створює проблем із травленням, а розповіді про зростання числа людей з алергією на пшеницю – вигадка. І якщо ви справді хочете схуднути , то замість того, щоб відмовлятися від хліба, краще займіться пробіжкою! Дослідники запевняють: це найкращий спосіб впоратися з підвищеним апетитом.
Основним принципом контрольно-виробничої лабораторії «Івано-Франківського хлібокомбінату» при розробці нових видів хліба є не тільки покращення смакових властивостей готової продукції, а й врахування вподобань тих, хто піклується про своє здоров’я та повноцінне харчування. Вводячи у виробництво нові види хліба, дуже складно знайти принципово нові рецепти і технології, але підприємство продовжує кропітку роботу з оновлення та розширення асортименту продукції з використанням сучасної сировини, яка була б корисною для здоров’я.
Наприклад, високий вміст у хлібі вітамінів групи В активізує біохімічні процеси, підвищує захисні функції організму у боротьбі зі стресом, сприяє поліпшенню роботи шлунку, а вміст мінералів та мікроелементів позитивно впливає на нервову систему, кров’яний тиск, забезпечує захист організму від захворювань серцево-судинної системи та ожиріння.
Дослідники, які вивчають поживні властивості різних продуктів, кажуть, що, відмовившись від хліба, люди добровільно відмовилися від життєво важливих вітамінів і мінералів. Тому зрікатися скибки цього продукту не варто. Втім, слід пам’ятати, що поглинати його без міри також небезпечно.
Ірина ТИМЧИШИН
ДО ТЕМИ:
Шість міфів про хліб
Міф №1: свіжий хліб шкідливий для шлунка
Фахівці кажуть, що це не зовсім так. Якщо у вас нульова кислотність, свіжий шмат хліба буде навіть корисним. Якщо ж маєте захворювання органів травлення, тоді вживайте хліб підсушений чи навіть вчорашньої випічки.
Міф №2: висівковий хліб корисніший, ніж із борошна вищого ґатунку
Пшеничні висівки багаті на вітаміни групи В, магній, калій та клітковину, які в процесі виготовлення борошна вищого ґатунку майже повністю зникають. Через це висівки використовують у лікувальній кулінарії для додавання у борошняні вироби, каші, супи, а також для приготування вітамінного напою – висівкового відвару. Страви з висівками рекомендують хворим на гіпертонію, цукровий діабет, атеросклероз, ожиріння, жовчнокам’яну хворобу.
Міф №3: якщо бажаєте схуднути, їжте чорний хліб
Цілком ймовірно, що це так. Адже пшеничний хліб містить більше білків та крохмалю, ніж житній. Хоча основні характеристики калорійності все ж залежать від якості борошна, з якого виготовляється хліб. Чим вищий ґатунок борошна, тим менше у ньому білків та мінеральних речовин, вітамінів, клітковини, проте більше крохмалю.
Міф №4: хліб з додаванням горіхів та родзинок корисніший за звичайний
Тут можна посперечатися. Хоча горіхи, насіння і сухофрукти корисні, але в загальній масі хліба, який ми з’їдаємо під час сніданку чи обіду, цих інгредієнтів замало для того, аби їх сприймати як джерело необхідних сполук. Тому можна сміливо дозволити собі обирати хліб за смаком.
Міф №5: хліб – джерело вітамінів у дієтичному харчуванні
Хліб, особливо з борошна нижчих сортів, справді багатий на вітаміни групи В, зокрема тіамін. Тому його разом з горохом, яєчними жовтками та свининою включають до раціону при авітамінозі чи гіповітамінозі.
Міф №6: чорний хліб корисніший за білий
Ця думка хибна. Зокрема, пшеничний хліб має більшу пористість, меншу кислотність та легше перетравлюється, ніж житній. До того ж, у шлунково-кишкових дієтах використовується білий хліб. Хоча вчені довели, що в разі вживання саме житнього хліба знижується ризик онкологічних захворювань кишечника, зникають порушення апетиту та розлади травлення. Житній хліб незамінний при діабеті та атеросклерозі. Крім того, науковці доводять, що чорний хліб позитивно впливає на репродуктивну функцію.