Родини загиблих в АТО за тиждень отримають ордери на квартири. Сім’ї колишнього начальника штабу 5-го батальйону територіальної оборони “Прикарпаття”, майора Барана у цьому списку немає.
Історія з відмовою Міноборони визнати, що вдова з неповнолітніми дітьми потребує покращення житлових умов, писана-переписана. Але “Галицький кореспондент” повертається до неї знову, бо захистити родину військовослужбовця від бездушності чиновників високого ешелону беруться ті, що нижче за рангом.
Івано-Франківськ-16
«Мені в адміністрації сказали прийти 25 листопада, і це питання має вирішитись. Або прийде підтвердження з Міністерства оборони про те, що ми потребуємо покращення житлових умов, або… Обіцяв президент, прем’єр-міністр – і толку з того», – скаржиться вдова Юрія Барана Марія.
В Івано-Франківську-16, як іменують Делятинську військову частину, родина майора Барана мешкає десятки років. У триповерховому житловому будинку сім’я проживає у квартирі площею 55 кв. метрів. Жінка працює у дитячому садочку, вдома виховує 16-річного сина-студента та 8-річну доньку.
Начальник штабу 5-го батальйону територіальної оборони «Прикарпаття» Юрій Баран загинув 8 липня. Трапилося це в Амвросіївці під час мінометного обстрілу терористів. Забезпечити квартирами влада Івано-Франківська обіцяла сім’ї воїнів, які загинули в АТО. Родичам загиблого нацгвардійця відомство дало на це дозвіл, сім’ям шести “беркутівців” – також. Лише сім’я військовослужбовця Барана отримала з Міноборони відмову.
Сім кіл бюрократії
З головного квартирно-експлуатаційного управління оборонного відомства на ім’я голови ОДА Олега Гончарука прийшла відповідь про те, що сім’я загиблого Юрія Барана забезпечена постійною трикімнатною квартирою у закритому військовому містечку в селищі Делятин. Відтак на квартирному обліку в Івано-Франківському гарнізоні родина не перебувала, оскільки забезпечена житлом, згідно з нормами.
На підготовку проекту розпорядження Кабінету міністрів про виділення коштів для закупівлі житла Міністерством оборони за відповідним запитом було надано до Мінфіну розрахунки потреби в коштах для закупівлі 28-ми квартир. При цьому потреба в коштах по Івано-Франківській області не надавалася через відсутність на той час загиблих військовослужбовців, які перебували на квартирному обліку у гарнізонах області. Іншими словами, грошей на загиблого героя вони не мають.
Нагадаємо, 5 вересня Івано-Франківська міська рада прийняла рішення сім’ю загиблого майора Барана у складі трьох осіб зарахувати на квартирний облік при виконавчому комітеті міськради. Правомірність такого рішення викликає сумнів, йдеться в офіційному листі-відповіді, оскільки, відповідно до довідки про перевірку житлових умов та виписки з домової книги від 20 жовтня ц.р., сім’я зареєстрована і фактично проживає в отриманій від Міноборони трикімнатній квартирі в Івано-Франківську-16 та вважається забезпеченою житлом.
Таким чином, правової підстави для включення членів сім’ї загиблого майора Барана до списків загиблих військовослужбовців, які підлягають забезпеченню житлом, відповідно до розпорядження КМУ, начальник головного управління Міноборони Я.О. Грузинська не бачить. А відселення сім’ї майора Барана із закритого військового містечка, відповідно до законодавства, може бути здійснене місцевими органами влади.
Подейкують, що причина такого відвертого чиновницького бойкоту потреб сім’ї майора Барана пов’язана з досі не з’ясованою ситуацією довкола вже розформованого 5-го батальйону тероборони «Прикарпаття». Та чим винен той, хто загинув ще 8 липня, не розуміє, певно, жоден прикарпатець. За справу взялася військова прокуратура. Минулого тижня вони вивчали проблему та пообіцяли підтримку.
А тим часом
Вже днями сім’ї військовослужбовців, загиблих в АТО, отримають квартири в Івано-Франківську. Родичі, які отримують житло, кажуть, що чиновники справу тягнули до останнього. То ціни на квартири узгоджували, то на гроші чекали. Кошти на рахунку, а квартири купують в останній момент. Наразі родичам пояснили, що вони власниками не стануть, квартири тимчасово перебуватимуть на балансі міської ради.
Аби не наврочити, жінки своє прізвище не називають. Говорять, що навіть договір купівлі-продажу між виконавчим комітетом та забудовником вже читали. Це 99 відсотків гарантії, що гроші назад не повернуться, але житло вони ще не отримали.
«Вже оформлено сім з восьми квартир, тобто ми знайшли, хто і в кого купляє. Чотири квартири проплачено, на оплату ще двох гроші висять в казначействі», – повідомив перший заступник міського голови Івано-Франківська Зіновій Фітель. Він запевнив, що на всі квартири виділені кошти, їх закупить виконком міськради. На закупівлю квартир для сімей військовозобов’язаних, які загинули в АТО, Івано-Франківськ отримав 2,8 млн. гривень. Вартість одного квадратного метра становить 6168 гривень.
«Приватизувати квартиру, де живемо, ми не можемо. У випадку реорганізації частини чи відселення я з дітьми залишаюсь на вулиці. Що ті чиновники роблять, навіть армію кинули на волонтерів! Я не знаю, за яку країну, за яку владу народ воює. Дивлюся на портрет і питаю: за що ти, чоловіче, загинув? Не знаю. Але то моя думка, а не його», – каже вдова Юрія Барана, і після цих слів на її очі навертаються сльози.
Марія Баран чекає 25 листопада. У вирішенні квартирного питання родині загиблого майора обіцяє допомогти місцева влада. Її представники запевнили, що вже в середу, 19 листопада, виконком прийме рішення про виділення з резервного фонду міста половини коштів на закупівлю квартири. Другу половину суми шукатимуть в обласній казні. Це питання вирішуватимуть на найближчій сесії обласної ради.
Ірина ТИМЧИШИН
Наступного дня, після здачі статті до друку, на засіданні виконкому розглянули питання про те, щоб виділити кошти на закупівлю квартири. Детальніше –
У Франківську за кошти міста та області куплять квартиру для сім’ї загиблого в АТО Юрія Барана