Є безліч варіантів хліба, вибрати найкращий досить важко. Адже хочеться, щоб він був смачний та корисний і водночас легкий та ситний.
Залежно від виду борошна, яке використовується для приготування тіста, хліб поділяється на житній, пшеничний, житньо-пшеничний і пшенично-житній; залежно від способу випікання — на формовий і подовий; від рецептури — на простий і поліпшений.
Щоб зрозуміти, який на прилавку хліб, потрібно дивитись, як він пропечений, якої форми, чи достатньо підійшов. Правильний хліб має бути красивий, з рум’яною, добре пропеченою скоринкою. Наприклад, у пшеничного хліба скоринка має бути золотавого кольору.
А ще при виборі хліба є один секрет. Треба прикласти буханець до вуха і легенько натиснути. Якщо хліб «співає», тобто красиво і голосно хрумтить, це означає, що він хороший і свіжий. Після натискання вм’ятина буквально за кілька секунд має повернутися на місце.
Різновиди хліба
Якщо ви дуже любите білий пшеничний хліб і не можете собі в ньому відмовити, то вибирайте такі сорти хліба з пшеничного борошна, які містять зерна гречки, вівса, проса, насіння соняшнику та льону і всілякі добавки.
Зокрема, «Івано-Франківський хлібокомбінат» випікає хліб “Луцький подовий” та “Звичайний формовий” і плетені красені-калачі “Миколаївський” та “Гуцульський”. Окрім крохмалю і калорій, такі хліби містять клітковину, деякі вітаміни, залізо, білки, а також кислоту, яка знижує вміст холестерину в крові.
Не те, щоб надто корисні, втім, не менш смачні “Батон” та “Хала пересипська”, здобна косичка, – у фаворі іванофранківців. І хоча пекарі зараховують ці сорти до булочних виробів, городяни залюбки споживають їх як хліб.
Купуючи білий хліб, краще вибирати сорти з борошна грубого помелу. У ньому зберігається набагато більше корисної клітковини, яка поліпшує процес травлення, зменшує калорійність буханця, сприяє виведенню зайвого холестерину і нормалізує кількість цукру в крові.
У рецептуру поліпшених видів хліба з житнього борошна входить солод, патока, молочна сироватка, прянощі. Найбільш поширеними різновидами такого хліба є житній і житній заварний. Такий продукт сприяє більш швидкому виведенню канцерогенів та інших шкідливих продуктів обміну речовин з організму. І, порівняно з білим хлібом, він містить набагато менше калорій. Хліб із житнього борошна грубого помелу чудово підходить для дієтичного харчування, він також корисний і при цукровому діабеті, ожирінні та малокрів’ї. Правда, такий буханець не підійде тим, хто страждає через підвищену кислотність (спеціально для таких людей існують сорти хліба, виготовлені з суміші житнього та пшеничного борошна).
У хлібі з житньо-пшеничного борошна переважає житня складова. За рецептурою він поділяється на простий і покращений. Серед простих – улюблені багатьма “Дарницький” та “Алчевський формовий”. До поліпшених видів хліба з житньо-пшеничного борошна належать “Бородінський”, заварний житньо-пшеничний, хліб з кмином. Для гурманів є “Пікантний” з горішками та родзинками. До прикладу, в рецептуру одного з популярних видів хліба – “Бородінського” – входять цукор, патока, коріандр, кмин або аніс. Тісто готують заварним способом. Колір м’якушки і скоринки “Бородінського” – темно-коричневий.
Хлібці висівкові вже давно розрекламовані серед прихильників здорового харчування. Висівки є дуже корисними для здоров’я, в них міститься клітковина, вітаміни та цінні білки. Крім того, завдяки їм зміцнюється імунітет, з організму виводяться алергени і токсини. У хлібі з висівками міститься досить багато нікотинової кислоти, яка дуже добре захищає організм від розвитку шлунково-кишкових захворювань і надмірної ваги. І це далеко не всі його плюси.
Ірина ТИМЧИШИН
Цікаві факти про хліб
Слово «хліб» має давньогрецьке коріння. Античні жителі випікали хліб у спеціальному глиняному посуді «клібанос», який разом з грецькими мандрівниками перекочував в Європу. Згодом слово зазнало змін, перетворилося на «хлайф» і означало вже не тільки посуд для випікання, але і його вміст. Так, в старонімецькій мові збереглося слово «хлайб», в естонській – «лейб», а в українській – «хліб».
Наполеон став автором хлібного бренду
Під час прусської кампанії, після одного з боїв великий полководець вирішив винагородити свого коня за стійкість на ратному полі – дати шматочок хліба. Наполеон голосно скомандував: «Pain pour Nicole!» («Хліба для Ніколь!»). Французька мова погано сприймалася німецьким вухом, тому присутнім почулося «пумпернікель». З тих пір в Німеччині так називають хліб з грубо перемеленого житнього борошна і цільних зерен жита.
Чому саме сандвіч?
У 16-му столітті жив Джон Монтегю, IV граф Сандвіцький, який був завзятим картярем. Гра його настільки захоплювала, що він не міг перерватися навіть на обід, просив свого слугу відрізати скибку смаженого хліба і покласти на нього шматок м’яса. З часом інші гравці теж перейняли звичку графа і просили: «Мені те ж, що й Сандвіч». Кулінарний винахід вийшов за межі кола азартних ігор і нині існує в найрізноманітніших варіантах.
Дев’ять кілометрів здобного задоволення
Найбільша буханка хліба була випечена в 1995 році в Акапулько (Мексика). Довжина виробу склала 9 км. Це досягнення було навіть внесено в Книгу рекордів Гіннеса. На жаль, невідомо, скільки борошна, масла, яєць та інших інгредієнтів пішло на створення гігантського шедевра.
Хлібні гроші
У 20-х роках минулого століття в Росії вибухнула продовольча криза, яка спричинила небачену інфляцію. Гроші остаточно знецінилися, а от хліб, без якого не можна обійтися, в обігу був завжди, тому уряд випустив чеки. Один чек прирівняли до одного пуда хліба. Така «грошова одиниця» допомогла вижити під час голоду багатьом людям.