З 1 січня 2011 року розмір плати, яку вносять батьки за одне відвідування дитиною дошкільної групи івано-франківського дитсадка, складає 8 гривень за день, ясельної – 5,25. Ця плата йде на харчування. Батьки оплачують 50%, решту покриває міський бюджет. Наразі управління освіти і науки ініціює підняття оплати за харчування.
Станом на 15 листопада в Івано-Франківську дошкільні навчальні заклади (ДНЗ) відвідують понад 8000 дітей. Постановою КМУ №1243 визначено пільги, якими в Івано-Франківську користуються 1137 дітей (14,8%), з них звільнені від оплати за харчування на 100% 472 дитини, на 50% – 630 дітей, частково звільнені (оплата 7 гривень) – 35 дітей. Місто надає пільги і для двійнят: якщо вони відвідують одну групу в садочку, то їхні батьки сплачують лише половину суми.
Планово-економічний відділ і група батьківської плати у бухгалтерії управління освіти і науки, керуючись Постановою КМУ «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» та Ціновою довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати, розраховують вартість харчування для однієї дитини на день.
«Ми можемо залишити попередню вартість. Проте тоді у батьків виникне логічне запитання: «А що ж за цю ціну наші діти їдять?» – каже Наталія Микула, начальник міського управління освіти і науки. – Адже ми не можемо закупити за ці самі гроші таку ж норму продуктів, як у 2011 році. Аби дотримуватися норм харчування, ми вирахували оптимальну ціну. Харчування коштує 16 гривень, ми пропонуємо збільшити до 20. При цьому батьківська плата становитиме 10 гривень. Нас можуть критикувати, проте я сумніваюся, що мама може дати своїй дитині різні сніданок, обід і вечерю за 10 гривень».
Громадська рада при управлінні в особі її голови Василя Стефанишина не заперечує проти збільшення вартості харчування у дитсадочках на дві гривні. Але цього замало. Це питання буде слухатись на засіданні виконавчого комітету, а потім – на сесії Івано-Франківської міської ради.
Слід зауважити, що проблемою організації харчування у дитсадках є те, що діти отримують продукти за результатами тендеру. Продукти мають закуповуватись за найнижчою ціною. А те, що найдешевше, не завжди найякісніше…
Крім того, є проблеми з оплатою підприємцям, які постачають продукти харчування для дітей. Станом на 30 листопада 2014 року заборгованість по розрахунку з підприємцями за постачання продуктів становила 1 мільйон 200 тисяч гривень. Щоправда, вже 1 грудня фінансове управління міської ради профінансувало 500 тисяч, зменшивши борг.
Серед мам Івано-Франківська немає однозначної думки з цього приводу. Хтось підтримує ідею підвищення вартості харчування, бо розуміє, що ціни зросли, та переживає за своє чадо. А хтось не вірить у те, що після підвищення ціни зросте і якість.
Проте є й альтернативні думки, які заслуговують на увагу. Мар’яна Вершиніна, голова громадської організації «Мами Прикарпаття», обурена, що батьки не мають жодного доступу чи впливу на процес постачання продуктів. «Якщо просто підняти ціну, питання не вирішиться, – вважає вона. – Це може викликати обурення у батьків, оскільки заробітну плату нікому не збільшували. Мені батьки неодноразово скаржились на постачальників. А от в управління освіти чомусь ніхто не скаржиться. Цікаво, чому? Загалом, я за підняття ціни, але у тому випадку, коли представника від громади включать до складу тендерного комітету. Також потрібно створити комісію з контролю за дотриманням умов договорів, які підписані з постачальниками».
Варто зазначити, що батьки мають право контролювати, чим годують у садочку їхніх дітей. Аби зайти на кухню, потрібна лише санітарна книжка.
Микола ГУРАК