Міський голова Калуша Ігор Насалик виборов мандат народного депутата і склав свої повноваження. Згідно з законом, його повноваження мав би виконувати секретар міської ради Олександр Челядин. Утім, всі найважливіші функції управління містом передали заступнику міського голови Ігорю Матвійчуку.
Закон “Про місцеве самоврядування” гласить: у разі звільнення з посади міського голови у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень, повноваження здійснює секретар ради — до моменту початку повноважень голови, обраного на позачергових виборах, або до дня відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Тимчасовим головою у місті мав би стати секретар міської ради Олександр Челядин. Проте депутати вирішили “скреативити” – обов’язки міського голови вони розполовинили, заступнику міського голови Ігорю Матвійчуку передали господарські та управлінські функції. Рішенням сесії міськради повноваження міського голови, виборчої особи, фактично передали його заступнику, призначеній особі.
Згідно з цим рішенням, ухваленим 18 листопада, Матвійчук мав би виносити на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та виконкому, організовувати роботу виконкому та головувати на засіданнях, стати розпорядником бюджетних коштів, відповідати за призначення та звільнення керівників відділів чи комунальних підприємств. А ще його наділили правом першого підпису фінансових документів з проставлянням гербової печатки виконкому.
Натомість Олександр Челядин до наступних виборів, згідно з рішенням сесії, мав би керувати апаратом ради, організацією роботи міської ради, скликати сесії та головувати на них, а ще відповідати за підготовку та проведення референдумів і виборів. Серед нових повноважень Челядин матиме право вето рішень міськради. За відповідне рішення проголосували майже всі міські обранці, троє – утрималися, один – проти.
“Я вважаю, що в Калуші відбувається узурпація влади, законсервування феодалізму в місті”, – обурюється екс-депутат міської ради, активний громадський діяч Володимир Іваницький. Він переконаний, що сесія власним рішенням перебільшила свої повноваження, не може рада місцевого рівня переписувати закон. “Це перевищення власної компетенції, бо рада діє відповідно до ст. 26 в межах своєї компетенції, тому що, згідно з законом, є повноваження і є посадові обов’язки. В нас закони пишуть кожен, хто хоче, і повноваженнями в місті наділяють “смотрящих”, а не вибраних громадою осіб”, – обурюється Іваницький.
Реакція на відповідне рішення Калуської міськради не забарилася. Минулого тижня Народна рада Калущини підготувала та подала відповідне звернення у прокуратуру, аби вона вивчила це рішення та дала висновок.
КОМЕНТАРІ:
Олександр ЧЕЛЯДИН, в.о. міського голови:
– Після того, як міський голова пішов, треба було негайно приймати рішення. В нас була домовленість, що ту ношу, яку міг нести Насалик, не кожному дано нести. Ми порадилися, і в статуті калуської громади виписано, що в разі відсутності голови можна поділити владу виконавчу і представницьку між секретарем ради і першим заступником, – в нас так передбачено і цим шляхом ми пішли.
Закон передбачає, що виконує ці обов’язки секретар ради, я в будь-якому випадку несу відповідальність за все, просто на певний період, до нового року, ми поділили речі, які стосуються виконавчої роботи. До цих пір Матвійчук ніс на своїх плечах всю комуналку і економіку, і зараз все міняти важко, тому ми на цей період вирішили поділитися владою. Це перехідний період, і він необхідний для того, аби місто нормально функціонувало. Закон не порушено, як я відповідав, так і буду. В мене вже вироблений підпис в казначейство, я буду відповідати за кадрові питання.
Відповідні комітети у Верховній Раді вже надали певні рекомендації, і ми їх використаємо для того, щоб підточити це рішення, а так все нормально. Відповідає за все секретар ради Челядин. Я не бачу в тому ніякого гріха, ніякого перевороту. Дехто мріє про владу, як про дівчину – обійняти і нікому не віддати, а я ділюся.
Олег НИЖНИК, депутат міськради:
– Я голосував проти такого рішення, вважаю, що ділити повноваження міського голови, які прописані в законі, не можна. Передавати повноваження чи обов’язки міського голови будь-кому – це прецедент, і створювати такі прецеденти недоцільно. Челядин свої повноваження делегував іншій людині і відмовився від обов’язків міського голови. Вважаю, що в законі чітко записано, хто виконує обов’язки міського голови, коли з тих чи інших причин останній складає свої повноваження, тому вигадувати і ділити повноваження міського голови вважаю протизаконним.
Якщо під впливом різних обставин секретар міської ради не може чи не хоче виконувати обов’язки, надані йому законом, щодо заміни міського голови, і в законі цього не пише, то пристосовувати його до своїх потреб я вважаю недоцільним. В місті і так вся влада, законодавча і виконавча, зосереджена в руках Української партії.
Іван ЛЯХОВИЧ, депутат міськради:
– Я утримався через те, що мав застереження щодо самої процедури прийняття цього рішення. Тому що проект рішення депутати побачили безпосередньо перед самим пленарним засіданням. Я член правової комісії, і це питання розглядалося на засіданні правової комісії, яке відбулося за годину до сесії. Вивчити питання я не мав можливості, не те, що ті, хто його побачив перед представленням.
Коли вчитався в сам проект рішення, це викликало в мене осторогу. Бо проект рішення – про розподіл обов’язків, а в законі “Про місцеве самоврядування”, коли йдеться про повноваження міського голови, аж ніяк не йдеться про обов’язки, а суто про повноваження. Зрештою в ст. 42 йдеться про те, що якщо міський голова з тих чи інших причин припиняє свої повноваження, то саме ці повноваження виконує секретар відповідної ради. Тобто про обов’язки не йдеться, мовиться суто про повноваження.
У мене викликало питання, до прикладу: видавати розпорядження, яке видає міський голова, – це обов’язок чи це повноваження? Як на мене, це повноваження, але це повноваження вписали в проекті рішення в обов’язки першому заступнику міського голови. Я не маю упередження щодо особи першого заступника, але, як на мене, рішення не є законним.
У нас є більшість від однієї політичної сили, певно, вони не дуже обговорюють ті чи інші рішення, тому голосують за те, що їм подають зверху. Я дуже сумніваюся, що це було рішення депутатів. Цей проект був запропонований, швидше за все, колишнім міським головою.
Ірина ТИМЧИШИН