«Відсутність системного підходу до розвитку національного книговидання та переважно декларативні ініціативи призвели у підсумку до ситуації, коли українська книга на межі виживання. Наслідки цього, зокрема, у ціннісному аспекті, що красномовно спостерігаємо сьогодні в масштабах країни. Лише останнім часом прослідковуються окремі намагання змінити стан справ у галузі», – відзначив Ігор Дебенко, директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю ОДА.
Свідченням таких “окремих намагань” можна вважати зареєстрований у парламенті законопроект №1316 «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки вітчизняної видавничої діяльності)», у якому пропонується звільнити від оподаткування видавництва, видавничі організації, підприємства поліграфії, розповсюджувачів книжкової продукції. Крім того, 2 листопада набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про видавничу справу», який серед іншого скасовує реєстраційний збір за внесення до Державного реєстру видавців, виробників і розповсюджувачів видавничої продукції.
«Безумовно, це лише перші кроки. За час діяльності робочої групи нами було напрацьовано та направлено у вищі органи державної влади цілий ряд пропозицій щодо розвитку вітчизняного книговидання. Подекуди досі очікуємо на відповідь… Куди більші можливості для реалізації маємо на регіональному рівні. Саме зараз розпочинаємо працювати над новою програмою розвитку книговидання в області, термін дії якої закінчується у 2015 році. Тож сподіваємось на діалог, активність та предметні пропозиції громадськості, видавців, книгорозповсюджувачів та письменників», – зауважив чиновник.
Яскравим прикладом такої співпраці стало проведення на теренах області благодійно-просвітницької акції «Книжкові мости єднають серця», ініційованої департаментом інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю. У рамках акції зібрано та відправлено в бібліотеки Луганської та Донецької областей понад 9 тис. українських книжок. Також на регіональному рівні презентувалася сучасна українська книжкова продукція місцевих видавництв та авторів у рамках акції «Сторінками української книги», яка відбулася у фортечній галереї “Бастіон” у День української мови та писемності.
У 2015 році, як було відзначено на засіданні, облдержадміністрація планує зініціювати нові акції та заходи на підтримку книговидання, сприяти популяризації сучасної української книги та читанню в області.
Однією з таких акцій, за словами голови Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євгена Барана, могло б стати проведення в області фестивалю української прози «Київська Русь».
Учасники засідання підтримали також ідею видавничо-літературного свята в рамках відзначення дня міста Івано-Франківська. Окрім того, з нагоди VІ сесії Патріаршого Собору УГКЦ в області планується презентація сучасної духовної літератури.
«Проведення заходів такого характеру, як сподіваємось, не лише стане хорошою промоцією сучасної української літератури, викличе чималий інтерес у громадськості, але й сприятиме розвитку місцевих видавництв та книгорозповсюджувачів», – зауважив Ігор Дебенко.
18.12.2014