Тараса Шевченка “в гуморі” показали у Національному музеї Гуцульщини

  • У музеї презентували яскраво ілюстроване подарункове видання “Наш усміхнений батько Тарас (Тарас Шевченко в гуморі, сатирі, пародії, карикатурі, шаржі)”.

    Це перше такого плану видання в Україні. Упорядкував його письменник-гуморист Микола Савчук. У книзі автор поєднав унікальні зразки смішної писаної й мальованої шевченкіани від 1840-их до 2010-их рр. Основою книжки є матеріал, який Микола Савчук збирав упродовж п’яти років у архівах і наукових бібліотеках, а також окремі надбання з приватної колекції автора.   

     

    Як зазначив письменник, до такого видання його спонукало насамперед бажання показати світлі й веселі моменти в житті Кобзаря, адже назагал ми знаємо тільки про важкі й подекуди трагічні сторінки його біографії. Тарас Шевченко любив і знав гумор, мав талант співака-пародиста, умів розповідати анекдоти. Тож і в творчості Кобзар використовував іронію, сарказм і пародійні елементи. Відомі також два автошаржі, або, як називав їх поет, самосміхи. Їх та п’ять прижиттєвих шаржів на Тараса Шевченка подає упорядник у виданні поряд зі спогадами сучасників.   

     

    Шевченкова творча спадщина була життєдайною криницею для багатьох поколінь літературознавців, видавців, драматургів, художників, письменників-гумористів і сатириків. З-поміж них – знані митці Фотій Красицький, Анатолій Петрицький, Володимир Різниченко, Ярослав Пстрак, Осип Сорохтей, Едвард Козак, Анатолій Василенко та відомі українські поети Дмитро Білоус і Павло Глазовий, які написали найбільше гуморесок на тему шевченкіани. Цікавою є й обкладинка, на якій художник Ігор Бежук зобразив уявний портрет усміхненого Тараса Шевченка.    

     

    Під час літературного заходу книжка Миколи Савчука отримала чимало схвальних відгуків від директора музею Ярослави Ткачук, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Михайла Андрусяка, голови коломийської «Просвіти» Василя Глаголюка, заступника міського голови Ігоря Граділя, священика Івана Рибарука з Криворівні та митця Василя Андрушка.   

  •  

    Презентацією найновішого видання шевченкіани, що побачило світ у коломийському видавництві «Вік», музей завершив відзначення 200-літнього ювілею Кобзаря. Цього ж дня музейники завершили акцію, під час якої всі охочі мали можливість висловитися з приводу теперішніх подій в Україні та написати побажання українським воїнам шрифтом, який відтворює почерк Тараса Шевченка.

     

    18.12.2014

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!