Серед релігійних свят особливим є день Святого Миколая – опікуна воїнів, подорожуючих, студентів, моряків та лучників.
В Україні цей святий вважається покровителем та заступником дітей, – передає “Еспресо.TV“.
За традицією, у ніч з 18 на 19 грудня діти очікують на подарунки від Святого Миколая і зранку знаходять їх під подушками, нечемні ж отримують різки.
У світі Святий Миколай відомий під різними іменами: Міклаш, Йолопукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас.
Святий Миколай – єпископ у Лікії, також відомий як Миколай Чудотворець за численні чуда. Народився Миколай у Малій Азії в місті Патарі наприкінці ІІІ століття у сім’ї багатих та віруючих християн. Миколая охрестили невдовзі після народження, що не було звичним у тодішні часи. З дитинства Миколай відзначався побожністю та співчуттям до знедолених та бідняків. Будучи юнаком, Миколай переселяється до Міри, де єпископ висвячує його на священика.
Після смерті батьків Миколай отримує спадок, який роздає впродовж тривалого часу бідним. Усе життя Миколай присвятив справі милосердя для душі і тіла. Тому, як пише у книзі “Пізнай свій обряд” о. Ю. Катрій, ще за життя його називали “батьком сиріт, вдів і бідних”.
Миколаю приписують руйнування язичницьких храмів, зокрема храму Артеміди. Також вважається, що Миколай брав участь у першому вселенському Соборі у Нікеї 325 року.
Упокоївся святий Миколай 6 грудня 345 року.
22 (9) травня святкується перенесення мощів Святого Миколая з Міри до міста Барі (Італія). На честь святителя Миколая там побудували храм, який освятив Папа Урбан ІІ. На освяченні гробниці святого Миколая були присутні члени делегації Київської православної митрополії з благословення Митрополита Київського і Всієї Руси Івана ІІІ.
На українські землі культ Святого Миколая прийшов разом із християнством. У дев’ятому правилі уставу київського митрополита Георгія (1072) згадується, що в день пам’яті Святого Миколая відбувалося причастя. На українських землях зведено багато храмів на честь святого. Відомі й чудотворні ікони з ликом Миколая.
У сучасній Україні це свято найбільше чекають діти. На Західній Україні встановилася традиція написання дітьми листа, де перечислюються бажані подарунки. Свято має й виховну функцію, адже для того, щоб отримати бажані подарунки, дитина впродовж року повинна бути слухняною.
19.12.2014