В Україні є низка організацій, які на цілком законних підставах можуть підслуховувати телефонні розмови.
Існує одразу кілька структур, які можуть проводити прослуховування законно. Відповідні структури діють при УМВС, СБУ, прикордонній службі, управлінні державної охорони, податкової служби, установах державного департаменту з питань виконання покарань.
Коли не можна, але дуже хочеться
Згідно зі статтею 31 Конституції України, «кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинам чи встановити істину при розслідуванні кримінальної справи, якщо іншим способом отримати інформацію неможливо».
Право проводити оперативно-розшукові заходи, прослуховуючи телефонні розмови, надається відповідно до законів «Про міліцію» (ст. 10) та «Про Службу безпеки України» (ст.25, п.8). Для прослуховування телефонних розмов має бути передумова – особа, котру «слухатимуть», повинна, на думку працівників оперативних підрозділів, володіти достатньою кількістю інформації про злочини.
Наразі статистику про зменшення чи збільшення кількості контрольованих телефонних розмов в СБУ не наводять. «Цифру та динаміку назвати не можемо, однак логіка є такою: коли оперативним шляхом з’ясовано, що людина чи група осіб готується здійснити чи здійснює кримінальне правопорушення, або якщо отримані дані про розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав, то в інтересах безпеки громадян для викриття злочинної діяльності уповноважені служби порушують клопотання про отримання дозволу на прослуховування», – пояснює керівник прес-служби обласного управління СБУ Марія Римар.
Також прослуховування телефонів може здійснюватися за запитами уповноважених органів про перевірку осіб, яких допускатимуть до державної, військової та службової таємниці, і при необхідності в отриманні розвідувальної інформації в інтересах безпеки суспільства та держави. «Спецтехніку, яку використовують для прослуховування, технічно неможливо використати несанкціоновано», – запевняють в СБУ.
Щоправда, поняття достатності інформації та інтересів безпеки суспільства і держави в законі чітко не окреслені. Тож їх може трактувати хто як хоче.
Для законного прослуховування телефону потрібен дозвіл. Після погодження з прокуратурою санкцію на це дає слідчий суддя. Які номери телефонів записано у судовому позові, знає лише обмежена кількість осіб. Тобто, якщо в списку телефонних номерів з’явиться «додатковий», про це не дізнається ніхто. Відтак за домовленістю із слідчим у подання гіпотетично можна включити ще один-два «потрібних» номери для прослуховування. Для цього ту чи іншу людину достатньо зробити фігурантом оперативно-розшукової справи, за якою вона може проходити хоча б як… свідок.
Така практика у доволі спокійному Івано-Франківську використовується рідко, зазначає наш інформатор. Клондайком для таких справ є міста, де діють потужні фінансові структури, – за те, щоб дізнатися плани конкурентів, бізнесмени готові платити немалі гроші. Втім, і на Прикарпатті водяться такі «вухаті» грішники.
Телефон або життя
Упродовж останніх півроку мобільний у кишені може не лише виказати таємниці, він може забрати життя.
Займаєшся своїми справами – можеш вільно користуватися телефоном, виїжджаєш на завдання – телефон залишаєш включеним на базі. Правила техніки безпеки колись добровольчого батальйону, а нині полку особливого призначення «Азов» прості: через телефон правоохоронці спілкуються лише з родичами. А на базі мобільний залишають для того, аби той, хто відслідковує військових, бачив, що людина не покидає територію базування, – це так званий маскувальний прийом.
Щоб убезпечити себе від зайвої інформації, добровольці «Азова» телефонних номерів один одного не знають, на мобільний командира дзвонять у крайньому випадку, для зв’язку між собою використовують рацію. «Це захищений канал зв’язку, тому її важко прослухати, а сигнал мобільного проходить через супутник, перехопити його іншим пошуковим пристроєм можна запросто. Будь-який зв’язок вдається перехопити, один довше, інший швидше, це так, як замок зламати можна кожен. А в рації різні канали, частоти, вони мають бути уніфіковані і диференційовані. Командири одним каналом спілкуються, а ми іншим. Але це вже також військова таємниця», – пояснює боєць «Азова».
Доброволець каже, що з випадками прослуховування телефонів стикалися майже у всіх серйозних бойових зіткненнях. Іловайськ – не виняток. Спершу бойовики засікали сигнал мобільного, а потім по тому місцю працювала артилерія.
«Мобільний телефон можна прослуховувати, навіть якщо він неробочий, він працює як ретранслятор звуку. Існує лиш одне «але». У такому випадку його треба дуже довго налаштовувати, для того щоб до нього підключитися. Треба знати номер абонента, вичислити номер самого мобільного апарата, розкодовувати і перекодовувати звук», – розповідає «азовець», зазначаючи, що таку складну процедуру в домашніх умовах зробити нереально. Щоб вичислити телефонний апарат, який потрібно прослухати, слід витратити багато часу та використати дорогу апаратуру. Прослуховування може бути активоване в будь-який момент, а користувач телефону не може самостійно виявити факт прослуховування – воно відбувається потайки.
Таємниця в павутині
Згідно із законодавством, оператор мобільного зв’язку, щоб отримати ліцензію, має обов’язково встановити обладнання для прослуховування. Відповідно до Закону України «Про телекомунікації», оператори зв’язку зобов’язані за свій кошт закуповувати обладнання для підключення спецслужб до лінії зв’язку. Наразі, коли спецслужба отримує дозвіл на прослуховування, її співробітник має показати цей дозвіл співробітнику компанії зв’язку і лише потім може отримати доступ до каналу.
Конституція України, як вже було сказано, гарантує нам таємницю телефонних розмов. Прослуховування мобільних телефонів є порушенням 163-ї статті Кримінального кодексу України. Якщо такі дії вчиняє службова особа, та ще й з використанням спеціальних засобів для негласного зняття інформації, це карається позбавленням волі на термін від трьох до семи років.
Попри, здавалось би, хороше законодавство, українські реалії далекі від його виконання. Але дотримання простих заходів безпеки може значно ускладнити зловмисникам доступ до ваших розмов.
Можливість прослуховувати телефони є не тільки у спецслужб. Існують спеціальні шпигунські програми, здатні записувати телефонні розмови та перехоплювати смс-повідомлення, а потім відправляти їх на потрібну адресу. Вони також можуть копіювати номери зі списку контактів, передавати дані про місце перебування телефону і навіть давати можливість іншій людині чути все, що відбувається навколо телефону. Таким чином, шпигунська програма перетворює ваш телефон у справжній «жучок».
Щоб убезпечити телефон від таких проникнень, існує багато спеціальних пристроїв і програм, однак найпростіша порада – просто вимикати вай-фай і bluetooth, коли вони вам не потрібні, та не зберігати на телефоні важливої інформації. Ще краще – обов’язково встановити на телефон антивірусне програмне забезпечення, що перешкоджатиме активації шкідливих програм.
Чи часто ви бачите в кав’ярнях людей із ноутбуками?.. Можливо, хтось із них намагається зламати пароль bluetooth на вашому смартфоні, щойно ви зайшли до кафе. Чотиризначний код – мізерна перепона для фахівця. Надійніше, звісно, взагалі відмовитися від смартфонів на користь звичайних дешевих мобільних. Утім, ані це, ані будь-які інші засоби безпеки не можуть гарантувати стовідсоткової приватності. Якщо комусь дуже знадобляться ваші дані чи зміст телефонних розмов, їх зможуть дістати навіть із найзахищенішого апарата. Питання лише в ціні.
В Україні наразі практично відсутній будь-який ефективний демократичний контроль за СБУ, включно з парламентським контролем. Тому сподіватися, що таке відомство не буде порушувати права людини при організації та проведені прослуховування, дуже наївно. Адже війна ведеться не лише на сході України. Гіпотетично ворожі диверсійні групи можуть зринути у будь-якому кутку нашої держави. І задля збереження безпеки громадян, спецслужбам треба бути пильними. А тому на потенційне зловживання прослуховуванням мобільних телефонів вони сьогодні навіть можуть отримати індульгенцію.
Галина НЕСТЕРЕНКО
Деякі ознаки того, що ваш телефон прослуховують:
1. Якщо телефон залишається теплим в той час, коли ви ним не користуєтесь, значить його використовує хтось інший. Підвищена температура акумулятора – це показник інтенсивної роботи телефону. У спокої він охолоджується.
2. Якщо ви раптом помітили, що телефон почав розряджатися швидше, ніж розряджався звичайно, це теж симптом прослуховування. При ньому телефон втрачає заряд так само швидко, як при активному використанні.
3. Якщо, вимикаючи телефон, ви помічаєте, що зробити це вдається не відразу (довго горить підсвічування або телефон взагалі не хоче вимикатися), це привід для тривоги. Правда, такі прояви можуть пояснюватися і збоями в апаратному або програмному забезпеченні.
4. Якщо ви помічаєте, що на телефон без вашого відома встановилися якісь додатки або що у нього часто в спокої спалахує екран, або що він може мимовільно відключитися – це може відбуватися через перешкоди при передачі даних або через те, що телефоном керують на відстані.
5. Ще одна ознака прослуховування телефону – фоновий шум (клацання, шерех, луна) під час розмови.
6. Якщо ви використовуєте телефон поруч із ввімкненим комп’ютером або телевізором, він буде створювати перешкоди. Це нормально. Але якщо телефон просто лежить поруч з вами, а перешкоди все одно йдуть – це теж може бути сигналом, що вас «слухають».
Звичайно, всі проблеми, описані вище, можуть пояснюватися і різними збоями в роботі телефону. Але якщо спостерігається одразу кілька таких ознак, краще бути насторожі. Варто звернутися за допомогою, перевірити телефон і встановлені на ньому програми. Це можуть зробити фахівці, вони вашому телефону поставлять точний «діагноз».