Міжнародний договір про торгівлю зброєю, який має регулювати галузь із оборотом в $ 85 млрд і запобігти потраплянню зброї до рук злочинців й порушників прав людини, набуває чинності 24 грудня.
Прихильники договору вітали вступ договору в силу, нарікаючи, що це не відбулося раніше. Вони відзначають, що договір, підписаний США в 2013 році, вимагає від експортерів зброї у всьому світі дотримуватися більш жорстких критеріїв, порівняно з тими, що застосовують США та інші західні демократії, – передає “Еспресо.TV” з посиланням на “Голос Америки”.
“Якщо договір буде активно застосовуватися, він здатний врятувати життя багатьох людей і пропонує вкрай необхідні заходи захисту вразливих мирних жителів у всьому світі”, – говорить директор лобістської організації “Control Arms” (“Контроль над озброєннями”) Анна Макдональд.
Договір підписали 130 країн, 60 із них ратифікували його. Для набуття чинності була необхідна ратифікація 50 учасниками.
Провідний експортер зброї у світі, Сполучені Штати, підписали договір про торгівлю зброєю у вересні 2013 року, але до цього моменту він не ратифікований Сенатом. Національна стрілецька асоціація США, яка представляє американське збройне лобі, виступає проти ратифікації, хоча документ регулює тільки експорт зброї, а не його внутрішні продажі.
Такі великі виробники зброї, як Росія, Китай, Індія і Пакистан не підписали договір.
Серед провідних експортерів зброї, які підписали і ратифікували його, – Велика Британія, Франція і Німеччина.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун у вівторок виступив із заявою, в якій зазначив важливість продовження роботи з залучення всіх країн, особливо великих експортерів та імпортерів зброї, до участі в договорі.
“Я закликаю всі держави, які ще не зробили це, приєднатися до нього без зволікання”, – заявив він.
Договір встановлює стандарти міжнародних поставок звичайних озброєнь – від стрілецької зброї до танків і бойових вертольотів. Згідно з договором, держави-учасники повинні переглянути свої міжнародні контракти, щоб зброя не використовувалася при порушеннях прав людини або у терористичній діяльності, а також не потрапляла в руки організованих злочинних угруповань.
24.12.2014