Затягнемо паски заради виживання

  • Українці кажуть: «Як постелиш, так і виспишся». «Спати» у наступному бюджетному році буде не зовсім комфортно, адже «постіль», яку для народу стелить Кабінет міністрів, є, м’яко кажучи, твердою.

    Уряд пропонує скасувати доплати до окладів державним службовцям, зменшити кількість міліціонерів, скасувати безкоштовні обіди для школярів та учнів ПТУ, харчування у лікарнях зробити платним, закрити невеликі сільські школи, збільшити навантаження на вчителів, а пенсіонерам замість пільги видавати гроші на проїзд.  Все це випливає із затвердженої парламентом програми діяльності уряду на 2015-2017 роки та змін до держбюджету на 2015 рік.

    Політики, експерти та простолюд жваво обговорювали ще й небезпідставні чутки про підвищення пенсійного віку та скасування стипендій для студентів. У понеділок суспільний градус трохи знизив прем’єр-міністр України, заявивши, що уряд не пропонує змінити пенсійний вік та скасувати стипендії. “На даному етапі уряд не планує підвищення пенсійного віку”, – сказав Яценюк на засіданні уряду в понеділок.

    На даному етапі? Чи не означає це, що після обговорення суспільством небажаних реформ уряд просто відкладає непопулярні нововведення на кращі, чи то пак, гірші часи? «Галицький кореспондент» пропонує увазі читачів аналіз усіх змін, про які до цього тижня не мовчали політики.

    Варто зазначити, що Міністерство фінансів, яке готує проект закону про держбюджет, не оприлюднило його робочий текст навіть у Верховній Раді. Проектні зміни стали доступними для громадськості лише після публікацій в Інтернеті деяких робочих документів.

    Подейкують, що багато з ініціатив уряду у чорновому варіанті були прописані ще до парламентських виборів, але через очевидну непопулярність реформ у громадськості їх відклали. Тепер в Україні війна, і чиновники сподіваються на розуміння та підтримку серед народу. А того, хто не підтримуватиме реформи, ганитимуть за непатріотизм та небажання сприймати європейські норми в українських реаліях.

    Обговорювати бюджетні зміни з громадськістю ніхто не буде, бо до 1 січня вже не так і далеко. Непопулярний і антисоціальний бюджет наповниться за рахунок зниження соцвиплат, зменшення пільг і збільшення податків.

    Прожитковий мінімум запропоновано встановити на 1 січня 2015 року на рівні 1214 гривень, а з 1 грудня наступного року – на рівні 1240 гривень. Мінімальна заробітна плата з 1 січня 2015 року, ймовірно, становитиме 1257 гривень, а з 1 грудня – 1284 гривні.

          

    Освіта і медицина

    Зараз в Україні є багато шкіл, де навчаються 10-15 дітей. Наступного року урядовці планують закрити школи і дитсадки, у яких є менше 30-ти дітей. Це призведе до закриття понад 400 шкіл та зменшить кількість вчителів на 11%. Ті вчителі, які залишаться на своїх робочих місцях, будуть мати більше навантаження – з 2015 року 20 годин на тиждень, а до 2017-го вчителів зобов’яжуть для повної ставки мати 22 години на тиждень. До слова, зараз вчитель, який працює на повну ставку, має 18 годин (уроків). Безкоштовні підручники отримуватимуть лише пільгові категорії школярів.

    Учителів, викладачів та працівників культури позбавлять надбавок до зарплати. Студентські стипендії, які не будуть індексувати та підвищувати, будуть отримувати лише сироти й інваліди. Ймовірно, лише з нового навчального року, тобто з вересня 2015 року. Студентів позбавлять не лише стипендії, а й 50-відсокової знижки на проїзд у поїздах та зобов’яжуть після отримання диплома відпрацювати «на державу».

    Харчування у школах та професійно-технічних закладах перестане бути безоплатним, безкоштовно зможуть обідати лише діти-сироти, інваліди та малозабезпечені. Платним харчування стане і в лікарнях. Якщо людина отримала листок непрацездатності та має стаж більше десяти років, їй виплачували всю належну їй суму коштів. З введенням у дію нового законодавства виплачуватимуть лише 80% «лікарняного».

    Згідно з програмою діяльності уряду, в новий бюджет закладена норма скасування безкоштовної медицини. Ліків за державні кошти закуповуватимуть менше. Україна переходить на страхову медицину, оскільки навіть прем’єр-міністр визнав, що у державі безкоштовна медицина є лише на папері. Зазначимо, що ні терміни впровадження страхової медицини, ні розцінки наразі й близько не відомі. Новий міністр охорони здоров’я лише пояснив, що відповідатимуть за це приватні компанії.

     

    Зарплати і пенсії

    Військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів в Україні стане менше. Міністерство фінансів подає ініціативу зменшити кількість правоохоронців у державі з 245 тисяч осіб до орієнтовно 135 тисяч. Штат працівників бюджетної сфери пропонують «прорідити» на три відсотки. Допомогу при звільненні будуть надавати лише за умови десяти років вислуги.

    Держслужбовцям, суддям і прокурорам перестануть виплачувати надбавки до зарплати, які зараз складають до 100% окладу. Середня зарплата для розрахунку пенсій буде заморожена на рівні 2014 року (2700 гривень). Зазначимо, що цей показник переглядають щороку і чим більша середня зарплата, тим більша пенсія. Вчені, силовики та держслужбовці отримуватимуть менші спецпенсії (60% від зарплати замість 70%).

    Найбільш спірною є пропозиція підвищити пенсійний вік до 65-ти років і для чоловіків, і для жінок. Експерти вважають, що парламент на такий крок не зважиться і максимально межу пенсійного віку збільшать на два-три роки. Працюючі пенсіонери отримуватимуть не всю суму пенсії, а лише 90 відсотків.

    Відзначимо також, що індексацію пенсій заморозять, а зарплати індексуватимуть лише у тому випадку, якщо інфляція буде більшою, ніж 3% на місяць. Зараз зарплати індексують, якщо рівень інфляції більший за один відсоток. Відновлення індексації пенсій та їх зростання обіцяють після стабілізації економіки. Коли це станеться, невідомо. У соцмережі міністр соціальної політики Павло Розенко обговорює розвиток недержавного пенсійного страхування та підготовку до переходу на накопичувальний рівень пенсійного забезпечення.

    Засуджені або підозрювані в корупції будуть позбавлені спецпенсій, і натомість їм виплачуватимуть звичайні пенсії. Медики і вчителі втратять право після 30 років стажу йти на дострокову пенсію. Пенсійний вік тих, хто працює в шкідливих умовах (шахтарі, хіміки, лісоруби), буде підвищено, а спецстаж для пілотів, авіадиспетчерів та машиністів поїздів збільшать на сім років.

     

  • Пільги і виплати

    Якщо зараз за проїзд пільгових категорій платить держава, то з настанням 2015 року ситуація має кардинально змінитися. Запланована «монетизація» пільг, тобто адресна виплата лімітованої суми грошей «на руки». Держава доплачуватиме, наприклад, 100 гривень до пенсії, а пенсіонер сам вирішуватиме, витратити їх на проїзд у маршрутці чи купити хліба.

    Всі категорії пільговиків користуватимуться пільгами при оплаті комунальних послуг лише залежно від суми доходів. Залежно від доходів, отримуватимуть виплати і одинокі матері. Що стосується сімейних пар, то допомогу при народженні дитини вони отримуватимуть лише у тому разі, коли спільні доходи сім’ї за останніх півроку не перевищуватимуть 5880 гривень за місяць.

    30-кілометрова чорнобильська зона в Україні стане меншою – її  кордони переглянуть. Ліквідаторам четвертої категорії, які найменше постраждали від аварії на ЧАЕС, планують скасувати всі пільги.

     

    Плани уряду

    За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, перед Україною в 2015 році стоятимуть три ключові виклики: зовнішня агресія, енергетична незалежність та боротьба з корупцією. Україна відмовиться від позаблокового статусу, однак про чіткі терміни вступу в НАТО мова не йде.

    У сфері безпеки один із ключових проектів уряду – так званий “Європейський вал”, тобто побудова відповідної інфраструктури на кордоні з Росією. За чотири роки на цей проект планують витратити близько восьми мільярдів гривень, частина з яких буде надана ЄС. Урядова програма пропонує залишити 1,5-відсотковий збір на армію ще на рік. Програма безпеки також передбачає створення у 2015 році телеканалів іномовлення, а також суспільного телебачення.

    Кабмін зобов’язується сприяти створенню Національного антикорупційного бюро та Національної комісії протидії корупції. Влада планує провести переатестацію усіх 9-ти тисяч суддів і повернути повноваження Верховного Суду як найвищої судової інстанції України.

    Уряд також обіцяє займатися дерегулюванням економіки та зменшити кількість контролюючих органів. Кількість податків має зменшитися з 22-ох до 9-ти, але це не означає полегшення. Деякі податки і справді скасують, а деякі просто укрупнять. Наприклад, тепер у рентну плату входитиме податок за користування надрами та радіочастотами.

    Серед податкових нововведень варто очікувати поголовного декларування доходів і витрат. До слова, якщо ви купуєте товар, вартість якого перевищує 12810 гривень, магазин повинен надсилати до податкової ваші дані, а ви маєте доводити, звідки у вас гроші на це. Наприклад, ви задекларували річну зарплату в розмірі 36 тисяч гривень (3 тисячі гривень на місяць) і купуєте автомобіль за 100 тисяч. Якщо ви не поясните, звідки у вас ще 64 тисячі, то сплачуєте ще 30% від цієї суми.

    Також анонсується введення 30% податку на покупки і нового податку на нерухомість, який вводиться на всю житлову нерухомість будь-якою площею з розрахунку 24,36 грн./кв.м.

    Серед передбачуваних нововведень і введення акцизу на переобладнання транспортних засобів з вантажних на легкові. Такий податок уже був прийнятий у вересні 2013 року попереднім режимом і скасований після Майдану.

    Відтепер розмір акцизних зборів на алкоголь і тютюн буде встановлюватися місцевими органами влади у розмірі 2-5%. До слова, державний податок становив 1,5% від обсягу реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

    Треба розуміти, що програма уряду – це суто декларативний документ, кожен пункт якого має перетворитися на окремий нормативний акт і бути окремо розглянутим у Верховній Раді.

          Схоже, що впровадження майже утопічних ідей є таки необхідним і вже найближчим часом Україна отримає антисоціальні зміни.

          Отже, у запланованому реформуванні нас чекають скасування пільг, жорстка прив’язка до доходів конкретної людини та строга адресна допомога. Державний бюджет на наступний рік, за словами прем’єра Яценюка, буде жорстким і складним, оскільки «в 2015 році у нас завдання – вижити, щоб сформувати базу для зростання та стабільності в 2016 році». Українцям затягують пасок на животі чи петлю на шиї?

     

    Микола ГУРАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!