На великій прес-конференції за підсумками року президент Петро Порошенко говорив про план мирного врегулювання на Донбасі, боротьбу з корупцією, ситуацію в економіці та власний бізнес, пише Еспресо. ТВ.
Пропонуємо вашій увазі головні меседжі, озвучені главою держави:
1. Головне завдання на наступний рік – забезпечити мир на Донбасі
Головне завдання на наступний рік – на базі мого мирного плану, на базі мирних домовленостей перетворити крихке перемир’я на Сході в стійкий, забезпечений, тривалий мир. Повернути тимчасово окуповані території під контроль України, повернути український суверенітет.
Мінські переговори мають позитивні результати. Це стосується звільнення полонених, дотримання режиму тиші та відправку українських гуманітарних конвоїв, тощо. Режим артилерійської тиші на Донбасі працює і він показав свою результативність. Воєнного вирішення конфлікту на Донбасі не існує… Існує виключно політичне вирішення.
2. Якщо мирний план зірветься, буде негайно введений воєнний стан
Якщо буде вихід з мирного процесу та відновлення агресії на Донбасі, влада України одразу ж введе воєнний стан… Нас ніщо не стримує, підготовлене завдання для кожного міністра, для кожного чиновника, координацію буде здійснювати РНБО. Два останні засідання РНБО були присвячені розробці спеціальних сценаріїв переведення економіки на військові рейки, є чіткий план, що робити… Я прагну миру, але готовий захистити державу як верховний головнокомандувач.
3. Зараз у України немає сил для наступу на Донбасі
Завжди є два плани щодо війни. Перший план – це мирні перемовини, другий – військовий наступ. На сьогоднішній день, сил для наступу у нас не вистачає. З тієї інформації, що є по збройним силам супротивника, а ми знаємо, які там є сили, техніка і озброєння, наразі йти у наступ – це необачно.
Це бої в місті. Донецький аеропорт знаходиться у великому місті і кількість загиблих в такому разі серед мирних мешканців 1 до 17 по відношенню до військових. Ми не можемо так ризикувати.
4. Антикорупційне бюро – це запорука того, що ні в кого не буде імунітету від переслідування
Найближчим часом одразу після свят, попередньо 8-10, відбудеться моя зустріч з новопризначеними трьома трійками Ради для формування Антикорупційного бюро. Декілька потенційних кандидатів дають серйозні підстави для оптимізму. Законопроект про Антикорупційне бюро буде змінений. Частина його положень не влаштовує Раду Європи, частина – міжнародні організації.
Після того, як запрацює Антикорупційне бюро, туди передадуть усі справи щодо корупції і будуть зроблені кроки, які скасують імунітет від антикорупційних розслідувань.
Я покладаю великі надії на Антикорупційне бюро. Нам там потрібні реальні професіонали.
5. Діяльність ГПУ не може влаштовувати, але те що вони роблять, робиться вперше в Україні
Мене не задовільняє, але не робота генпрокурора Віталія Яреми, а робота Генпрокуратури. Але ми маємо розуміти, що за останні роки ніхто не робив того, що робить зараз Генпрокуратура. Затримані керівники державних підприємств, які були розсадником корупції – “Укразалізниці”, “Укрспирту” інших, де виявлені розкрадання на мільярди. Це те, що ніколи в Україні не робилося.
Мене не влаштовує розслідування справ, які стусуються смертей на Майдані, але треба брати до уваги – ми мали притягти до відповідальності всіх, хто винен у смертях на Майдані. Ті судді, які відпускали вбивць мають сісти на лави підсудних разом із вбивцями. Той факт, що трьох суддів притягнуто до відповідальності – це те, що також ніколи не відбувалося.
Прокуратура скоро не матиме відношення до розслідування справ щодо розстрілів на Майдані. Буде створено Державне бюро розслідувань, в яке передадуть усі справи щодо Майдану.
Прокуратура до цього не матиме відношення, за новим законом вона має здійснювати лише дві функції – нагляд і представлення в судах, а нові структури з новими або незаангажованими слідчими мають вести розслідування.
6. Гривня стабілізується. Цьому допоможе МВФ
Курс 17-18-19 гривень за долар сьогодні не відображає реального стану співвідношення і купівельної спроможності національної валюти. Значна складова тут – паніка… І вона зникне, коли буде підписана угода з МВФ. Тоді інвестори будуть більше вірити в Україну… А цьому сприятиме пакет прийнятих учора в парламенті законопроектів.
7. Блокада Криму та Донбасу – хибний шлях
Жодних компромісів в питанні територіальної цілісності не може бути. Як в питанні Донбасу, так і в питанні Криму. Донбас також є окупованою територією. Комусь дуже б подобалося, якщо ми б перекрили вентиль Донбасу, світло, газ, електропостачання. Але ми не можемо так зробити, бо там українці. Ми цивілізована країна, і це спільна позиція всього цивілізованого світу. Ми будемо купувати вугілля на українських територіях, в українських підприємств. Шлях до миру на Донбасі лежить не через припинення постачання газу.
За моїм наказом зупинена контрабанда вугілля, готується база для конфіскації вилученого на кордоні з окупованими територіями. Єдиний вантаж вугілля, який Україна отримує з Донбасу, це вантаж з українських підприємств. Тільки за умови, що гроші за вугілля підуть на зарплатню українським громадянам-шахтарям.
Підприємства, щоб співпрацювати з Україно мають бути перереєстровані, податки мають бути оплачені в бюджет України.
Транспортне сполучення з окупованим Кримом було заборонено через диверсійну загрозу. Поки що вважаю неприпустимим в умовах терористичної загрози пропускати транспорт без догляду і завозити, в тому числі осіб, які несуть загрозу для держави Україна. Ми не збираємося використовувати блокаду, тим більше як елемент тиску, але ми будемо захищати мир та спокій українських громадян.
8. На Новий рік Україна буде з електрикою
З сьогоднішнього дня Україна почала отримувати електроенергію з Росії і розблоковані оплачені вагони з російським вугіллям.
“Вчора було моє доручення укладати прямі контракти на купівлю електроенергії. Вчора ця угода (купівля електрики в Росії, – ред) була укладена. І здається з нуля часів йде переток на 1,4 гігавати. Це дозволило нам знизити потужність вугільних блоків для накопичення вугілля”, – розповів він.
Також, за словами Порошенка, було відкрите незаконне ембарго, коли Україні не постачалося законтрактоване і закуплене вугілля.
9. “5 канал” не продаватиметься, а “Рошен” ніхто не купує
Я ніколи не обіцяв продавати “5 канал”, тому його і не продам. Що стосується “Рошен”, то після виборів я передав “Рошен” в інвестфонд “Ротшильд”. Він переданий в трастове управління і всі права на сьогоднішній день також передані. Фактично і юридично я позбавлений будь-якого впливу на “Рошен”. Я не відкрию вам секрет, що в умовах війни продати щось важко. Мені доповіли, що було 4 покупці, які цікавились. Але головна умова – припинення війни. Якщо це не буде вирішено, я буду змушений продати з розстрочкою “Рошен” менеджменту.
29.12.2014