Кажуть, як зустрінеш Новий рік – так його і проведеш! Не дивно, що новорічне свято кожен хоче зустріти якнайкраще. А що робити, коли грошей обмаль? Це не причина псувати собі настрій у новорічну ніч і, відповідно, чекати на нестатки наступного року. Новорічний стіл можна гідно накрити стравами з продуктів, які є у кожній хаті. Вийде дешево, але зовсім не сердито.
Отже, салат «олів’є», який став традиційною новорічною стравою. Тут не дуже зекономиш. Якщо картопля, морква, цибулька знайдеть у кожній хаті, то яйця, горошок, майонез та ковбасу потрібно купити, витративши мінімум 60 грн. Добре, якщо господиня горошок законсервувала влітку. Майонез теж можна легко приготувати в домашніх умовах, але при умові, що яйця свіжі та хорошої якості, в іншому випадку – вже краще магазинний. Можна зробити «олів’є» і без ковбаси. Смак, звичайно, вже не той, але новорічну традицію збережено. Крім того, пам’ятаймо, що наступає рік Кози, а Коза, як відомо, вегетарінка.
Якщо господиня припасла сушених грибочків, то можна приготувати грибову ікру. Сушені гриби замочити на декілька годин в хлодній кип’яченій воді чи молоці. Коли гриби розім’якнуть, їх промити, а потім проварити. На сковорідці підсмажити цибульку, додати моркву часничок, смажити 5-7 хвилин на малому вогні. Додати зварені і порізані гриби, все разом смажити іще 5 хвилин. Зварити яйце. Усі інгредієнти змолоти у м’ясорубці чи розбити у блендері. Додати майонезу чи трішки грибного бульону, прикрасити зеленню. Можна чи на хліб мазати, чи як закуску подавати. Грибний бульйон використаємо для приготування зупки.
Всім подобаються картопляні язички з капустою. Готується легко:
Картоплю зварити, перетерти через сито, чи змолоти у м’ясорубці, додати яйце, борошна стільки, щоб картопляне тісто відставало від рук. Зробити з тіста палянички в які загнути капустяний фарш. Для фаршу капуста свіжа мілко січеться і протушується разом із цибулькою та морквою. Інколи до фаршу додається сире яйце. Формуються пиріжки, обвалюються в борошні, легенько приплескуються, щоб були тонші, смажаться на олії, поклавши їх на сковороду швом вниз. Обсмажувати потрібно з двох боків.
Звичайно, не обійтися без солодкого. Немає грошей на торт – спечіть шарлотку з яблук.
Збити 3 яйця з половиною склянки (інколи дають склянку) цукру. Половину склянки (можна склянку) борошна змішати з чайною ложкою розпушувача тіста. Змішати всі інгредієнти. Форму для запікання вистелити фольгою, нарізати дольками 2 яблука, викласти їх на фольгу, залити тістом. Яблука можна посипати корицею. Випікати у духовці приблизно 40 хвилин при температурі 180 градусів. Готову шарлотку одразу перевернути на таріль так, щоб яблука стали зверху. Коли вистигне можна притрусити цукровою пудрою – буде нагадувати сніг.
Цікавинкою стануть «конфети» із сухофруктів. Зварені та добре відціджені сухофрукти, замочені та відціджені родзинки, курагу, почищені горіхи змолоти на м’ясорубці, у суміш додати трішки меду чи згущеного молока, чи густого варення, оформити невеличкі кульки, обкачати їх у подрібнених горіхах, поставити у холодильник. Ось і вийшли корисні конфети.
Шампанське можна замінити компотами, настояним узваром. Новорічну ноту у ці напої додадуть спеції: кориця, ваніль, кардамон, імбир. Гарячий глінтвейн може замінити чай з лимоном та спеціями.
Зрештою, кожна господиня має свої рецепти недорогих, але смачних страв. Переглять їх, може про якусь страву забули, ось і є нагода її приготувати. Можна попробувати приготувати щось новеньке.
Зрештою, можна зустрічати Новий рік з друзями, накривши новорічний стіл «в складчину», або відвідати батьків, родину.
Головне мати гарний настрій та ніколи не опускати рук. Згадайте притчу про жабку, яка, упавши в горщик із сметаною, не втопилася, а лапками збила масло і легко із горщика вистрибнула. Добре бути такою жабкою навіть у Рік Кози.
Смачного Нового року!
31.12.2014