– Святвечір. Багата кутя
Святвечір, або ж за церковною назвою Надвечір’я Різдва Христового – одне з найурочистіших християнських свят. Його відзначають увечері 6 січня, напередодні Різдва. Основною стравою вечері є кутя, її називали багатою, оскільки, крім неї, готували одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково були борщ, риба, гриби, вареники з квасолею та капустою, картопля, узвар та інші залежно від традицій. Страви мають бути пісними, оскільки Святвечір припадає на останній день пилипівського посту. За звичаєм, спочатку їдять кутю, а потім голубці, вареники, смажену рибу, капусту — все, що готувалось, а запивають узваром. Також обов’язково на святковому столі мають бути свічка, сіль, часник.
Вечеряти родина сідає лише тоді, коли на небі з’явиться перша зірка, це є символом того, що Ісус Христос народився. На Святвечір збираються в родинному колі, пригадують тих, хто далеко від домівки чи відійшов у світ вічний. Кутею діляться з людьми потребуючими і хворими. Під час вечері виходити з-за столу не годиться, розмовляти багато — теж не добре.
Уже зранку 7 січня з нагоди Різдва Христового в усіх храмах міст та сіл Галичини відбуваються урочисті Божественні літургії, а вже по обіді на вулицях можна зустріти вертепи і колядників, які несуть один одному радісну новину Христового народження.
Отож смачної Вам Святої вечері! Веселих Різдвяних свят!
ПОДІЇ:
– у 1984 році в Івано-Франківську вийшли на вулиці десять машин першої черги тролейбусної лінії. Одинадцятикілометрова лінія з’єднала один із масивів міста з вокзалом (за даними сайту http://ledilid.livejournal.com/327845.html).
– 6 січня 1993 р. — в наше місто прибув Президент України Леонід Кравчук, який взяв участь у презентації Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, адже за ініціативою і проханням колективу навчального закладу 26 серпня 1992 р. перший Президент України Леонід Кравчук підписав Указ про створення на базі Івано-Франківського державного педагогічного інституту Прикарпатського університету.
Леонід Кравчук також побував у Івано-Франківську 21 грудня 2009 року напередодні президентських виборів 2010 р.
ІМЕНИНИ: Сергія, Миколая, Анастасії
НАРОДИЛИСЯ:
– народився Бойкевич Іван (06.01.1905 р., Рогатин – 05.11.1966 р., Чикаго) – поет, громадський діяч, член Української Визвольної Організації.
– день народження Володимира Сосюри (1898-1965), українського поета. Не раз бував у Карпатах і оспівав їх у вірші «Яка прекрасна осінь у Карпатах» (1962).
– народився Василь Стус (6 січня 1938 р., село Рахнівка Гайсинського району Вінницької області – 4 вересня 1985 р., табір ВС-389/36-1 біля села Кучино, Пермської області) – визначний український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, дисидент і політв’язень радянських часів. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був на 12 років позбавлений волі. Помер у колонії у віці 47 років. Перепохований у Києві.
У 1991р. Стуса посмертно відзначено Шевченківською премією за збірку поезій «Дорога болю» (1990). 25 грудня 1997 р. вийшов Указ Президента України Л. Кучми «Про нагородження відзнакою Президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» V ступеня поета Василя Стуса (посмертно)». 26 листопада 2005р. Стусу посмертно присвоєно звання “Герой України”.
На вшанування пам’яті Василя Стуса його іменем були названі вулиці в містах Прикарпаття, встановлено пам’ятні знаки. Івано-франківське видавництво «Лілея-НВ» у 2001 році видало «Листи до сина» Василя Стуса. Серед перших лауреатів премії ім. В. Стуса – івано-франківський художник Опанас Заливаха.
Пам’ятний знак Василю Стусу в м. Калуш на вул. Стуса, 2
ЮВІЛЯР:
– 70 років виповнюється Василю Парпану (1945), доктору біологічних наук, професору, академіку Лісівничої та Екологічної академій наук України, уродженцю с. Долиняни Рогатинського району.
Читайте також: 1 січня, 2 січня, 3 січня, 4 січня, 5 січня
6.01.2015