У Тисмениці з тріском поділили «шкуру ще не вбитого ведмедя»

  • Минулої п’ятниці 10-тисячна Тисмениця отримала бюджет на поточний рік. Згідно з рішенням міськради, він складатиме майже 3 млн. гривень, чого для такого райцентру із його задавненими проблемами замало. Розуміючи, що грошей на все не вистачить, тисменицькі депутати проявляли під час бюджетної сесії гіперактивність, а пристрасті у вщерть заповненому залі іноді зашкалювали.

     

    Гроші з грядок

    Чи не найбільше тисменицькі депутати сперечалися стосовно переліку вулиць, дорожнє покриття яких потребує ремонту. Але міський голова Богдан Дарчин, гасячи емоції, пояснював, що грошей у бюджеті на ремонт доріг не вистачає. Проте певні надії він поклав на роботу спеціальної комісії. Врешті, депутати домовилися, щоб наразі засипати великі ями на міських дорогах щебенем, а вже на наступній сесії повернутися до розгляду ремонту кожної вулиці окремо.

    Нова хвиля дискусії, що згодом переросла навіть у сварку, здійнялася, коли мова зайшла про збитки від оренди землі. Виявляється, в Тисмениці є чимало користувачів землі, які мають договори оренди, але оплату не здійснюють. Внаслідок цього міський бюджет недоотримує значну суму грошей.

    «Ми не доб’ємося наповнення бюджету. У нас близько 30-ти юридичних осіб не платять податок за землю! Ви хочете будувати дороги, світло, а вони не платять», – втихомирював запальність тисменицьких обранців міський голова. У результаті міськрада ухвалила рішення стягнути з підприємств плату за землю згідно із запропонованим списком. Двоє депутатів при цьому демонстративно покинули сесійний зал.

    Ще одним джерелом доходів у міську казну хотіли зробити забудовників.  Пропонувалося залучати до місцевого бюджету 5% коштів від кошторисної вартості будівництва нежитлових будівель та споруд і 2% – від кошторису будівництва житлових будинків. Але депутати вирішили зачекати з підняттям ставок до кращих часів. У результаті забудовники платитимуть у бюджет Тисмениці 1% від вартості житлових будинків та 1,5% від вартості комерційних споруд.

    Як наслідок, основною дохідною частиною цьогорічного майже 3-мільйонного бюджету Тисмениці, за словами мера, буде плата за землю фізичних осіб.

     

    Людський фактор

    «Якщо говорити про прийнятий бюджет, то ми не дуже ним тішимося, бо він плачевний, – каже Богдан Дарчин. – Він є не бюджетом розвитку, а бюджетом виживання. Ми не маємо дотацій на розвиток. Майже всі депутати мають відношення до бізнесу, тому їх зачіпає тема підвищення податків. Тож будемо шукати додаткові статті наповнення міського бюджету».

    За словами мера, серед міських депутатів є багато підприємців, які лобіюють свої інтереси та блокують прийняття ефективних рішень. На роботу Тисменицької міськради дуже впливає «людський фактор».

    Міський голова також каже, що не розуміє, чому влада звільнила від оподаткування ринки. «Там проходять тисячі людей, мито збирає один чоловік, а в міський бюджет не потрапляє жодної копійки! Напередодні виборів нам обіцяли децентралізацію, проте й зараз громада нічого не вирішує. Сьогодні ми ділимо шкуру ще не вбитого ведмедя. І не маємо за що проводити благоустрій міста», – обурюється Дарчин.

    Разом з тим, на запитання, що буде з Тисменицею у найближчий рік, Богдан Дарчин посміхається: «Ну, що буде?.. Занепаду не буде. Буде гірша дорога. Громада має активізуватись і працювати спільними зусиллями. Від добра добра нема. Мусить бути трошки зле, а вже потім зрозуміємо, що мусимо об’єднуватись».

     

    Микола ГУРАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!