Згадали про цивільну оборону

  • У зв’язку з терактами проти мирного населення, які останнім часом відбуваються на сході України, уряд запровадив в Донецькій та Луганській областях надзвичайний стан. Втім, з уваги не випустили й інші області, у них запровадили режим підвищеної готовності.

     

    Перевірка і навчання

    За словами головного рятувальника Івано-Франківської області Володимира Чернецького, згідно з розпорядженням уряду №47, в обласній держадміністрації підписали наказ про переведення Івано-Франківської територіальної підсистеми цивільного захисту в режим підвищеної готовності.

    Що це означає? По-перше, рятувальники здійснюють перевірку всіх планів залучення сил і засобів та постійно стежать за ситуацією в області. По-друге, мають різноманітними способами доводити до населення, керівників цивільного захисту, установ та підприємств інформацію про загрозу можливого виникнення надзвичайної ситуації в області. По-третє, введення режиму підвищеної готовності передбачає відпрацювання можливих мобілізаційних планів та забезпечення необхідного резерву ресурсів.

    Так, з 31 січня рятувальники області спільно з органами місцевої влади здійснюють спеціальну перевірку споруд та документації цивільного захисту населення. На Івано-Франківщині налічується 831 захисна споруда. Це протирадіаційні укриття, бомбосховища та споруди захисту на підприємствах. Всі ці об’єкти перебувають у комунальній, державній та приватній власності. Найгірша ситуація, кажуть рятувальники, зі збереженням захисних споруд, які є в приватній власності. Адже належне їх утримання вимагає значних матеріальних затрат, а приватники, на жаль, мало витрачають на це коштів.

    На сьогодні 30 відсотків захисних споруд області не придатні для використання. Щодо решти об’єктів, то, зважаючи на режим підвищеної готовності, власникам, які їх утримують, вручені акти з вимогою усунути наявні недоліки. На жаль, це не зовсім стосується споруд, які є в приватній власності, адже рятувальники не мають жодного впливу на них. Штрафи мінімальні, а змусити приватників законними методами дбати про захисні споруди дуже важко.

    Окрім того, рятувальники мають на спеціальних широкомасштабних навчаннях ознайомити населення з правилами безпеки життєдіяльності та відпрацювати дії на випадок надзвичайної ситуації. Навчання проводитимуть з усіма категоріями населення – від дитячих садочків до вищих навчальних закладів та підприємств і організацій. Керівники організацій та установ в обов’язковому порядку пройдуть навчання на курсах цивільної оборони. Після цього всі вони складатимуть іспит і вже тоді передаватимуть знання про те, як діяти у випадку надзвичайної ситуації школярам, студентам, підлеглим.

     

    Накопичення резервів

    Прикарпатські рятувальники також працюють над створенням резервів на об’єктах на випадок відключення від енергоносіїв. Йдеться про заготовлення деревини, вугілля, мазуту та інших паливно-мастильних речовин. Також опрацьовуються питання на випадок відключення водопостачання.

    «Постачання питної води забезпечуватимемо автомобільними цистернами. Ми обліковуємо всі цистерни в області і зобов’язуємо, щоб вони були в належному стані. Також в нас є фільтрувальна станція, яка дає можливість брати воду неочищеною з водойм. Після фільтрації вона придатна до пиття. Планується закупити ще кілька фільтрувальних станцій», – розповів Володимир Чернецький.

    Медичні заклади зобов’язуються запастися резервним живленням, генераторами такої потужності, щоб могли забезпечити не тільки роботу реанімаційного та хірургічного відділень, а й усієї лікарні.

    Особлива увага спрямована на вчасне поінформування населення про загрози їхньому життю та здоров’ю. Для цього в місті та області будуть розповсюджувати спеціальні листівки-пам’ятки, як діяти на випадок лиха. Також людей сповіщатимуть про ситуацію за допомогою телебачення, радіо, інтернету. А у разі пошкодження електронних та мобільних носіїв у місті користуватимуться мегафонами (вони вже закуплені), які кріпитимуть на автомобілі.

    За словами в.о. начальника управління з питань надзвичайних ситуацій міськвиконкому Ігоря Влізла, Івано-Франківськ має 50 засобів сховку цивільного населення. Втім, лише половина з них придатні для використання, решта – затоплені або розвалені.

    До 13 лютого всі засоби сховку мають бути обліковані та приведені до належного стану. Таке доручення отримали всі балансоутримувачі бомбосховищ та підвалів міста. Останні обов’язково розчищатимуть їх навіть у лікарнях, школах та садочках, щоб використати у разі потреби як захисну споруду.

    На офіційному сайті Івано-Франківська вже можна побачити карту із бомбосховищами, а незабаром в місті будуть нанесені спеціальні вказівники до захисних споруд. Це допоможе будь-якій людині у разі надзвичайної ситуації зорієнтуватися, куди бігти. Крім того, по місту розклеять листівки-пам’ятки, їх надрукують вже до кінця тижня.

     

    Зроби сам

    Найпростіші бомбосховища у підвалах житлових будинків рятувальники вже почали облаштовувати. Втім, їхніх ресурсів недостатньо. Тому облаштування найнеобхіднішим споруд захисту для усіх мешканців вирішено доручити балансоутримувачам.

    У найпростішому укритті має бути лише найнеобхідніше – пічка, дрова, кілька розкладачок для перепочинку, стільці та стіл з необхідними підручними засобами, свічки, радіоприймач, аптечка, одноразовий посуд, бак для питної води, пам’ятки, як поводитися у надзвичайній ситуації.

    До слова, таке сховище вже облаштували мешканцям будинку вулиці Молодіжної, 54. Воно передбачене на 10-15 осіб, які зможуть в разі потреби перебувати там щонайменше тиждень.

    На підприємствах такі споруди мають бути більш укомплектовані, адже вони розраховуються на більшу кількість осіб. До прикладу, державне підприємство «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» має сховище, яке збудоване понад 30 років тому. Воно може вмістити понад 400 осіб. Щороку на утримання цього сховку підприємство витрачає 10 тисяч гривень.

    За словами начальника штабу цивільного захисту населення підприємства Миколи Фініва, на вході в укриття встановлені металеві двері, які можуть витримати вибухову хвилю. У приміщенні є санвузли, центральне водопостачання, автономна фільтровентиляція, яка має два ступені очистки повітря, два баки з питною водою на 2500 літрів. Крім того, є автономне освітлення від дизельних генераторів, яке за потреби живитиме цехи комбінатів, опалення, аптечки, протигази, каски. Їжі немає, але у разі виникнення надзвичайної ситуації її заготують за 48 годин.

    Через тривожну ситуацію в країні неможливо оминути питання про безпеку дітей. Як розповіла «Галицькому кореспонденту» начальник міськуправління освіти і науки Наталія Микула, керівники шкіл отримали лист від Міністерства освіти і науки, яким передбачено проведення спільних занять із роз’ясненнями, як діти мають поводитися у різноманітних надзвичайних ситуаціях, наприклад, коли виявили підозрілий предмет чи вибухонебезпечний пристрій.

    Також у школах міста та області посилять контроль за перебуванням сторонніх осіб на території школи. Усі школи готують підвальні приміщення для використання їх як засобу захисту у разі потреби. Збільшення ж навчальних годин предмету “Безпека життя та діяльності людини” поки що не передбачено.

     

    Олександра БАКУН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!