Моніторинг з п’ятьма невідомими

  • Світовий банк профінансує моніторинг державних закупівель продуктів харчування для шкільних та дошкільних освітніх закладів Івано-Франківська. Цей пілотний проект здійснюватиме ГО “Центр муніципального та регіонального розвитку – ресурсний центр”, яка до співпраці залучить ще п’ять місцевих організацій, назви яких чомусь тримає в таємниці. Чи поліпшиться харчування франківських дошкільнят та школярів внаслідок цього моніторингу, сказати важко. Але те, що до проекту не залучили відомі громадські організації, як, наприклад, “Мами Прикарпаття” та представників громадської ради при міському управлінні освіти, м’яко кажучи, виглядає дивним. 

     

    Риба зникає у грудні

    Голова ГО “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна разом із заступником голови громадської ради при міському управлінні освіти Петром Хмельовським обурені тим, що про проведення у школах та ДНЗ моніторингу харчування вони дізналися після того, як угода вступила в дію. І це при тому, що про проблеми шкільного харчування вони знають не з розповідей.

    “Упродовж останніх місяців до нашої громадської організації надійшло багато скарг від батьків про недостатнє забезпечення продуктами харчування, і коли ми дізналися про такий проект, хотіли долучитися до нього. Але ресурсний центр не хоче цього робити і наводить якісь дивні та смішні аргументи. Начебто ті організації мають якийсь такий досвід, якого ми не маємо. Начебто Світовий банк їх погодив, хоча нікому іншому не повідомили ні про зустріч із представниками Світового банку, ні про проект”, – обурюється Мар’яна Вершиніна.

    Вона переконана, що така інформація має бути публічною, а тому не розуміє, чому її приховують. “Я запитувала, з ким ви співпрацюєте, чим безпосередньо займаєтесь, за яким принципом вибиратимете заклади, чи перевірятимете доставку їжі, приготовані шкільні харчі?” – розповідає вона.

    Запитань у активістки назбиралося чимало. Адже моніторинг продуктів харчування – вкрай необхідна справа. За її словами, в меню дитсадків риба була востаннє 21 жовтня. “Станом на сьогодні у мене інформація відсутня, чи є риба, але маю усне запевнення, що договір підписано і тендер виграв, як завжди, підприємець Олійник”, – показує письмові відповіді від завідувачів ДНЗ голова “Мам Прикарпаття”.

    Мар’яна Вершиніна повідомила, що у грудні харчування в ДНЗ було виконано на 80%, а це “нижній поріг норми”. За її словами, документально підтверджено, що у грудні забезпечення рибою садків міста було на рівні 0%, свіжими фруктами – на рівні 10-15%, і лише кашами та макаронами – на рівні 100% від норми.

    “Ми фактично власними силами моніторимо роботу шкільних їдалень та садочків. А от тендерні державні закупівлі нас цікавлять особливо, бо це найбільш закрита і корупційна система, – стверджує Петро Хмельовський. – Нам завжди було цікаво, хто проводить тендерні закупівлі, хто виграє, за якими цінами, яка якість та в якій кількості закуповують продукцію, яким чином її постачають”.

     

    Паперова робота

  • У ресурсному центрі виправдовуються, що вони не контролюватимуть якість харчування, а лише вивчатимуть тендерні пропозиції на державні закупівлі та порушення, якщо такі будуть. Проект “Громадський моніторинг державних закупівель продуктів харчування у школах та ДНЗ” – пілотний, його реалізують лише на Прикарпатті та у Вінницькій області. Згідно з підписаною угодою між представництвом Світового банку в Україні та ресурсним центром, під моніторинг потрапляють Івано-Франківськ та п’ять районів: Надвірнянський, Калуський, Коломийський, Долинський та Богородчанський.

    “Світовий банк доручив підібрати п’ять громадських організацій, які б реалізовували проект з моніторингу державних закупівель. Ми їх знайшли. Громадські організації можуть не хотіти, щоб про них публікували інформацію, але досвід здійснення моніторингу у сфері державних закупівель в них є”, – запевняє директор ГО “Центр муніципального та регіонального розвитку – ресурсний центр” Уляна Сидор. Тож назвати організації, які вона планує долучити до роботи, категорично відмовилася. Запевняє, що це паперова робота. Необхідну тендерну документацію промоніторять відносно її прозорості і відповідності законодавству. Світовий банк завдяки цій методиці матиме можливість дізнатися, як наші органи влади дотримуються закону про державні закупівлі. Ні їдальні, ні якість продуктів вони не мають права перевіряти.

    “Будемо запитувати, наприклад, чому тендери виграють одні й ті самі підприємства або підприємці з однаковими прізвищами. Як-от Киринчук Тетяна, Киринчук Тарас і всі з Коломиї – одразу виникає питання. Ми не можемо стверджувати, що це родина, просто відзначимо у звіті, що, ймовірно, існує сімейний зв’язок, щоби державні органи звернули на це увагу”, – пояснює Уляна Сидор.

    Після завершення проекту звіти будуть подані в міське та районні управління освіти, міським головам та Світовому банку і оприлюднені на сайті ГО. Однак реагувати на інформацію жодна зі сторін не зобов’язана. Адже суттєвих механізмів впливу, крім публічності, ГО не має. Наразі управління освіти Івано-Франківська проінформоване про те, що буде проводитися моніторинг.  

    Схоже, апробаційна методика Світового банку – лише мильна бульбашка, а проект – черговий спосіб підзаробити “своїм” громадським організаціям. Тим паче, озвучити вартість проекту, який триватиме півроку, Уляна Сидор відмовилася, запевнивши, що це внутрішня інформація.

    Діяльність “Центру муніципального та регіонального розвитку – ресурсний центр” доволі відома в Івано-Франківську. Структура працює під протекцією одного з міських чиновників. Тож як освоювати гроші Світового банку, працівники громадської організації знають. А от чи від експериментального моніторингу відчують зміни діти, батьки, чиновники від освіти та, зрештою, підприємці, які забезпечують заклади продуктами харчування, – невідомо. Головне, аби гроші не пропали.

    “Це буде формальний, нікому не потрібний моніторинг”, – підсумовує заступник голови громадської ради при міському управлінні освіти Петро Хмельовський.

    Ірина ТИМЧИШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!