Зіпсований “двигун торгівлі”

  • Коли у Франківську закінчиться рекламно-вивісковий хаос?

     

    Відповідь на це питання в місті шукають вже кілька років, але досі – без великого успіху. У понеділок, 23 лютого, “Міський рекламно-інформаційний центр” зініціював проведення круглого столу, присвяченого боротьбі з незаконною рекламою та вивісками, на який запросив підприємців, представників влади та громадськість. Під час дискусії пролунало кілька свіжих та конструктивних ідей. Якщо їх буде втілено, обліплений вивісками віз врешті зсунеться з мертвої точки.

     

    “Усі бачать, що робиться з фасадами і пам’ятками архітектури, особливо у середмісті Франківська. Був рік, коли підприємці самостійно наводили лад із вивісками, втім, це не дало результатів. А демонтаж, який проводило підприємство, не завжди був доведений до кінця. Ми розуміємо, що зараз важкий час для бізнесу, тому зібралися, аби поговорити, що потрібно від нас, щоб вивіски були успішними”, – зауважила Вікторія Шахоріна, директор КП “Рекламно-інформаційний центр”.

     

    Діалог влади з підприємцями у місті налагоджений погано. На круглий стіл запросили майже 100 підприємців, які мають бізнес в центрі міста. 70 підписалися у запрошенні особисто, а ще в 25 крамницях та аптеках працівники повідомили, що власники їм суворо заборонили підписуватися в будь-яких документах, які приносить “Рекламно-інформаційний центр”. Прийшли на круглий стіл усього з десяток підприємців.

     

    Петро Строїч, керівник ради підприємців при міськвиконкомі, заявив, що питання вивісок зараз взагалі не на часі, бо у країні війна. Строїч емоційно звинуватив владу в тому, що вона хоче розвалити бізнес і замість того, щоб допомагати вижити, суне підприємцям палиці в колеса. Принагідно згадав про те, що Небесна сотня не за те вмирала, про Майдан і про відсутність у влади патріотизму. “Влада має взяти на себе відповідальність і зробити проект, показати, як правильно. А то ви вже три роки говорите, що хочете змін, а як саме має бути?” – запитав підприємець, дуже здивувавши головного архітектора міста Володимира Гайдара.

     

    Гайдар попросив не прикривати Небесною сотнею власне небажання виконувати закон. Головний архітектор зауважив, що положення “Про порядок розміщення вивісок в Івано-Франківську” затвердили ще чотири роки тому, усім підприємцям про це відомо, але вони ці правила жодного разу не відкривали, бо дотримуватись їх і не збиралися. “Більшість підприємців взагалі не погоджують вивісок і розміщують їх незаконно. Ті, хто приходить за погодженням, замість того, щоб спитати, як має бути, приносять вже готові вивіски, зроблені з порушеннями, і вимагають, щоб їх погодили. Я не погоджую. Мене звинувачують в тому, що я не патріот і хочу розвалити бізнес. Тоді вони йдуть і вішають свої незаконні вивіски без погодження. Це неправильно, – розповів Гайдар. – Якщо ви говорите про патріотизм – зніміть свою незаконну вивіску, кращого патріотизму не знайдеш!” Громадськість також нагадала підприємцям, що Майдан якраз передбачає, що кожен має розпочати зміни з себе, зокрема почати дотримуватись законів.

     

    Лише одиниці серед підприємців, каже Гайдар, приходять в архітектуру за рекомендаціями. “Я усім розказую, показую, промальовую від руки, як має бути правильно. Якби ви хоча б раз до мене прийшли, ви би знали, – присоромив присутніх підприємців головний архітектор. – Вивіска має бути на фасаді, як дорогий аксесуар на тілі жінки. Вивіска має доповнювати фасад пам’ятки архітектури, а не повністю закривати його. Реклами на пам’ятках не має бути взагалі. Це не мають бути надто дорогі матеріали, але повинні бути відповідні шрифти, які пасують до цього фасаду. Ніхто не збирається змушувати підприємців витрачати великі гроші. Єдине прохання: перед тим, як змінювати вивіску, прийдіть, порадьтесь!” – закликав Гайдар.

     

    Підприємці вважають, що зменшення вивісок призведе до втрати бізнесу. Мовляв, їх тоді ніхто не помітить. Вікторія Шахоріна навела приклад правильної вивіски ресторану “Fabrica”, де навіть у будні важко знайти вільний столик. Цю та ще кілька подібних правильних  вивісок розробляли дизайнери спільноти активних франківців “Тепле місто”. Представник “ТМ” Юлія Ляхович показала візуальні розробки від дизайнерів, як мають виглядати правильні вивіски і якими гарними могли б бути фасади реальних франківських будівель, якби їх очистити від незаконної реклами.

     

    “Велика вивіска зовсім не гарантує, що бізнес буде успішним. Бізнеси закриваються не через те, що була маленька вивіска”, – резюмувала Юлія Ляхович. “Тепле місто” безкоштовно розробляє правильні і, головне, гарні й вишукані вивіски, підприємцям залишається лише сплатити за матеріали, і це зовсім не так дорого, як здається. Вивіска модного ресторану “Urban Space 100” коштувала кількасот гривень. Правильні вивіски навпаки обійдуться значно дешевше, бо вони мають бути у кілька разів меншими від тих, які вивішують підприємці, порушуючи закон.

     

    Якщо є правила, то потрібно карати за їх порушення, переконані підприємці. Шахоріна зауважує, що демонтаж – вимушена процедура. Підприємців кілька разів просять привести вивіску до ладу, а вже потім повідомляють про демонтаж. Демонтувати вдається невелику частину незаконних вивісок та реклами – підприємці погрожують, влаштовують скандали, перекривають доступ до фасаду за допомогою автівок, навіть кидаються на комунальників з кулаками. “Кричать, що вони стояли на Майдані і їх хтось замовив. Не розуміють, чому починати мають саме з них, а не з сусіда”, – розповіла Шахоріна. Минулого року через бої з підприємцями демонтували лише 80 вивісок.

     

    Підприємець Андрій Корнієнко підкреслив, що саме влада є управлінцем у питанні вивісок та реклами. “Якщо ви не можете зупинити те, на що у вас є повноваження, пропоную просто підняти руки і здатися!” – каже він. У сусідньому Львові, Чернівцях та Ужгороді, фактично, так і сталося. Рекламне свавілля у цих містах вдалося зупинити лише за допомогою “ночі розбитих вивісок”. На ранок усі незаконні вивіски та реклама були розбиті невідомо ким, тож підприємцям не залишили вибору, як просто виготовити нові вивіски згідно з правилами. “Ми не хочемо діяти таким чином, тому пропонуємо діалог”, – сказала Шахоріна. До слова, обурені франківці неодноразово обговорювали у мережі ідею влаштувати “ніч розбитих вивісок”.

     

    Франківська міська влада не хоче воювати з підприємцями, тому на демонтаж відряджають лише кількох комунальників та одного міліціонера, який не може дати раду з конфліктною ситуацією. Шахоріна каже, що підтримка від влади у цьому питанні – лише на словах і “на камеру”. Якби депутати і мер справді хотіли побороти засилля незаконної реклами та вивісок, вони б це зробили. Вікторія Шахоріна зауважує, що коли доходить справа до демонтажу, їй починають телефонувати депутати чи інші чиновники і просити не знімати ту чи іншу вивіску.

     

    Ставлять палиці в колеса й рекламні фірми. Їх заробіток залежить від розміру вивіски, тож вони не зацікавлені в тому, щоб робити маленькі конструкції. Деякі фірми погоджуються, що треба робити правильні вивіски, але зауважують: якщо вони починають про це розповідати клієнтові, який хоче здоровенну салатово-рожеву вивіску, він піде в іншу, не таку свідому фірму. “Сьогодні немає таких норм, на які можна спертися і змусити їх не робити неправильні вивіски”, – каже Гайдар.

     

    Ще однією причиною неефективності боротьби з засиллям незаконної реклами та вивісок є те, що правила поширюються лише на фасади пам’яток архітектури. Під час дискусії підприємці і чиновники погодились: треба прописати правила й на іншу частину будинків. Підприємцям також припала до душі ідея депутата облради Сергія Адамовича, щоб місто дало кредити підприємцям на встановлення нових вивісок. Вікторія Шахоріна пообіцяла з’ясувати таку можливість. Найсуттєвішим кроком може стати створення при архітектурі відділу самоврядного контролю, який мав би право штрафувати порушників. “Напрацьовуємо законодавчу базу і готуємо таке рішення”, – резюмував Володимир Гайдар.

     

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!