Сьогодні Церква східного обряду віддає честь пам’яті св. Апостола Архипа.
Святі Архип і Филимон, пам’ять яких відзначається сьогодні, – апостоли, з міста Колоса. Филимон був настільки відданий вірі, що перетворив свій будинок на місце зібрання християн. Тому сам апостол Павло називав його житло домашньою церквою. У цій церкві служив і його син Архип, якому була вготована доля мученика – його вбили за те, що той відмовився брати участь у язичницькому святі.
Традиційно на Архипа жінки мали проводити весь день на кухні. Вважалося, що чим більше жінка наготує всякої страви, тим багатшим буде будинок. Крім того, в селянських родинах шанували бідних, пригощали жебраків. Вважалося, що в цей день треба зробити якнайбільше добрих справ.
ПОДІЇ:
– 4 березня 1386 р. – литовський князь Ягайло коронований як король Польщі – Владислав II. Це була формальна частина Кревської унії 1385 р., з якої започаткувалася династія польських королів Ягеллонів. Унаслідок укладення унії в Польщі встановилася система співправління королеви Ядвіги і Владислава II Ягайла
– 4 березня 1915 – 8 червня 1915 р. – друга окупація Станіслава російськими військами.
– 4 березня 1942 р. – рейхскомісар України Еріх Кох офіційно визнав відновлення Української автокефальної православної церкви, проголошене на соборі українських єпископів, який відбувся в Пінську. Цього ж дня Кох підписав розпорядження «Про обмеження зміни місця праці». Усі без винятку установи та підприємства, приймаючи на роботу українське населення, мали отримати на те дозвіл біржі праці. Звільнений із попереднього місця роботи громадянин наступного дня мав звернутися в органи трудової повинності для повторного працевлаштування.
– 4 березня 1950 р. – обласна газета «Прикарпатська правда» повідомила про ремонт упродовж року близько 30 тис. кв. м. житлової площі, на що було витрачено понад 2,5 млн крб. Того ж року капітально відремонтовано бруківку на вулицях Дзержинського (Мазепи), Сталінської Конституції (Грушевського), Чкалова (Франка), Бєлінського (Драгоманова), Галицькій та Чапаєва (Січових Стрільців).
– 4 березня 1983 р. – вийшов інформаційний лист ЦК Компартії України за підписом Володимира Щербицького до ЦК КПРС про ситуацію, яка склалася на атомних електростанціях України. У ньому йшлося про те, що через окремі проектні прорахунки, низьку надійність деякого обладнання, недостатню кваліфікацію обслуговуючого персоналу в Україні відбулося кілька великих аварій, які призвели до погіршення радіаційної ситуації і перебоїв у електропостачанні народного господарства.
– 4 березня 1989 р. – у Києві відбулася установча конференція українського історико-просвітницького товариства «Меморіал». Головою товариства обрано Л. Танюка.
– 4 березня 1990 р. – відбулися вибори до ВР України та місцевих рад. Загалом за підсумками виборів більшість у Верховній Раді отримали комуністи з «групи 2392, однак тон задавала опозиція – прорухівська «Народна рада». Народними депутатами України від Івано-Франківська були обрані Маркіян Чучук та Левко Лук’яненко; в області до влади прийшли представники демократичного блоку.
– 4 березня 1992 р. – Верховна Рада України прийняла Закон «Про приватизацію майна державних підприємств».
ІМЕНИНИ: Архип, Євген, Макар, Максим
НАРОДИЛИСЯ:
– народилася Наталка Андрусів (дівоче прізвище Семіон; 4 березня 1908, місто Косів – 17 березня 2002, Рівергед, США) – українська оперна співачка. Навчалася в Коломийській філії Львівського вищого музичного інституту в класі Романа Рубінгера, у Варшавській консерваторії в класі Софії Белевич, співала у Філадельфійській опері, співпрацювала з композитором Ярославом Барничем у постановці опери Миколи Лисенка «Чорноморці». Співала в опері Василя Овчаренка «Лис Микита», на відкритті пам’ятника Лесі Українці в Клівленді, на концертах та академіях, присвячених видатним українським історичним датам і діячам.
– день народження Петра Лосюка (1936), кандидата педагогічних наук, члена-кореспондента Академії педагогічних наук України, редактора заснованого ним журналу «Гуцульська школа» (1994), уродженця с. Яворів Косівського району.
– день народження Петра Бенюка (04.03.1946 р.) – родом із с. Битькова, актор Львівського національного академічного українського драматургічного театру ім. М. Заньковецької.
– 4 березня 1949 р. – народився Володимир Івасюк, визначний український поет і композитор (автор пісень «Червона рута», «Водограй», «Пісня буде поміж нас»).
Лауреат Шевченківської премії (1994, посмертно). Убитий (повішений) КДБ наприкінці квітня 1979 р.
Володимир Івасюк – один із основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. 26 січня 2009 року Генеральна прокуратура України поновила давно закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка.
В. Івасюк виконує пісню «Я піду в далекі гори»
ЮВІЛЕЇ:
– 200 років з дня народження Михайла Вербицького
4 березня 1815 р. – народився Михайло Вербицький, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, священик. Автор гімну України «Ще не вмерла Україна», численник церковних творів та музичних номерів для українських театральних вистав.
Вступивши до Львівської духовної семінарії, він не переставав займатися музикою: керував хором семінарії, опанував гру на гітарі, яка супроводжувала його впродовж усього життя. Численні твори, перекладені або створені ним для гітари, здобули широку популярність у галицькому домашньому музикуванні. До нашого часу збереглося створене Вербицьким «Поученіє хітарі», яке стало першим посібником із гри на гітарі в Україні.
ЦІКАВО:
– 4 березня 1678 року – народився Антоніо Вівальді – знаменитий італійський композитор і скрипаль.
Вівальді, “Пори року. Зима”
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 березня, 2 березня, 3 березня
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий
4.03.2015