The New York Times
Розміщення Росією систем ППО на Східній Україні і зосередження військ біля кордону, на погляд американської газети, є ознакою того, що напружений конфлікт в Україні може незабаром посилитися.
Офіційний представник Держдепу Мері Харф заявила про «найбільшу кількість російської зенітної техніки на Східній Україні з серпня». «Об’єднані російські та сепаратистські збройні сили продовжують порушувати умови угоди «Мінськ-2», підписаної в середині лютого», – сказала вона.
В останні тижні словесна війна через Україну посилилася. Минулого тижня Росія заявила, що обмежена програма з підготовки української Національної гвардії, яку проводять 300 американських військових на Західній Україні, може дестабілізувати ситуацію.
У відповідь на ці та інші російські звинувачення адміністрація Обами розсекретила розвіддані, що дають уявлення про діапазон російських військових заходів на території України і на її кордонах. Держдеп не повідомив, скільки російських військових зосереджено на кордоні, проте один західний чиновник, який попросив зберегти анонімність, заявив, що Росія розмістила ближче до кордону 12 батальйонних тактичних груп.
Le Monde
Париж відмовляється брати участь у конфлікті на Донбасі, так само, як це роблять Великобританія, Канада і США, повідомляє французька газета.
Франсуа Олланд, приймаючи Петра Порошенка, припускав, що буде піднято незручне питання про те, чи поставить Франція Росії два військові кораблі «Mістраль». В ході спільної прес-конференції українські журналісти першими поставили саме це запитання, і відповідь глави французької держави була очікуваною: «Постачання «Mistral» в обставинах, що склалися, неможливе».
Знаючи, що подібне питання буде напевно піднято 24 квітня в Єревані на зустрічі з Путіним, пан Олланд зробив випереджувальну заяву. Він запевнив, що Франція виплатить Росії компенсацію, якщо «Miстралі» не будуть поставлені.
У свою чергу, Порошенко був змушений зробити заяву про те, що «наразі Україна не сформулювала адресоване Франції прохання про надання їй військової допомоги». Можна закладатися, що від відносної стриманості Росії щодо «Miстралів» не залишиться й сліду, якщо Франція стане надавати військову допомогу Україні. Порошенко це розуміє і подбав про те, щоб не ставити господаря в скрутне становище, вважає видання.
В Європі зростають побоювання, що Україна не здійснює обіцяних економічних та політичних змін, а Київ сумнівається в готовності Євросоюзу йому допомагати, інформує ділова американська газета.
Минулої середи в Парижі президент України Петро Порошенко ратував за безвізовий режим для українців з січня 2016 р., а також за те, щоб на травневому саміті Євросоюзу був відкритий шлях для подальшого вступу України в ЄС. Він також закликав Францію поспішити з ратифікацією угод про Асоціацію та вільну торгівлю України та ЄС і знову попросив ввести на Східну Україну миротворчу місію ЄС.
За словами європейських чиновників, перехід до безвізового режиму затримується, оскільки Україна через конфлікт з Росією недостатньо контролює свої східні кордони. Проти ідеї миротворчої місії ЄС виступили вищі єврочиновники. Вони побоюються, що миротворці ЄС потраплять під вогонь російських або проросійських сил.
Угоди ЄС з Україною ратифіковані лише половиною країн Євросоюзу. ЄС неодноразово відкладав конференцію країн-донорів (нині перейменовану в «інвестиційний форум»), вважаючи, що Україна занадто мало зробила для залучення закордонних інвесторів.
Newsweek
Багатьох одеситів тривожить, що проросійське повстання у місті може спалахнути в будь-який час, а це спровокує вторгнення приблизно 2,5 тис. російських солдатів, розміщених у Придністров’ї, пише американський тижневик.
«Жителі Одеси стурбовані тим, що буде 2 травня – у річницю невдалої спроби захопити місто, що призвела до жертв. 2 травня 2014 р. під час зіткнень між проукраїнськими і просепаратистськими таборами 48 осіб було вбито, 32 з яких загинули, коли загорілася будівля Будинку профспілок, де були заблоковані сепаратисти», – розповідається у матеріалі.
Вся країна «перебуває в напруженому очікуванні, особливо Харків, Дніпропетровськ і Одеса, сепаратистським повстанням в яких торік вдалося запобігти». Новий закон, що забороняє нацистську і комуністичну символіку, зокрема статуї радянських лідерів, як-от Леніна, посилив напруженість у Харкові. Угруповання, що називає себе «Харківські партизани», нещодавно пригрозило вбивати по п’ять українців за кожен знесений у місті радянський пам’ятник.
Також повідомляється, що співробітники правоохоронних органів і розвідки посилили контртерористичні операції напередодні 9 травня.