Руслан Гусак: «Франківці на власному досвіді пересвідчилися: змішуючи політику з господаркою, отримуємо не результат, а пшик»

  • 2009 рік кинув українській владі – і центральній, і місцевій – не бачені досі виклики. З якими здобутками і втратами Івано-Франківськ зустрічає рік наступний – про це у розмові з депутатом міської ради, лідером Івано-Франківської міської організації Єдиного Центру Русланом Гусаком.

    – Пане Руслане, 2009 рік і для України в цілому, і для Івано-Франківська зокрема видався дуже непростим. Оцініть – як депутат і мешканець – його головні підсумки для міста. Як ми його прожили? Наші головні втрати і здобутки?

    Розділимо це питання на два аспекти – політичний і бюджетний, фінансовий. Політичні процеси, які почалися цього року, завершаться з голосуванням 17 січня й 7 лютого, і навіть пізніше – 30 травня, якщо вибори до місцевих рад таки відбудуться. Тоді й зробимо підсумки.

    А що стосується роботи міськради протягом року, то я б визнав її досить продуктивною. Депутати, комісії працювали практично без зривів, за винятком хіба ситуації 29 жовтня, коли виявилося, що в складі міської ради 61 депутат, хоча законом визначено 60. І головна причина цієї колізії не в тому, що позбавлений своєю фракцією мандата Іван Онуцький виграв суд, а його місце встиг зайняти наступний за виборчим списком… Головна причина такого цирку – сама пропорційна система виборів.

    А якщо брати бюджетний, фінансовий, аспект року, то 2009-й виявився вкрай важким для Франківська. Думаю, що і 2010 рік буде не легшим. Бюджет 2009 року не виконується – це біда. До речі, я ще на початку року не втомлювався наголошувати, що такий бюджет не буде виконаний. Зокрема, міський бюджет розвитку на рівні 42 млн. грн. – завідомо нереальний показник. Ніхто мене тоді не хотів слухати, депутати заходилися тоді ділити шкуру невбитого ведмедя. І тепер отримали: на ту статтю треба 200 тис., на ту – 150, і ще, і ще, а в кінцевому підсумку – по численних статтях недофінансування. І відповідно, якщо в бюджеті бракує коштів, громада дуже швидко це помічає: за станом доріг, роботою комунальників…

    Маємо також недобір коштів з надходжень по єдиному податку. Підприємців у Франківську стає менше, і це – наслідок недалекоглядної політики уряду, який нарощує податковий тиск на бізнес.

    – Міська влада на початку 2009-го затвердила антикризову програму. Оцініть її ефективність тепер – за результатами року.

    Та програма – набір популістських гасел. Вона в принципі не могла допомогти. Якщо в нас Руслан Гусакзменшується навіть чисельність звичайних підприємців-єдиноподатників, що вели свої маленькі бізнеси, то про яку ефективність антикризових заходів у Франківську можна вести мову?

    Про реальні антикризові заходи можна було б говорити, якби бізнес у місті відчув розуміння і сприяння з боку влади, якби з підприємця почали менше витискати грошей, що дало б йому можливість бодай зберегти свою справу. От, наприклад, якби зменшили непосильну на сьогодні плату за землю, яку підняли саме напередодні кризи. Зроблено це? Не зроблено! Бо деякі депутати нібито переймаються, що це позначиться на наповненні бюджету, що недоотримаємо в 2009 році 10 млн. грн… Але тоді питання: куди ж ці 10 млн. поділися? На що витрачені? А справа в тому, що їх все одно не сплачено, бо більшість підприємств просто не тягнуть таку оплату. То для чого ж декларувати те, що не можливо реалізувати? Мудріше ж було виставити меншу вартість і вимагати від бізнесу справно платити. Згадайте, як протягом 2007 року земельні ділянки взагалі не надавалися – через протистояння в міськраді. Навіть сьогодні 50% земельних питань у раді блокуються. Депутати не голосують переважно зі шкурних міркувань: от мені хтось не вгодив, то я і йому створю проблеми. Але якщо є сьогодні люди, які, знаючи, що орендна плата за землю висока, все ж готові брати ділянки, то чого ж їм не надавати? Нехай платять у бюджет, якщо можуть. Це ж абсурд: з одного боку, ми ніби дбаємо про міську скарбницю, з іншого – самі заважаємо її наповнити!

    – Міська влада завершує 2009 рік черговою політичною кризою: з 29 жовтня сесія не може зібратися. Вам не здається, що з 2006 року місто дуже часто через політичні конфлікти депутатів і мерії залишалося фактично некерованим? Взагалі, влада у Франківську є?

    Влада в місті є. Але в нас з 2007 року – «політично відповідальний виконком». І тепер франківці на власному досвіді пересвідчилися, що, змішуючи політику з господаркою, отримуємо не результат, а пшик. Бо виявляється, що в політично відповідальному виконкомі ніхто насправді ні за що не відповідає. А глибинна причина цього явища – пропорційна система виборів до місцевих рад за закритими списками.

    – Але ж у багатьох містах такої проблеми – протистояння мера і депутатів – не виникло. То, може, причина в персоналіях? Хто у нас такий кризогенний – мер, лідери фракцій у міськраді?

    І депутати, і міський голова повинні розділити відповідальність за помилки. Сьогоднішня ситуація з 61 депутатом – комічна. Вирішити її не так важко, була б воля, а способів не бракує. Але, схоже, цей ступор вигідний і владі, і опонентам. Віктор Анушкевичус тепер може вмити руки і звинувачувати в інтригах депутатів, вішати на них усі негаразди в місті, а ті, у свою чергу, – дорікати меру за неефективне урядування, бездіяльність і т. д. Отримуємо замкнене коло. Боюся, під час місцевої виборчої кампанії до 30 травня цей процес показування один на одного пальцем буде тривати. І винні в цьому шоу обидві сторони.

  • Але, сподіваюся, чергова сесія таки збереться ще до нового року.

    – Ви особисто вважаєте проблеми у міській владі причиною погіршення соціальних умов життя в місті?

    Без сумніву. Але тут слід зважати на деталі й не плутати піар опонентів мера з дійсністю. Скажімо, піднялися тарифи на проїзд у громадському транспорті, на вивіз сміття. Так, це б’є по гаманцях мешканців. І про це опозиція не втомлюється кричати зі шпальт газет чи телеекранів. Але візьміть, наприклад, тарифи на водопостачання і водовідведення, які скоро зростуть на третину. Чому про це не кричить опозиція? Хіба ж не дивно? А чи не тому, що в КП «Водоекотехпром» на посаді заступника працює депутат міськради Микола Калайда – соратник і колега головного опозиціонера у місті, лідера «Громадського форуму» Юрія Солов’я?

    – На вашу думку, як 30 травня мешканці віддячать владі за управлінський дефолт? Буде новий мер у місті? З’являться нові цікаві персонажі у франківській політиці? Якою буде місцева кампанія?

    Це питання до мешканців, які даватимуть оцінку і міському голові, і міськраді.

    Щодо нових облич, на мою думку, добре, коли в політику йдуть люди з успішним досвідом у бізнесі, які цей бізнес зробили самі, втримали його, розвинули, не лізли в кишеню громади, не тягли з бюджету. І якщо такі люди вирішили займатися політикою і місцевою господаркою, знову ж таки, не лізучи в бюджет, перед такими людьми можна хіба схилити голову. Якщо ж людина йде в політику, аби покращити своє матеріальне становище, то хай краще для початку спробує себе в бізнесі.

    Якою буде кампанія, важко ще казати, бо не зрозуміло досі, яким буде виборче законодавство. Принаймні кілька кандидатів у Президенти обіцяють його змінити. Побачимо.

    А наша партія Єдиний Центр однозначно підтримує такі зміни, ми за впровадження відкритих списків.

    Розмовляв Василь ПЕТРІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!